Moët & Chandon zawiesza dostawy szampana do Rosji

Szampan, Władimir Putin, Michaił Swietłow, Getty Images
Władimir Putin, fot. Michaił Swietłow/Getty Images
Francuski gigant artykułów luksusowych – Grupa LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) – zawiesza tymczasowo dostawy szampana do Rosji. Wszystko to podyktowane jest nową ustawą podpisaną w ostatni piątek przez Władimira Putina.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w ubiegły piątek nową ustawę zastrzegającą nazwę szampan (Szampanskoje) dla rosyjskich win musujących. Tym samym narzuca on, aby wszyscy zagraniczni producenci oznaczali na odwrocie (kontretykiecie) swoje butelki jako wino musujące – ze skutkiem natychmiastowym. Największy producent szampana na świecie – Grupa LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) będąca właścicielem marek Moët & Chandon, Ruinart, Krug, Veuve Clicquot, Mercier oraz Dom Pérignon – został zmuszony do tymczasowego wstrzymania dostaw na rosyjski rynek.

Nowe rosyjskie prawo to tragedia dla naszych producentów i bardzo złe wieści dla rosyjskiego konsumenta. Widząc etykietę z dopiskiem »wino musujące« na naszym szampanie, nie będzie w stanie w pełni docenić jakości i pochodzenia szampana. To także fatalna informacja dla biznesu, bo musimy wstrzymać eksport naszych produktów do Rosji. To prawda, że relacje na linii Unia Europejska – Rosja bywały lepsze niż są obecnie. Nadal trudno nam jednak zrozumieć, dlaczego uchwalone jest tak niekorzystne dla wszystkich prawo. Nie ma wątpliwości, rosyjski rynek był dla nas zawsze bardzo ważny.

– Charles Goemaere, Dyrektor Francuskiego Komitetu Producentów Szampana w wywiadzie dla TVN24

Francja za wszelką cenę chroni określenia szampan jako kontrolowanej nazwy pochodzenia (appellation d’origine), określającej dany region, w którym powstaje. Nazwa jest zarazem znakiem towarowym chronionym w ponad stu dwudziestu krajach na całym świecie.

Francuscy producenci każdego roku eksportują do Rosji półtora miliona butelek

Moët & Chandon
Fot. Moët & Chandon

Początkowo jeden z największych domów szampana Moët Hennessy wydał oświadczenie, że na czas nieokreślony wstrzymuje dostawy szampana do Rosji. Jak jednak poinformował Bloomberg, Moët Hennessy zgodził się oznaczać swoje produkty według nowych, rosyjskich regulacji. Dostawy zostaną wznowione po wprowadzeniu zmiany etykietowania produktów oraz ponownej certyfikacji.

Francuskie media zasugerowały natomiast, że posunięcie Moskwy może być częścią próby ożywienia krymskiego przemysłu wina musującego Szampanskoje z czasów sowieckich. Rosja zaanektowała te tereny od Ukrainy w 2014 roku. Zaraz po ogłoszeniu tych informacji akcje rosyjskiej Grupy Abrau-Dyurso wzrosły natomiast o ponad 7% na rosyjskiej giełdzie.

Sowietskoje Szampanskoje
Sowietskoje Szampanskoje

Czy decyzję Władimira Putina dotyczącą francuskiego szampana można śmiało określić jako Brut? Z pewnością tak, a do tego w najbliższej przyszłości rosyjscy miłośnicy tego trunku będą zmuszeni obyć się przez jakiś czas bez takich szampanów, jak Moët & Chandon, Ruinart, Krug, Veuve Clicquot, Mercier oraz uwielbianym Dom Pérignon. Cieszyć się będą natomiast do woli rodzimym Szampanskoje!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

PODSUMOWAŃ NADSZEDŁ CZAS…CZYLI WINNY 2016…

Z roku na rok żyjemy coraz intensywniej, szybciej i nawet czasem nie...
Czytaj wiecej