Najwyższa pora, by zaprojektować minivan Lexusa?

Toyota Alphard Modellista 2019, fot. Toyota Modellista International Co.
Toyota Alphard Modellista 2019, fot. Toyota Modellista International Co.
Wspaniałe limuzyny, luksusowe SUV-y oraz auta o sportowej charakterystyce to dziś chleb powszedni dla projektantów Lexusa. Japońska marka wyraźnie skupia się na poszerzaniu swoich wpływów w tych kategoriach, jednak zaskakującym pomysłem podzielił się ostatnio prezes filipińskiego oddziału firmy – Raymond Rodriguez. Czy minivan Lexusa rzeczywiście byłby dobrym kierunkiem rozwoju oferty?

Dotąd informacje o tym, w jakim kierunku Lexus wykona kolejny krok, płynęły przede wszystkim z Kraju Kwitnącej Wiśni. Między innymi dlatego doniesienia Raymonda Rodrigueza należy traktować z pewnym dystansem. Prezes filipińskiego oddziału Lexusa skupił się głównie na potrzebach tamtejszego rynku, nie do końca odnosząc się do globalnej strategii firmy. Być może jednak warto – przynajmniej teoretycznie – zastanowić się, czy zupełnie nowa, luksusowa linia nie okazałaby się strzałem w dziesiątkę. Minivan Lexusa? Na razie brzmi to dziwnie, lecz z pewnością znaleźliby się chętni na jego nabycie.

Minivan Lexusa to tylko kwestia czasu. Jako producenci luksusowych samochodów nie możemy zostać w tyle. – Raymond Rodriguez, prezes Lexus Manila

Słowa Rodrigueza wywołały spore poruszenie. Pomysł wydaje się dziwny, biorąc pod uwagę, że obecnie to limuzyny, SUV-y oraz usportowione okazy stanowią esencję japońskiej marki. Furgonetki nieszczególnie kojarzą się też z samochodami luksusowymi. Nie jest jednak tak, że minivan Lexusa byłby dziwadłem bez rynku zbytu. Ba, Japończycy nie musieliby nawet opracowywać tego modelu od podstaw. I tu robi się ciekawie…

Minivan Lexusa (na bazie Toyoty Alphard z elementami Lexusa LX) w wizualizacji portalu Motor1.com
Minivan Lexusa (na bazie Toyoty Alphard z elementami Lexusa LX) w wizualizacji portalu Motor1.com

Temat okazał się na tyle chwytliwy, że pojawiły się nawet wizualizacje, jak minivan Luxusa mógłby wyglądać! Portal Motor1.com przygotował koncepcyjne zdjęcie, dodając elementy przedniego grilla modelu LX do nadwozia Toyoty Alphard. Ten luksusowy minivan, znany też pod nazwą Velfire, dostępny jest w Japonii, Indonezji, Hongkongu, Bangladeszu, Singapurze, Tajlandii, Malezji i Rosji. Co więcej, Rodriguez zdradził, że azjatyccy dealerzy od lat dopytują o wejście na ten segment. Wygląda więc na to, że minivan Lexusa jest w Azji wyczekiwany, a tego typu samochody często trafiają także w gusta Amerykanów, wśród których Lexus cieszy się dużą popularnością.

Co z filozofią marki?

Dzięki egzekwowaniu podczas projektowania swojej filozofii Lexus w ostatnich latach święci triumf za triumfem. Osiągi i design to obecnie podstawy, wokół których kreowane są nowe modele marki. Czy minivan Lexusa byłby w stanie wpisać się w te trendy? Na to odpowiedź poniekąd już padła. Wystarczy spojrzeć na nową odsłonę Alpharda, zaproponowaną w tym roku przez należącą do Toyoty firmę Modellista, specjalizującą się w tuningu optycznym. Furgonetka nie musi być nudna ani brzydka – wystarczy tylko chcieć, by uczynić ją lepszą. Uwielbiający wyzwania Japończycy mieliby więc olbrzymie pole do popisu.

Toyota Alphard Modellista 2019, fot. Toyota Modellista International Co.
Toyota Alphard Modellista 2019, fot. Toyota Modellista International Co.

Jak na razie nie wiadomo, czy firma w ogóle zamierza odnieść się do słów Raymonda Rodrigueza. Być może prezes filipińskiego oddziału wie coś, czego jeszcze nie ujawniono lub najzwyczajniej w świecie jego ostatnie wypowiedzi były jedynie myśleniem życzeniowym. Faktem jest, że minivan Lexusa byłby sporym wydarzeniem dla branży motoryzacyjnej, lecz zapewne nieprędko usłyszymy finał tej historii. Smaczku całej sytuacji czerwcowe dodają też doniesienia o zastrzeżeniu przez markę znaków towarowych LM 350 oraz LM 300h. Dotąd wydawało się, że tak właśnie nazwany zostanie fabryczny odpowiednik koncepcyjnego modelu LF-1, który zadebiutował na początku tego roku. Czyżby jednak czekała nas mała niespodzianka?

Autor artykułu
More from Damian Halik

Soczewki Moment Anamorphic to nowa jakość mobilnej fotografii

Nowe generacje smartfonów zawsze wspierane są wielkimi słowami na temat ich funkcjonalności...
Czytaj wiecej