Charles Brabin w poszukiwaniu miejskiej geometrii

"Apartments, Barbican, London", fot. Charles Brabin
"Apartments, Barbican, London", fot. Charles Brabin
"Widzieć niewidoczne" to hasło, które na co dzień przyświeca Charlesowi Brabinowi. Brytyjski artysta specjalizuje się w czarno-białej fotografii i choć przy jej pomocy uwiecznia naprawdę rozmaite obrazy, zdecydowanie najbardziej lubi udawać się do miasta, gdzie bez trudu znajduje multum geometrycznych przestrzeni.

Charles Brabin to urodzony w Liverpoolu fotograf, na stałe zamieszkujący obecnie w Londynie. Charles nie jest jednym z tych zapaleńców, którzy biegają po mieście z analogowymi aparatami, bo dzięki nim czują się bardziej “alternatywni”. Brabin otwarcie mówi, że interesuje go fotografia cyfrowa, a o jego wartości nie świadczy sprzęt, lecz prace. Te zaś są genialne.

Brabin tworzy przede wszystkim fotografie czarno-białe – na swojej stronie umieścił portfolio złożone z ponad pięciuset pięćdziesięciu zdjęć. Znajdziecie tam zarówno żywą, jak i martwą naturę, krajobrazy czy nawet samochody. Nic jednak nie pochłania go tak bardzo, jak geometryczne przestrzenie betonowego świata. Trzydziestojednolatek doczekał się jak na razie kilku własnych wernisaży. Przyświeca mu hasło “Widzieć niewidoczne”, dlatego też wystawy swoich prac tytułuje “Seeing the Unseen”.

Cały ten betonowy ekosystem pełen jest powtarzających się motywów, linii, kontrastów i faktur. Wzory są wszędzie: w stali, kamieniu, betonie i szkle. – Brabin kontynuuje – Te wzory stanowią niekończące się źródło inspiracji. Są stale obecne, choć za każdym razem inne. Zmieniają się wraz z warunkami atmosferycznymi czy porą dnia i tylko czekają, by je odnaleźć.

Swój projekt Charles Brabin podsumowuje krótko: “Pracując nad tym projektem w czerni i bieli, skoncentrowałem się na tych elementach naszego otoczenia, które pozwoliły mi uchwycić samoistne, niemal matematyczne piękno przestrzeni miejskiej”.

I trudno nie przyznać mu racji – zwłaszcza widząc jego prace! Więcej zdjęć znajdziecie na stronie charlesbrabin.com.

 

Autor artykułu
More from Damian Halik

30 lat temu Lexus LS 400 oficjalnie zadebiutował na rynku

Powołanie do życia marki Lexus to historia łącząca w sobie zarówno japońską...
Czytaj wiecej