Japoński sposób na darmowy, ciepły posiłek

Mirai Shokudo - drzwi wejściowe (matcha-jp.com)
Mirai Shokudo - drzwi wejściowe (matcha-jp.com)
Mirai Shokudō to tokijska restauracja, w której na ciepły posiłek możesz zarobić pomagając kucharzowi w gotowaniu i serwowaniu potraw.

Spośród wielu podobnych restauracji w Japonii, tę jedną wyróżnia stosowanie zasady makanai, która polega na możliwości zapracowania przez klienta na posiłek. Poza szefową kuchni, Sekai Kobayashi, firma nie zatrudnia stałych pracowników. Chętny do pracy musi najpierw zostać klientem lokalu i choć raz opłacić swoje zamówienie. Potem wystarczy, że uzgodni z szefową kuchni dogodny dla siebie termin zmiany. Gdy już nadejdzie wybrana pora, gość (pod czujnym okiem pani kucharz i przy jej licznych, stanowczych, acz serdecznych uwagach) serwuje posiłki, pomaga w gotowaniu oraz sprzątaniu. Pod koniec zmiany, takiemu dorywczemu pracownikowi przysługuje zestaw obiadowy.

Brzmi jak coś prostego, prawda? Mamy złą wiadomość – z relacji tych, którzy już próbowali, wynika, że praca w tokijskiej restauracji to nie bułka z masłem. Pozytywną informacją natomiast jest to, że możliwość zapracowania na posiłek mają nie tylko osoby mówiące po japońsku, ale także anglojęzyczne – właścicielka rozmawia po angielsku.

Sekai Kobayashi - właścicielka Mirai Shokudo (www.straitstimes.com)
Sekai Kobayashi – właścicielka Mirai Shokudo (www.straitstimes.com)

Jak sama tłumaczy, główną motywacją dla wprowadzenia przez nią systemu makanai była głównie chęć pomocy ubogim.

Używam tego systemu, aby łączyć się z głodnymi ludźmi, którzy inaczej nie mogliby jeść w restauracjach, ponieważ nie mają pieniędzy.

– Sekai Kobayashi, właścicielka Mirai Shokudō

Choć Japonia nie jest powszechnie kojarzona z głodem, to jest on poważnym problemem społecznym kraju. Trzecia gospodarka świata to kraj o wysokim wskaźniku ubóstwa (16,3 %), oraz o ogromnych nierównościach społecznych i finansowych. Według rządowych badań, aż 20% tokijskich dzieci pochodzi z gospodarstw domowych mających problemy z zapewnieniem im odpowiedniej żywności czy odzieży.

Mimo, że głównym celem makanai jest pomoc najbiedniejszym, to system znalazł swoich zwolenników także wśród osób pragnących zdobyć doświadczenie w gastronomii czy zwyczajnie chcących nauczyć się gotowania japońskich potraw. Często nie decydują się one na zjedzenie przysługującego im posiłku, pozostawiając na tablicy tuż przy wejściu bilet tadameshi (odpowiednik bonu na posiłek) dla bardziej potrzebujących.

Mirai Shokudo - gość restauracji przy pracy (www.timeout.com)
Mirai Shokudo – gość restauracji przy pracy (www.timeout.com)

Mirai Shokudō mieści się Tokio, tylko 5 minut piechotą od stacji metra Jimbōchō.

Restauracja jest przytulna i kameralna – może pomieścić 12 gości. Dodatkowo, należy do nurtu teishoku-ya (定食), czyli miejsc, w których można dobrze zjeść w przystępnej cenie. System zamówień teishoku-ya polega na serwowaniu gotowych zestawów obiadowych, które tutaj kosztują 900 yenów. Menu zmienia się każdego dnia, ale z góry narzucony jest zawsze jeden zestaw lunchowy i jeden obiadowy. Ryż podawany jest tu w nieograniczonych ilościach. Poza tym, Mirai Shokudō za dodatkową opłatą 400 yenów w porze obiadowej oferuje atsurae – dania na specjalnie zamówienie. Aby takiego zamówienia dokonać, należy wybrać poszczególne składniki w menu, a następnie porozumieć się z obsługą w kwestii sposobu ich przygotowania.

Mirai Shokudo - zestaw obiadowy atsurae (www.timeout.com)
Mirai Shokudo – zestaw obiadowy atsurae (www.timeout.com)

Żródła: Global Citizen, Matcha-JP, Timeout

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lexus ES F Sport: bestia drzemiąca w luksusowym sedanie

Już jakiś czas temu ucieszyliśmy się na wiadomość, że wkrótce na Starym...
Czytaj wiecej