Międzynarodowy Dzień Aszú 2020

Międzynarodowy Dzień Aszú 2020, Olaf Kuziemka
Międzynarodowy Dzień Aszú 2020, fot. Olaf Kuziemka
Tokaj Aszú to jedno z najwspanialszych win słodkich na świecie. 10 grudnia 2020 roku jest czwartym już w historii Międzynarodowym Dniem Aszú. To dzień, w którym miłośnicy węgierskich win w wydaniu aszú cieszą się wyjątkowością tego węgierskiego, słodkiego trunku.

Czwarta edycja Międzynarodowego Dnia Aszú powstała dzięki Dánielowi Kézdyemu. Węgierski pisarz jest nie tylko organizatorem lutowego cyklu winiarskich imprez Furmint Február (Miesiąc Furminta) obchodzonego od 2010 roku, ale również Hárslevelűk Éjszakája (Nocy Hárslevelű) – wydarzenia, którego początki sięgają roku 2014. Obie te coroczne imprezy mają na celu promocję, a przede wszystkim podkreślenie tych ważnych odmian winorośli.

Międzynarodowy Dzień Aszú 2020, Aszú Day 2020

Z kolei 10 grudnia 2020 roku przypada już czwarta edycja Aszú Day, kiedy to celebrujemy ten dzień ekskluzywnym i jednym z najwspanialszych słodkich win świata. Choć większość miłośników wina uważa je za deserowe, to Tokaj Aszú dobrze komponuje się także z innymi daniami. Utarło się w ogólnej świadomości, iż te ociekające słodyczą wina wspaniale pasują do foie gras (pasztet sztrasburski), który poza Francją, Bułgarią, Belgią i Chinami jest bardzo popularnym przysmakiem węgierskiej kuchni.

Tokaji aszú jest produktem luksusowym. Był nim przez stulecia i powoli zaczyna odzyskiwać sławę, którą utracił wraz z okresem komunizmu i masowej produkcji win na rynek radziecki. Pierwszym kamieniem milowym było dla niego nowe prawo winiarskie, które weszło w życie w 1991 roku, określające metody produkcji, skracające okres dojrzewania oraz zakazujące wzmacniania win. Między innymi dzięki niemu styl tokajskich aszú wyewoluował w kierunku tego, jakim znamy go dzisiaj.

– Michał Kiss, niewinnepodroze.pl

Libamáj doskonale uzupełnia się z aszú

Lekko słodki smak foie gras (węg. libamáj) pięknie uzupełnia cukier resztkowy aszú, a żywa kwaskowatość jest idealnym antidotum na bogatą konsystencję. Przygotowując potrawy, należy również wziąć pod uwagę charakter aszú. Młode wina tego typu najlepiej komponują się z owocami i ziołami. Starsze, dojrzałe butelki dobrze natomiast harmonizują z suszonymi owocami, dżemem i karmelizowanymi potrawami. Ze względu na różnice w rocznikach, winnicach i technologii wytwarzania aszú wykazują dużą różnorodność, zapewniając wiele miejsca na odważniejsze eksperymenty ze smakami podczas gotowania.

Aszú Day 2020, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka

Różnorodność aszú otwiera też nieskończenie ekscytujące możliwości łączenia potraw i wina. Równie popularnym co foie gras, jest połączenie aszú z serami. Tutaj idealnie pasować będą sery dojrzewające, zwłaszcza pleśniowe. Im bardziej wyrazisty ser, tym słodszy powinien być aszú. W zależności od słodkości wina możemy zaserwować Brie oraz Comté dla aszú z najmniejszą ilością cukru resztkowego, Goat Cheese lub Triple Crème dla bardziej słodkich etykiet, aż po Roquefort i Stilton dla najsłodszych wydań aszú.

Bardzo dużym wsparciem w kulinarnych wyzwaniach jest kuchnia azjatycka

Dania z Dalekiego Wschodu mogą być ostre, słodkie i kwaśne, ale łącząc lub oddzielając te smaki przy wyborze wina, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Ten rodzaj kuchni jest dość intensywny, więc odpowiednie wino musi współgrać z jej intensywnością. Do słodkiej kuchni azjatyckiej serwujmy wina słodkie. Do kwaśnych potraw zaś takie wina, w których poza cukrem resztkowym wyczuwalna jest wyższa kwasowość. Trzeba też zwrócić szczególną uwagę, iż ciepło gorących dań łagodzi cukier resztkowy w winie, z kolei słodycz potęguje pikantność. Wszystkie te czynniki w połączeniu z wyjątkową równowagą kwasowości i słodyczy oraz bogactwem smaków aszú sprawiają, że jest to doskonały wybór do dań kuchni azjatyckiej. Różnorodność wersji wina daje nam natomiast szerokie możliwości znalezienia odpowiedniego wina do naszych ulubionych potraw. Wśród smaków Azji spełniających wysokie wymogi aszú z pewnością sprawdzą się kaczka po pekińsku oraz wieprzowina w sosie słodko-kwaśnym.

Wracając jednak na europejskie stoły – tu również znajdziemy szeroki wachlarz odpowiednich potraw. Słodkie wina możemy serwować do kaczki, czerwonych mięs w słodkich sosach oraz białego mięsa z owocami. Ważne jednak, aby zachować równowagę słodyczy dania oraz wina. Warto więc sięgnąć do głównych potraw po aszú z mniejszą ilością cukru resztkowego (wg. dawnej nomenklatury 3-4 Puttonowe). Oczywiście te wina kochają się również z deserami. Mamy tutaj pełne spektrum słodkich przysmaków: ciasta, torty, wszelkiego typu desery – wręcz uwielbiane są przez wina powstałe z botrytyzowanych gron. Należy jednak pamiętać, iż w tym przypadku wina powinny być słodsze niż serwowane desery.

Celebrujmy dziś Międzynarodowy Dzień Aszú i cieszmy się dobrą butelką tego trunku! Zaprośmy na kieliszek dobrego wina przyjaciół, ugotujmy coś i świętujmy z całym światem #aszuday.

Źródło: Hungarianwines.eu
Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Przechowywanie wina

Kolekcjonowanie wina może być przyjemnością samą w sobie. Każdy miłośnik wina chce...
Czytaj wiecej