Mecanoo zwyciężają European Prize for Architecture 2021

Dordrecht 2040, Mecanoo
Wizja Dordrechtu w 2040 roku, fot. Mecanoo
10 września u stóp ateńskiego akropolu wręczona zostanie jedna z najważniejszych europejskich nagród architektonicznych – European Prize for Architecture. Tegorocznymi laureatami są Francine Houben i Dick van Gameren z uznanej, niderlandzkiej pracowni Mecanoo.

Mecanoo ma ponadtrzydziestoletnie doświadczenie w projektowaniu zarówno wnętrz, jak i budynków; kreowaniu krajobrazów i tworzeniu planów urbanistycznych. Założone w 1984 roku przez Francine Houben, Henka Dölla, Roelfa Steenhuisa, Ericka van Egeraat i Chrisa de Weijera na przestrzeni lat rozrosło się do niemałych rozmiarów. Obecnie poza pierwotną placówką w niderlandzkim Delft studio posiada biura w Nowym Jorku i tajwańskim Kaohsiung. Ten swoisty kosmopolityzm widoczny jest w ich projektach – nie boją się odważnych koncepcji, ale nawet w najśmielszych propozycjach nie zapominają o lokalnym pierwiastku.

Jako jedno z najbardziej kreatywnych i najnowocześniejszych biur w Europie Mecanoo oferowało unikalne rozwiązania dla każdej zmieniającej się sytuacji, w której dyscypliny architektury, urbanistyki, krajobrazu i wnętrza łączą się w nietradycyjny sposób.

– Christian Narkiewicz-Laine, założyciel i prezydent Chicago Athenaeum

Z myślą o ludziach i ich otoczeniu

Biblioteka publiczna w Tainan, Tajwan, Mecanoo
Biblioteka publiczna w Tainan na Tajwanie, fot. Mecanoo

Szczególnym uczuciem Mecanoo darzy przestrzeń publiczną i to działalność w tym zakresie przyniosła mu największy rozgłos. Studio zaczynało od projektowania mieszkań socjalnych w czasach, gdy na wielką skalę rozbudowywano miasta. W późniejszych latach zwłaszcza biblioteki ich projektu potrafiły zachwycać krytyków architektury. Te najsłynniejsze to biblioteka Politechniki w Delft, biblioteka publiczna w Nowym Jorku oraz biblioteka w Birmingham.

Biblioteka w Birmingham, Mecanoo
Biblioteka w Birmingham, fot. Mecanoo

Co ciekawe, samo zaadresowanie nagrody można uznać za dość symboliczne. Francine Houben to współzałożycielka Mecanoo, ale Dick van Gameren to stosunkowo nowy nabytek studia. Profesor Politechniki w Delft został partnerem pracowni w 2013 roku. Od tego czasu doświadczony urbanista zdążył jednak odcisnąć na projektach swoje piętno. W czasach, gdy zmienia się pojmowanie przez nas roli przestrzeni, nie może zabraknąć odważnych propozycji dotyczących jej zagospodarowania.

Za nieskazitelne podejście do zabudowy, a także za sposób prowadzenia swojej praktyki oraz odpowiedzialny stosunek do środowiska; umiejętność bycia kosmopolitycznym przy jednoczesnym uwzględnianiu wyjątkowości każdego miejsca, w którym pracują. Z tych wszystkich powodów (i nie tylko) Francine Houben i Dick van Gameren otrzymują European Prize for Architecture 2021.

– Christian Narkiewicz-Laine

Choć wiemy już, do kogo powędruje najbardziej prestiżowe wyróżnienie architektoniczne w Europie, zwycięzcy muszę jeszcze chwilę poczekać na laury. Oficjalna ceremonia wręczenia European Prize for Architecture 2021 odbędzie się 10 września. Miejscem finałowej gali uczyniono ateński akropol uznawany za kolebkę zachodniej architektury.

Mecanoo
Projekty Mecanoo zrealizowane na przestrzeni lat, fot. Mecanoo
Autor artykułu
More from Damian Halik

Nick Cave gwiazdą wirtualnego spektaklu “Dream”

Jeden z najważniejszych brytyjskich zespołów teatralnych od miesięcy przygotowuje niebanalną, dostosowaną do...
Czytaj wiecej