Milionerzy: Jeremy Clarkson w nowej roli

Milionerzy - Jeremy Clarkson; źródło ITV
Jak widać klasyczna telewizja nie może się obejść bez Jeremy'ego Clarksona. Znany z serii Top Gear został na stałe prowadzącym... teleturnieju Milionerzy.

Jeremy Clarkson to już człowiek instytucja. Rozpoznawalność zdobył na całym świecie jako jeden z trzech prowadzących słynny show motoryzacyjny Top Gear. Błyskotliwy humor, inteligencja, erudycja, a do tego pozycja, która pozwalała się nie bać nikogo – z czego skwapliwie korzystał wzbudzając ciągle mniejsze lub większe kontrowersje. Po słynnej awanturze na planie Top Gear dostał od BBC wilczy bilet – wraz z nim z programu odeszli James May i Richard Hammond. Panowie przenieśli się do telewizji internetowej stworzonej przez amerykańskiego potentata, koncern Amazon.

Jednak „klasyczna telewizja” również pamięta o słynnym dziennikarzu.

W ubiegłym roku mijała dwudziesta rocznica premiery najsłynniejszego na świecie teleturnieju Milionerzy (org. „Who Wants to Be a Milionaire”). Do poprowadzenia jubileuszowej serii został zaproszony… Jeremy Clarkson.

Milionerzy to najbardziej chyba znany w każdym zakątku globu teleturniej. Powstał on w 1998 roku w brytyjskiej stacji telewizyjnej ITV. Jego popularność jest olbrzymia – na licencji powstało ponad 100 lokalnych edycji Milionerów.

W większości przypadków zasady są podobne. 10 graczy uczestniczy w eliminacjach, z których jeden z nich wchodzi do głównej gry. Przed nim jest 15 (czasem 12) pytań do głównej nagrody (zazwyczaj jest to milion w lokalnej walucie). Po drodze ma progi gwarantowane, a do pomocy ma trzy (czasem cztery) koła ratunkowe. W Polsce z przerwami Milionerzy są emitowani w telewizji TVN z przerwami od 1999 roku. Nieprzerwanie teleturniej prowadzi doskonały Huber Urbański. Z ubolewaniem stwierdzam po obejrzeniu fragmentów brytyjskiej serii, że Jeremy Clarkson bije go na głowę. Podobnie zachwyceni byli również producenci angielskiej edycji. Po sukcesie ubiegłorocznej serii jubileuszowej zaproponowali mu posadę na stałe.

Właśnie do emisji trafiły kolejne sezony Milionerów z Jeremym Clarksonem.

Jego dowcip, humor są nie do podrobienia. Ponadto, oprócz znanych w Polsce kół ratunkowych (pół na pół, pytanie do publiczności i telefon do przyjaciela) w brytyjskiej edycji jest jeszcze czwarte: pytanie do prowadzącego. Co potrafi odpowiedzieć graczowi Clarkson, musicie koniecznie sprawdzić sami. W Polsce brytyjskich Milionerów można oglądać na kanale BBC Brit.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Nieodnaleziona – Remigiusza Mroza sposób na thriller psychologiczny

Właściwie powinniśmy już przestać się dziwić, ale częstotliwość z jaką pojawiają się...
Czytaj wiecej