Metamorfoza Lexusa RX

Pod koniec bieżącego miesiąca odbędzie się europejska premiera odświeżonej wersji Lexusa RX. Luksusowy SUV wznosi się na wyższy poziom.

Lexus RX pojawił się na rynku w 1998 roku i od tego czasu bardzo przypadł do gustu klientom zarówno w Europie, jak i w USA. To bez wątpienia jeden z najczęściej spotykanych modeli japońskiego producenta (najlepiej sprzedający się) i nic dziwnego, że Lexus chce pozyskać nowych nabywców RX-a – nie ma ku temu lepszej okazji, jak wprowadzenie nowej lub odświeżonej wersji na rynek. Sprzedaż rozpocznie się na jesienie 2019 roku.

Kosmetyczne zmiany

Z zewnątrz zmiany nie są wielkie. Można powiedzieć, że są wręcz kosmetyczne. Wprowadzono między innymi nieco węższe lampy oraz odświeżony zderzak z innymi światłami przeciwmgłowymi i zmieniony grill. Tył auta przywita nas zmienionym kształtem zderzaka i lampami o zmodyfikowanym wzorze. Pojawią się także dwa nowe odcienie lakieru nadwozia – Moonbeam Beige i Nori Green Pearl. Sama sylwetka zachowuje swój mocny i sportowy wygląd, jednocześnie dostając nieco więcej płynności i spójności.

Komfort w prowadzeniu auta

W odświeżonym modelu postawiono również na poprawę właściwości jezdnych, dzięki czemu auto ma prowadzić się jeszcze przyjemniej. Zmodyfikowano zawieszenie i zwiększono sztywność nadwozia, dzięki czemu reakcje pojazdu na ruchu kierowcy mają być jeszcze dokładniejsze, a sam RX ma dostarczać nam jeszcze mniej drgań i wibracji. Nowy RX został wyposażony w aktywny system wspomagania pokonywania zakrętów (ACA, Active Cornering Assist), który tłumi podsterowność występującą podczas dodawania gazu w połowie zakrętu.

BladeScan AHS

Równie ważne zmiany zaszły w systemach bezpieczeństwa. W historii Lexus zapisał się tym, że jako pierwszy w swoich autach zastosował reflektory LED i adaptacyjny system świateł drogowych (AHS). W nowym modelu RX zastosowano nowe BladeScan AHS. W tym systemie światło pochodzące z diody LED pada na dwa zwierciadła, umieszczone na szybko obracających się przesłonach. Następnie jest przekazywane do soczewki, oświetlając drogę przed samochodem. Światło wydaje się nie poruszać, lecz BladeScan Type AHS precyzyjnie kontroluje jego rozsyłanie, synchronizując obroty zwierciadeł, a także włączając i wyłączając diody LED w obu reflektorach. System oświetla miejsca, które mogą być trudne do doświetlenia w konwencjonalnych układach świateł drogowych, np. pobocze drogi. BladeScan Type AHS umożliwia również dostrzeżenie pieszych i znaków drogowych znacznie wcześniej, bez oślepiania kierowców samochodów nadjeżdżających z przeciwka. Możliwość zauważenia nocą pieszych znajdujących się przed autem została zwiększona z odległości 32 do 56 metrów.

RX na nowo

Odświeżony RX otrzymał również Lexus Safety System+ drugiej generacji. System ten wspomaga kierowcę w unikaniu kolizji i wypadków, także z udziałem pieszych czy rowerzystów. Znajdziemy tu również automatyczną korektę toru jazdy, w razie ryzyka opuszczenia pasa ruchu.

Nowy model to zmiany nie tylko z zewnątrz i w technologiach bezpieczeństwa. Co prawda znając wcześniejsze modele producenta, poczujemy się jak w domu za kierownicą odświeżonego RX-a. Długo oczekiwaną zmianą i usprawnieniem, jest wprowadzenie współpracy systemu multimedialnego z Apple CarPlay oraz z Android Auto. Całe szczęście, ponieważ system producenta, to jedna z rzeczy, na które klienci narzekali – teraz będą mogli wybrać czy chcą oryginalną nawigację, czy jednak wolą jedną z tych, które znajdują się w ich telefonach.

Nie zostały jeszcze potwierdzone jednostki napędowe nowego Lexusa RX, ale można zakładać, że pozostaną one bez zmian.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Lexus i Netflix na MFF w Wenecji

Bardzo lubię, kiedy wielkie koncerny nie skupiają się tylko i wyłącznie na swojej...
Czytaj wiecej