Zbiory Metropolitan Museum of Art do pobrania. Za darmo!

Zbiory Metropolitan Museum of Art
Muzea coraz częściej wychodzą do ludzi, udostępniając swoje zbiory w internecie, jednak Metropolitan Museum of Art poszło o krok dalej. Największe z amerykańskich muzeów nawiązało współpracę z organizacją Creative Commons.

Muzea coraz częściej wychodzą do ludzi, udostępniając swoje zbiory w internecie, jednak Metropolitan Museum of Art poszło o krok dalej. Największe z amerykańskich muzeów nawiązało współpracę z organizacją Creative Commons.

Nowojorskie Metropolitan Museum of Art już od kilku lat sukcesywnie poszerza swoją wirtualną ekspozycję. Proces digitalizacji zbiorów popularnego The MET rozpoczął się w roku 2014. Potem przyszła pora między innymi na tamtejsze wydawnictwa, które również dołączyły do potężnej internetowej kolekcji.

W zeszłym tygodniu muzeum poinformowało o kolejnym etapie prac. Przy tej okazji Metropolitan Museum of Art nawiązało współpracę z organizacją Creative Commons, społecznością Wikimedia oraz serwisem Pinterest. Nowi partnerzy The MET mają za zadanie ułatwić dostęp do prac, które z prawnego punktu widzenia dawno już należą do domeny publicznej. Zgodnie z licencją CC0, mogą one być wykorzystywane bez żadnych ograniczeń – także do celów komercyjnych. Dostęp do wielu z nich był jednak utrudniony.

To ważne, ponieważ zbiory Metropolitan Museum of Art szacuje się na ponad półtora miliona eksponatów. Pięć tysięcy lat kultury, która powinna być nie tylko chroniona, ale i propagowana.

Oznaczenie zbiorów, które przeniesiono do domeny publicznej na licencji CC0, fot. Metropolitan Museum of Art

Tak o projekcie mówi Thomas P. Campbell – dyrektor The MET: “Naszą misja jest ułatwienie dostępu wszystkim, chcących przestudiować prace znajdujące się w naszych zbiorach. Poszerzamy galerię internetową zgodnie z oczekiwaniami współczesnej widowni. Dzięki temu MET staje się największym i najbardziej różnorodnym zbiorem muzealnym w internecie”.

Jak dotąd The MET zdigitalizowało i udostępniło niemal jedną trzecią zbioru. W tym momencie to 441’174 dzieł. Wśród nich ponad trzysta siedemdziesiąt pięć tysięcy należy właśnie do domeny publicznej! Większość to obrazy oraz dokumentacja eksponatów, jednak dużą część zbioru na licencji CC0 stanowią także fotografie. Głównie z przełomu XIX i XX wieku.

Cała wirtualna kolekcja Metropolitan Museum of Art dostępna jest pod tym adresem.

 

Źródło: The MET – Metropolitan Museum of Art

Autor artykułu
More from Damian Halik

Urban Village Project – tak IKEA widzi osiedla przyszłości

IKEA od dekad urządza domy i mieszkania ludzi na całym świecie. W...
Czytaj wiecej