Moda na luksus – Lexus LS 400

Utrzymująca się od kilku sezonów tendencja do szukania inspiracji i powracania do kultury popularnej lat 80tych i 90tych to nie tylko rozwój wielu gatunków muzycznych, fantastyczne kino i moda przekraczająca wszystkie dotychczasowe konwencje. To również limuzyny, których konstrukcja kładła nacisk na komfort kierowcy, a połączenie z elektroniką było bliższe niż kiedykolwiek wcześniej.

Klasyczny flagowiec Lexusa – LS 400 został stworzony z myślą o perfekcji, połączenia najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych i dbałości o wygodę pasażerów. Pierwszy model powstał w 1983 roku. Nad jego stworzeniem pracowało 60 projektantów i 1400 konstruktorów. Czterolitrowy silnik V8 został zbudowany tak, aby wibracje towarzyszące pracy silnika zostały ograniczone do minimum. Było to możliwe dzięki idealnemu wyważeniu podzespołów i konstrukcji dopracowanej do granic ówczesnych możliwości.

Silnik zamontowano na poduszkach hydraulicznych, a efekt tych starań najlepiej ukazuje spot reklamowy z 1989 roku. Na masce pięknej czarnej limuzyny ustawiono piramidę z kieliszków do szampana – przy prędkości 250km/h ani drgnęły.

Co ciekawe, Patryk Mikiciuk w programie Automaniak, przeprowadził ten sam test blisko trzy dekady później. Po ponad 20 latach od opuszczenia fabryki auto nie straciło swoich właściwości, działa zupełnie bez zarzutu i wciąż może służyć jako wzór jakości dla obecnie produkowanych samochodów.

Źródło: moto.onet.pl

Autor artykułu
More from Justyna Mucha

Sven Marquardt z wystawą w Warszawie

Najsłynniejszy niemiecki „bramkarz” – selekcjoner z kultowego, berlińskiego klubu Berghain, przyjedzie do...
Czytaj wiecej