Mocniej nie znaczy lepiej – mit skuteczności treningów o bardzo wysokiej intensywności

Mocniej, szybciej, więcej, intensywniej - nie oznacza lepiej dla waszego organizmu. 
W dobie ultra maratonów, zawodów crossfit i „fitness” gwiazd instagrama lansujących treningi o wysokiej intensywności łatwo jest wpaść do studni bezpodstawnych teorii i błędnych informacji o prawidłowym podejściu do pracy nad formą i sylwetką.

Nadwaga, nadmiar tkanki tłuszczowej najczęściej idą w parze z zaniedbaniem ogólnej sprawności i kondycji. Należy zrozumieć, iż aby skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie „walczyć” o cel sylwetkowy należy na początku zadbać o podstawy. Porównać to można do rozwoju dziecka, które nim zacznie biegać, najpierw musi nauczyć się pełzać.

żródło capitalac.com

Oczywistym jest fakt konieczności wykorzystania do tego celu aktywności fizycznej, która to odpowiednio zaplanowana i „odmierzona” działa jak lek. Dlatego trening, aby był skuteczny i bezpieczny musi stosowany być jak każdy lek – odpowiednio często, oraz w określonej dawce.

Ponadto jak w przypadku różnych rodzajów leków nie powinno się łączyć pewnych rodzajów treningu w tym samym czasie. Może obniżyć to skuteczność treningu ( np. Trening siły i wytrzymałości podczas jednej jednostki treningowej ), lub nawet doprowadzić do kontuzji.

W  poprawnym modelu pracy nad kondycją fizyczną nie wolno próbować robić wszystkiego na raz. W pierwszej kolejności pracuje się nad uzyskaniem prawidłowych wzorców ruchu ( np. możliwość pełnego przysiadu, wykonanie prawidłowej pompki ).
Do tego celu służy trening np. siły, o określonej intensywności ( wykorzystywanego do ćwiczeń obciążenia) , częstości wykonywania ( tygodniowej ) i tzw. objętości (ilości serii na grupę mięśniową w tygodniu). 

przetrenowanie to częsty problem zbyt ambitnych adeptów fitnessu

Brak wiedzy o prawidłowym zwiększaniu tych parametrów i ich nieumiejętne dozowanie może doprowadzić do przetrenowania i wystąpienia ogólnoustrojowego zmęczenia i przeciążenia.

Kiedy ciało już zaadaptuje się do zadawanych obciążeń i wyniesie się na odpowiedni poziom sprawności – można zacząć podejmowanie coraz bardziej wymagających wysiłków, takich jak bieganie, ćwiczenia z elementami wskoków, zeskoków i lądowań.

Odpowiedni poziom sprawności pozwoli także na podjęcie się treningu wytrzymałościowego, podczas którego szybko dochodzi do zmęczenia, przez co o wiele łatwiej jest stracić kontrolę nad prawidłowym wykonaniem danego ćwiczenia.

prawidłowy przysiad
źródło stronglifts.com

Dlatego też fajnie wyglądające treningi, o niesamowitej różnorodności ćwiczeń to najczęściej nie jedynie animacja ruchem, która nie ma nic wspólnego ze słowem „TRENING”. Oczywiście można się tą animacją zmęczyć, doprowadzić serce do maksymalnego tętna, spalić trochę więcej kalorii niż przy poprawnej jednostce treningowej, ale najczęściej jest nieprzemyślaną i przypadkową sekwencją ćwiczeń, która prędzej czy poźniej w jakiś sposób po prostu zaszkodzi.

Ponadto w procesie odchudzania należy respektować założony przez dietetyka plan dietetyczny, przewidujący określony bilans kalorii. Wszelakie próby podejmowania zbyt dużej ilości wydatkowania energetycznego w stosunku o konsumowanych kalorii zaburzą równowagę metaboliczną. 

Zbyt duża dawka aktywności fizycznej szybko doprowadzi do przetrenowania, a organizm może wręcz zacząć bronić się przed wydatkowaniem energii ( spalaniem kalorii ). Najczęściej spowolni się regeneracja mięśni, dojdzie do zaburzeń pracy gruczołów wydzielających hormony, ucierpi także nasz mózg, który to zużywa około 25 % dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

W większości przypadków bardzo wysoka intensywność treningu wykorzystywana jest w sporcie. Podejmują się jej bardzo sprawni ludzie, którzy aby pobić rekord trenują często, i intensywnie, ale tak samo intensywnie odpoczywają i regenerują się. Ich życie toczy się dookoła treningu i najczęściej nie mają dodatkowych zajęć i obowiązków zużywających ich energię.

Do treningu podchodzić należy z głową i wiedzą. W przypadku braku wiedzy i doświadczenia udajcie się do certyfikowanych trenerów przygotowania motorycznego.

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

5 ciekawych pomysłów na świąteczne prezenty dla sportowych maniaków

Poniżej znajdziesz 5 pomysłów na prezenty dla osób będących sportowymi maniakami. Dla...
Czytaj wiecej