Street Art stworzony przez SI to prawdziwy Meisterstücke!

Fragment muralu "Meisterstücke 7" (2020), inspirowanego twórczością Tony'ego Futury, fot. Jazzelle Zanaughtti/Jägermeister
Fragment muralu "Meisterstücke 7" (2020), inspirowanego twórczością Tony'ego Futury, fot. Jazzelle Zanaughtti/Jägermeister
Maszyny rozumieją tylko ciągi cyfr – tak zwykło się o nich mówić, przypisując myślenie abstrakcyjne jedynie ludziom. Ten swoisty wyznacznik człowieczeństwa, ponad którym jest już tylko możliwość "czucia", po raz kolejny został jednak wystawiony na próbę.

Sztuczna inteligencja stale się rozwija, a kolejne doniesienia ze świata nauki mogą napawać zarówno nadzieją, jak i strachem. Rzecz jasna, na razie możemy spać spokojnie, ale wielu sceptyków już teraz przestrzega przed postapokaliptyczną przyszłością rodem z “Terminatora”. Wydaje się jednak, że w tym momencie SI interesuje przede wszystkim proces twórczy, czego kolejny przykład zaprezentowali Niemcy. W berlińskim Kreuzberg na murach pojawiły się bowiem abstrakcyjne malowidła zatytułowane “Meisterstücke”. Ich autorem jest właśnie sztuczna inteligencja.

Czym jest Meisterstücke?

Jazzelle Zanaughtti, fot. Jägermeister
Jazzelle Zanaughtti, fot. Jägermeister

Mimo różnic w pisowni słowo brzmi znajomo i oznacza dokładnie to, z czym nam się kojarzy – to po prostu majstersztyk. Tytuł nie jest może zbyt oryginalny, ale w gruncie rzeczy doskonale oddaje on koncepcję przedsięwzięcia. “Meisterstücke” jest bowiem zbiorem autorskich prac SI, inspirowanych twórczością ludzi.

Wspomnienie o “inspiracji” może być tu lekkim nadużyciem, ale doskonale oddaje rozwój sztucznej inteligencji. Podczas gdy większość ludzi bagatelizuje jej możliwości, sprawdzając je jedynie do analizy ciągów cyfr, SI jest już w stanie oceniać także kontekst czy kształty. To wystarcza, by po przejrzeniu Instagrama jakiegoś artysty wyłowić główne motywy, często poruszane tematy czy charakterystyczne elementy jego twórczości. W przypadku “Meisterstücke” te analizy przekształciły się w inspirację, by w jednym dziele oddać charakter poszczególnych autorów. Było ich dwunastu i właśnie tyle prac powstało w Berlinie.

Majstersztyk na miarę naszych możliwości

"Meisterstücke" 1-3 (2020), fot. Jazzelle Zanaughtti/Jägermeister
“Meisterstücke” 1-3 (2020), fot. Jazzelle Zanaughtti/Jägermeister

Jeśli przyjrzymy się powstałym w ramach projektu pracom, w oczy rzucają się surrealistyczne formy i kolaże z niepasujących elementów. Coś, nad czym człowiek-artysta musiałby się nagłowić, dla sztucznej inteligencji okazało się rzeczą naturalną. “Meisterstücke” w wielu miejscach zatem zaskakuje, choć oczywiście zachwyty nad SI trzeba nieco ograniczyć.

"Meisterstücke" 4-6 (2020), fot. Jazzelle Zanaughtti/Jägermeister
“Meisterstücke” 4-6 (2020), fot. Jazzelle Zanaughtti/Jägermeister

Tym, co w procesie twórczym – czy szerzej w ramach myślenia abstrakcyjnego – tworzy sztuczna inteligencja, wciąż musi zarządzać człowiek. Warto o tym pamiętać, bo o ile SI potrafi już pisać, tworzyć muzykę czy właśnie malunki, o tyle jej twórczość nie wynika z takiej potrzeby. Inspiracją sensu stricto nie jest tu twórczość ludzkich artystów, a intencje osób nadzorujących proces twórczy SI. W tym przypadku mówimy o Jazzelle Zanaughtti, znanej też jako Ugly Worldwide.

"Meisterstücke" 7-9 (2020), fot. Jazzelle Zanaughtti/Jägermeister
“Meisterstücke” 7-9 (2020), fot. Jazzelle Zanaughtti/Jägermeister

Berlińska influencerka do współpracy zaprosiła między innymi Antoniego Tudisco, Tony’ego Futurę, RAWS czy Andreę Wan. To z ich twórczości (oraz szeregu innych artystów) korzystało SI, a “Meisterstücke” okazało się na tyle interesującym zbiorem, że patronatem objął go nawet Jägermeister. Sam program napisało natomiast berlińskie studio designu Waltz Binaire. W czasie pandemii trudno o podróż do Berlina, ale dzieła wirtualnego artysty oczywiście dostępne są także w internecie.

"Meisterstücke" 10-12 (2020), fot. Jazzelle Zanaughtti/Jägermeister
“Meisterstücke” 10-12 (2020), fot. Jazzelle Zanaughtti/Jägermeister
Autor artykułu
More from Damian Halik

Koji Sato nowym prezesem Lexus International!

Zmiany, zmiany, zmiany. Na najwyższych szczeblach władzy w Lexusie doszło do przetasowań,...
Czytaj wiecej