Monami Ohno i jej tekturowe arcydzieła

Dzieła sztuki z papieru jednoznacznie kojarzą się nam z origami, zwłaszcza, gdy pochodzą z Japonii. Monami Ohno nieco ten "stereotyp" przełamuje, własnoręcznie tworząc niesamowicie dokładne modele 3D.

Jakiś czas temu pisałem o brytyjskiej artystce imieniem Lisa Lloyd, która na potrzeby reklam tworzy niesamowite papierowe rękodzieło. Tym razem udamy się o wiele dalej, bo aż do Japonii, gdzie Monami Ohno rzeźbi w znacznie grubszym materiale. Jej tekturowym dziełom może nieco brakuje koloru, ale mimo to wręcz olśniewają ilością szczegółów!

Gdy rozpakowujesz swoje zakupy, wyrzucają kartonowe pudełka, Monami Ohno płacze, bo w koszu ląduje wspaniały materiał plastyczny! Mieszkająca w Musashino (nieopodal Tokio) artystka jest animatorką 3D, a w wolnym czasie porzuca grafikę komputerową, by… robić dokładnie to samo, ale w starym, dobrym stylu. Ręcznie. Tylko spójrzcie na te detale!

Niespełna dwudziestosześcioletnia Japonka to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Osace. Oficjalnie Monami Ohno jest “tekturową artystką”, ale ma również doświadczenia z branży filmowej, a gdy czas na to pozwala, udziela się także jako twórczyni tak zwanych MOTOBOT-ów, czyli ruchomych konstrukcji przypominających roboty.

Swoje pierwsze tekturowe prace Monami Ohno zaczęła tworzyć w roku 2011. Wystarczyło zaledwie kilka miesięcy, by dla studentki dopiero drugiego roku, otworzył się worek z nagrodami. Japońska artystka została dostrzeżona, a efekty jej robótek ręcznych zaczęły zbierać wyróżnienia. Zresztą trudno się temu dziwić! Wystarczy spojrzeć, z jaką starannością młoda Japonka zadbała o każdy, nawet najmniej istotny szczególik. Oto kilka przykładów!

Więcej prac Monami Ohno znajdziecie na jej instagramowym profilu!

Autor artykułu
More from Damian Halik

Serial “Too Old to Die Young” zapowiada się zjawiskowo

Lata mijały, a serial autorstwa Nicolasa Windinga Refna majaczył na horyzoncie, potem...
Czytaj wiecej