Medytacja i mindfulness w sporcie – sposób na skupienie i maksymalną efektywność treningu

Rozkojarzenie pracą, codziennymi sprawami lub nieistotnymi rzeczami, takimi jak na przykład social media, sprawiają, że wasz trening może stać się zupełnie nieefektywny. Jak wyciszyć umysł i ukierunkować swoje skupienie na maksymalną efektywność?

Medytacja to termin odnoszący się do wielu różnych praktyk umysłu.
Mają one na celu między innymi przejście do odmiennego stanu świadomości, uspokojenie gonitwy myśli, pracę nad cechami swojego charakteru i poprawę koncentracji na wykonywanym zadaniu. Medytacja jest szeroko wykorzystywana w psychologii klinicznej, oraz psychologii sportu. Pozwala ona bowiem na osiągnięcie pełnej kontroli nad swoim ciałem i myślami.

Praktyka medytacji w otoczeniu natury pozwala na odizolowanie się od stresujących bodźców cywilizacyjnych.

Czym jest Mindfulness ?

Mindfulness, czyli praktyka uważności, jest odmianą medytacji, pozwalającą skupić całą swoją uwagę na teraźniejszości i wykonywanych w danej chwili czynnościach. Polega ona niemal na kontemplacji wykonywanych w danej chwili czynności i związanych z nimi doznań.

Doskonałym przykładem uważności może być nauka nowych czynności ruchowych, takich jak jazda na nartach czy ujarzmianie fal na desce surfingowej. Nasz umysł automatycznie koncentruje się wtedy na percepcji trwającej chwili. Skupiamy się wtedy na otoczeniu, informacjach o tym, co w danej chwili dzieje się z naszym ciałem, gdzie obecnie się znajdujemy, i czy nic nam w danej chwili nie zagraża. Jednym słowem jesteśmy uważni.

Sporty ekstremalne są doskonałym przykładem włączenia maksimum uważności.

Jak stosować medytację i mindfulness w treningu uprawianej dyscypliny sportu?

Medytacja przed treningiem pozwoli wam oddzielić się od negatywnych emocji i wyciszyć umysł, tak abyście mogli stuprocentowo skupić się na wykonywanych ćwiczeniach.

Reset umysłu

Najprostszą z możliwych medytacji jest swobodna obserwacja własnych myśli, bez ich analizy. Niektórzy praktykujący tę technikę opisują doznanie zniesienia zmęczenia psychofizycznego – jakby przebudzenie z głębokiego snu i resetu umysłu.

Sama technika opiera się na relaksacji. W tym celu należy usiąść w wygodnej pozycji (może być to pozycja półleżąca), a następnie uspokoić i wyregulować oddech (powinien być on odpowiednio głęboki i powolny).

Praktyka Yogi wymaga wyciszenia umysłu i koncentracji na wykonywanych asanach.

Kolejnym etapem jest obserwacja myśli, które przelatują przez umysł.
Nie łapcie się ich, tylko “zamykajcie w ramki” – jakby były otaczającymi was slajdami. Myśli będą pojawiać się coraz szybciej i będzie ich coraz to więcej. Zaczną wirować dookoła was. W pewnym momencie na kilka sekund umysł odetnie się od świadomości. To jest właśnie moment, w którym następuje jego reset.

Wizualizacja

Idąc na trening, musicie doskonale wiedzieć, jak będzie on wyglądać. Z pomocą przyjdzie tutaj oczywiście plan treningowy. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy zwizualizować sobie cały trening, wyobrazić sobie, z jaką intensywnością będzie on wykonywany, co będziecie czuć podczas wysiłku i na jakie aspekty techniczne planowanych ćwiczeń zwrócicie uwagę.

Wizualizacja trenigu pomoże przejść przez jego najintensywniejsze części

Uważność (mindfulness)

Uważne trenowanie jest bardzo ważne w dyscyplinach, których istotnym elementem jest technika ruchu. Przykładem może być trening siłowy – zarówno trening olimpijskiego podnoszenia ciężarów, jak i kulturystyki.
W obydwu przypadkach technika ruchu gra kluczową rolę. W pierwszym przypadku zależy od niej zdolność do podniesienia zadanego obciążenia. Natomiast w drugim – prawidłowa stymulacja trenowanych grup mięśniowych.

Jeśli ćwiczenia wykonywane będą nieuważnie, staną się nieskuteczne. Dlaczego? Wymuszenie odpowiedniej pracy mięśni (na czym polega trening siłowy) ściśle zależy od pracy waszego mózgu. Im wasz umysł będzie bardziej skoncentrowany na wykonywanym ćwiczeniu, tym kora ruchowa w płacie czołowym mózgu będzie bardziej aktywna. Co za tym idzie – do waszych mięśni dotrze więcej impulsów i więcej włókien mięśniowych skurczy się.

Kalistenika łączy w sobie elementy akrobatyki i treningu siłowego.

W przypadku ćwiczeń siłowych uważność polega na skupieniu swojej uwagi na prawidłowym ustawieniu ciała, rozluźnieniu pewnych grup mięśniowych i napięciu innych w odpowiednim czasie i z odpowiednią prędkością. W uważności treningowej nie można pominąć koncentracji na tempie wykonywania danego ruchu. Dodatkowo równie ważne jest uzyskanie odpowiednio silnego skurczu trenowanej grupy mięśni.

Uważność praktykować można przy niemal każdej okazji. Wystarczy skupienie na jednej i tylko jednej wykonywanej w danej chwili czynności.

Do medytacji zachęcam wszystkich (w tym także nie trenujących), gdyż każdy z nas w dziejszych czasach potrzebuje wyciszenia umysłu i praktyki uważności.

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

Flexible dieting, czyli dzienny jadłospis diety bez diety

Jaka dieta jest najskuteczniejsza? To proste - taka, którą każdy utrzyma, nie...
Czytaj wiecej