Między torem, a ulicą

Każdy z nas inaczej użytkuje samochody. Dobrze jest jednak wiedzieć, że poradzą sobie one w najtrudniejszych dla nich warunkach, że nie spotkają nas żadne niespodzianki.

Lexus znany jest przede wszystkim z produkowania aut o wysokim standardzie, można powiedzieć aut premium, ale będących jednocześnie w zasięgu nie tylko ludzi najbogatszych. Dodatkowo, marka stawia mocno na auta hybrydowe, dzięki czemu przykłada się do mniejszego zużycia paliw, przede wszystkim w naszych miastach.

Jednocześnie marka tworzy auta mające dawać radość z jazdy – szybkie, dynamiczne i oczywiście bezpieczne. By takie samochody były gotowe na każdą sytuację, przed jaką je postawimy, nie wystarczy testować ich w laboratorium lub na zamkniętym torze testowym. Stuprocentową pewność, że wszystko zawsze pójdzie zgodnie z planem, może dać tylko przetestowanie samochodu w jego naturalnych warunkach, czyli na torze podczas wyścigów. To, czego inżynierowie uczą się na torach, przechodzi później na ulicę we wszystkich modelach Lexusa.

Lexus LFA

Kiedy wsiadamy za kierownicę Lexusa, od razy czuć, że te auta nie powstały w głowach nudnych kierowców, którzy jeżdżą głównie na niedzielne zakupy. Chwycenie kółka, muśnięcie pedału gazu i wsłuchanie się w dźwięk, a raczej mruczenie silnika, sprawia, że serce zaczyna nam szybciej bić. Adrenalina natomiast powoli rozchodzi się po całym naszym ciele.

Samochody tej marki jeździły po wielu torach wyścigowych świata – na liście znajdą się również te najbardziej kultowe i rozpoznawalne.

Gdy pomyślimy o sportach motorowych, to pierwsze, co nam przychodzi do głowy, to prędkość. Jednak jadąc na tor, trzeba być przygotowanym na najgorsze, dlatego najważniejsze są zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Dlatego też Lexus, ze swych sportowych modeli, przenosi je również do tych drogowych – żeby każdy, kto wsiada do auta tej marki, mógł czuć się w nim bezpiecznie.

Lexus LC-500

W ciągu ostatnich 13 lat Lexus zdobył pięć tytułów w SUPER GT – najlepszej japońskiej serii wyścigowej. Odbyło się to za pomocą modeli SC430, RC F, a ostatnio LC500. Konkurując w klasie GT500, Lexus wykazał się znakomitym przebiegiem ewolucji osiągów na torze Fuji Speedway, torze Suzuka i innych torach wyścigowych światowej klasy. Począwszy od 2019 r. Lexus tymczasowo odejdzie od klasy GT500, aby skoncentrować się na klasie GT300 (gdzie konkurują z RC F GT3). Rozwój samochodów Lexus będzie jednak kontynuowany na ulicach i torach na całym świecie.

Dla Lexusa wyścigi stanowią wyjątkową okazję, by kierowcy, mechanicy, projektanci i inżynierowie współpracowali w środowisku, w którym każdy gram, każda sekunda, każdy szczegół jest ważny. To pasja ciągłego poszukiwania ulepszeń. Bez względu na to, jak mała, jest taka sama dla samochodów wyścigowych Lexusa i samochodów drogowych.

Lexus RC-F GT3
Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Unorthodox, czyli ucieczka do wolności

Aktualna sytuacja, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, sprzyja temu, by więcej czasu...
Czytaj wiecej