Solace: dom modułowy zamiast kawalerki?

Solace – to pierwszy polski modułowy mikro dom. Czy takie konstrukcje w Polsce mogą stanowić alternatywę do kawalerek?

Solace to polski projekt który powstał dzięki startupowi. Założenia modułowego domu, o dodatnim bilansie energetycznym jego twórca Piotr Pokorski określił już kilka lat temu. W ubiegłym tygodniu pierwszy prototypowy budynek stanął w Warszawie. Główne założenia domu Solace to modułowość – domy są produkowane w „fabryce”, powtarzalność elementów obniżają koszt ich wytworzenia. Ponadto są tak zaprojektowane, że na teren posadowienia budynku można je przewieźć jedną ciężarówką. Ponadto Solace ma takie wymiary, że do jego postawienia nie wymaga się pozwolenia na budowę, a sam fakt wystarczy jedynie zgłosić w urzędzie odpowiednim do miejsca zamieszkania. Prototypowy budynek stanął w ciągu 24 godzin, jednak twórcy zaznaczają, że w normalnych warunkach jego montaż będzie trwał do trzech dni. Ponadto konstrukcja ścian, wentylacji, izolacji, panele fotowoltaiczne na dachu są tak obliczone, że dom powinien generować więcej energii niż sam jej zużyje.

Dom Solace – parter. Zdj. Solace House
Dom Solace – piętro. Zdj. Solace House

Co mamy w środku? Na powierzchni nieco ponad trzydziestu metrów kwadratowych parteru znajdziemy mały korytarzyk, łazienkę z prysznicem oraz salon z aneksem kuchennym. Na poziomie pierwszym, który jest połączeniem antresoli z pełnoprawnym piętrem wygospodarowano miejsce na sypialnię i garderobę. W sumie otrzymujemy ok 45 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej – to dwa razy więcej niż klasyczna kawalerka. Dla młodego małżeństwa jak znalazł. A ile to kosztuje? Kompletny dom ma kosztować w granicach 100 tysięcy złotych, co jest kwotą o wiele niższą od klasycznego budynku mieszkalnego o powierzchni poniżej stu metrów kwadratowych. To także mniej niż kawalerka, czy nawet M2 o podobnej powierzchni, które sprzedaje się w centrach miast.

Przystępna cena i większa niezależność niż w mieszkaniu. Zdj. Solace House

W przypadku domu Solace, pozostają jednak jeszcze dwa problemy, które wpływają znacząco na koszt inwestycji – podłączenie mediów oraz sama działka. Choć do postawienia Solace nie jest potrzebna taka o dużej powierzchni, wystarczy 195 metrów kwadratowych, to wiadomo, że ceny ziemi w centrach miast są wysokie, a ponadto problemem może się okazać znalezienie tak niewielkiej parceli. Ponadto, żeby instalacja fotowoltaiczna była maksymalnie efektywna połać jednospadowego dachu musi być wystawiona na południową ekspozycję, co również może ograniczyć wybór działek. Czy taki projekt się przyjmie w Polsce? Zapewne przekonamy się niebawem, na zachodzie moda na mikro domy jest widoczna od dość dawna. Póki co możemy się zawsze wybrać na warszawską ul. Rektorską 4/2.20 na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej i przekonać się samemu czy takie rozwiązanie może przydać się nam. Więcej informacji na stronie Solace.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Ucho Prezesa – tego jeszcze nie było

Nowy miniserial satyryczny Roberta Górskiego to nowość w kraju. Owszem, kabarety niejednokrotnie...
Czytaj wiecej