Rusza Męskie Granie 2018

Po raz dziewiąty rusza jeden z najciekawszych projektów muzycznych w Polsce: Męskie Granie 2018. Najlepsi muzycy, nowe przeboje i ciekawe aranżacje kultowych hitów.

Męskie Granie powstało z inicjatywy Żywca, znanego producenta piwa. Początkowo było faktycznie „męskie” – właściwie wszyscy muzycy byli mężczyznami, choć na koncertach mile widziana była płeć piękna. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Wojciech Waglewski. Dwa lata później Męskie Granie było już tylko „męskie” z nazwy, schedę po Waglewskim przejęła Katarzyna Nosowska. Po kolejnych dwóch trasach koncertowych zrezygnowano z instytucji dyrektora artystycznego, na rzecz powoływanej od nowa „Męskie Granie Orkiestry”. Najpierw szefował jej Andrzej Smolik, potem pałeczkę przejął Tomasz Organek.

Katarzyna Nosowska (popheart.pl)
Katarzyna Nosowska (popheart.pl)

Tradycją stało się, że na każdy kolejny sezon przygotowywany był singiel będący jednocześnie hymnem każdej kolejnej edycji Męskiego Grania. Za każdym razem trasa objeżdżała kilka największych miast w Polsce z tradycyjnym finałem w Żywcu. Przez dziewięć lat przez projekt przewinął się cały tłum największych gwiazd polskiej muzyki. Ilość osobistości, które występowały na scenie Męskiego Grania, nie jest możliwa do wymienienia. Za każdym razem szedł z nimi kawał dobrej muzyki. Oprócz utworów przygotowanych specjalnie na trasę, pojawiały się covery starych, doskonale znanych polskich przebojów, w często zaskakujących aranżacjach. Od 2016 roku trasie towarzyszy „Scena Ż”, gdzie prezentowani są młodzi i utalentowani twórcy.

W tym roku Męskie Granie rozpocznie swoje tournée 14 lipca w Poznaniu. Poza tym odwiedzi również: Katowice, Wrocław, Kraków, Gdynię i Warszawę, kończąc tradycyjnie w Żywcu 25 sierpnia. Na tegoroczną trasę uformowała się Męskie Granie Orkiestra pod przewodnictwem Krzysztofa Zalewskiego, któremu towarzyszy Kortez oraz Dawid Podsiadło. Wspierać ich będzie pięcioosobowy zespół w składzie: Marcin Macuk (syntezatory), Patryk Stawiński (bas), Kuba Staruszkiewicz (bębny), Olek Świerkot (gitara elektryczna) oraz Andrzej Markowski (bas, klawisze). Tegorocznym hymnem Męskiego Grania został utwór „Początek”, skomponowany i napisany przez Krzysztofa Zalewskiego. Choć mam nieco niedosyt po poprzednich singlach („Nieboskłon” czy „Wataha”), to marka, jaką zdobyło sobie przez lata Męskie Granie pozwala sądzić, że oprócz singla promującego trasę pojawi się masa innych doskonałych hitów i aranżacji starych piosenek.

Organek, Podsiadło i Zalewski (kultura.onet.pl)
Kortez, Podsiadło i Zalewski (kultura.onet.pl)

Nic, tylko czekać na warszawski koncert. Sprzedaż biletów rusza już w czerwcu.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

47 nowych ulic w Warszawie

A dokładniej takich z nowymi patronami. Na mocy ustawy dekomunizacyjnej właśnie przedstawiono...
Czytaj wiecej