Moscato D’Asti – rześka i lekka propozycja na lato

Lato zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie będzie to idealna okazja na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, spotkania ze znajomymi lub też na romantyczne, letnie wieczory na tarasie. Na takie okazje nie ma lepszego wina, jak włoskie Moscato d’Asti.

Będziecie mogli je zaserwować bliskim jako aperitif, sprawdzi się też jako świetny, orzeźwiający, a zarazem letni „napój” serwowany do wszelkiego rodzaju deserów.

Moscato d’Asti powstaje ze szczepu Muscat i produkowane jest głównie w prowincji Asti w północno – zachodniej części Włoch. Szczep ten uważany jest za jeden z najstarszych szczepów (zaraz obok Nebbiolo) uprawianych w południowo-wschodniej części Piemontu. Mimo, iż jego historia sięga czasów ekspansji greckiej, to tak naprawdę samo Moscato d’Asti znane jest zaledwie od 150 lat, kiedy to nastąpił przełom w produkcji tych win. W delikatnie musującym stylu wino to produkowane było na potrzeby własne winiarzy, a dość niski poziom alkoholu (5,5-6%), nie spowalniał pracy winiarza oraz jego pracowników, którzy spożywali je podczas pory lunchu. Wieczorami natomiast wino to było idealnym partnerem podczas celebracji długich kolacji oraz wspaniale oczyszczało podniebienie przygotowując biesiadników do deseru.

Moscato d’Asti jest lekko musującą eksplozją owoców z wyczuwalnymi aromatami jabłka, gruszki oraz słodkich owoców cytrusowych, jak morela i ananas, przełamanych nutami kwiatowymi, miodowymi i bardzo często również ziołowymi. Wino w ustach jest delikatnie musujące, świeże i orzeźwiające, a zarazem posiada sporą dawkę słodyczy przeplatanej rześką kwasowością oraz długim finiszem. Należy jednak pamiętać, aby wino serwować schłodzone do temperatury 8 – 10 stopni.

To pełne lekkości i słodyczy Moscato jest idealną propozycją na aperitif, lecz również może być wspaniałym partnerem dla szarlotki, tarty owocowej, sałatek oraz szynki parmeńskiej owiniętej na melonie.

Warto również poeksperymentować z Moscato d’Asti, które można zaserwować w postaci SUMMER DRINK, który jeszcze bardziej nabierze orzeźwienia.

A oto przepis na SUMMER DRINK przywieziony prosto ze słonecznego, włoskiego Asti.

100 ml Moscato d’Asti, 1/2 Limonki (sok), 4-5 kostek lodu, 3 listki mięty.

Cincin…

 

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Wino w kuchni – Pinot Gris z autorską carbonarą z penne

Wina białe to idealni towarzysze na lato. Jest to okres, kiedy mamy...
Czytaj wiecej