Odszedł Miloš Forman

W piątek 13 kwietnia zmarł Miloš Forman – najsłynniejszy reżyser czeskiego pochodzenia. Przez wielu krytyków był uważany za jednego z najważniejszych twórców filmowych XX wieku. Miał 86 lat.

Miloš Forman urodził się w 1932 roku w Čáslaviu w środkowych Czechach. Nazwisko przyjął po ojczymie, który adoptował go po ślubie z jego matką. Oboje rodziców reżyser stracił w obozach koncentracyjnych podczas Drugiej Wojny Światowej. Po wojnie ukończył Akademię Sztuk Scenicznych w Pradze i rozpoczął karierę od tworzenia głównie filmów krótkometrażowych i komedii. Stał się jednym z najważniejszych twórców tzw. czechosłowackiej nowej fali. W czasie inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie wytwórni Paramount Pictures. Stłumienie praskiej wiosny przez wojska pozostałych krajów bloku wschodniego spowodowało podjęcie przez niego decyzji o pozostaniu w USA. Pierwszym jego obrazem poza granicami CSRS był film o amerykańskiej młodzieży „Odlot”, który jednak nie odniósł sukcesu.

Olbrzymia kariera Formana, wcześniej znanego na świecie głównie z nagradzanej „Miłości blondynki”, ruszyła po ekranizacji powieści Kena Kesey’a „Lot nad kukułczym gniazdem”. Film, w którym główne role zagrali Jack Nicholson i Louise Fletcher, zdobył pięć Oscarów w najważniejszych kategoriach (za reżyserię, główne role męską i żeńską, scenariusz i najlepszy film). Miloš Forman znany jest również z ekranizacji kultowego musicalu „Hair”, który został przyjęty chłodno, jednak po latach jest uważany za równie kultowy, co sceniczny pierwowzór. Reżyser był również znany z adaptacji sztuki Petera Schaffera „Amadeusz” opartej na biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta, oraz filmu biograficznego „Skandalista Larry Flynt” o twórcy amerykańskiego magazynu pornograficznego Hustler. W sumie jego filmy nominowano do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej 33 razy, z czego zdobyły 13 Oscarów. Poza tym Miloš Forman mógł się również pochwalić Złotą Palmą z Cannes czy Złotymi Globami.

Kultowy reżyser zmarł 13 kwietnia w wieku 86 lat  w Warren w stanie Connecticut.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Giełda Słomczyn A.D. 1994 – tak handlowano autami

Chyba każdy mieszkaniec Mazowsza wie, gdzie jest Słomczyn – niewielka wieś w...
Czytaj wiecej