Czy nocne życie Warszawy przeniesie się pod mosty?

Most dla Mostu - koncepcja ożywiania warszawskich podmości, rys. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak
Most dla Mostu - koncepcja ożywiania warszawskich podmości, rys. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak
Współczesne miasta stale ewoluują, a przy poprawianiu ich funkcjonalności i sprawianiu, by były lepszym miejscem do życia, każdy skrawek ziemi jest na wagę złota. Idąc tym tropem, Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak przygotowali projekt "Most dla Mostu", który odmienić ma smutne oblicze warszawskich podmości.

Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak – niestrudzeni modernizatorzy Warszawy, którzy oczami wyobraźni widzą, jak stolica Polski prześciga inne metropolie świata. Młody zespół architektów ma wiele pomysłów na rozwój miasta, dzięki czemu robi się o nim coraz głośniej. Najnowsza koncepcja zatytułowana została “Most dla Mostu” i skupia się na zagospodarowaniu terenów tak zwanych “podmości”. Nie jest to może zupełnie nowatorskie podejście, gdyż podobne plany pojawiają się także w innych częściach świata, ale w skali naszego kraju to ewenement. Tak autorzy mówią o swoim projekcie:

Głównym celem naszego projektu jest propozycja wykreowania swoistego rodzaju pomostu dla niewykorzystanych i pozbawionych ludzkiego istnienia warszawskich podmości. Mamy nadzieję, że w ten sposób, nasza koncepcja stanie się świadectwem nowego podejścia do projektowania przestrzeni komunikacyjnych w naszej stolicy.

Pomysłodawcy słusznie zauważyli, że nocne życie Warszawy rozwija się coraz prężniej. Bulwary wiślane oblegane są zwłaszcza w okresie letnim i Szymańska oraz Dołbniak nie byli na ten fakt obojętni. Wybrane przez nich lokalizacje dla projektu “Most dla Mostu” świetnie wpisują się w tętniące życiem miejscówki, będąc pomysłem na kolejną aktywność w ich rejonie. To możliwość wykreowania znacznie przyjaźniejszego mieszkańcom miejsca, które stanie się bezpieczniejsze i przyjemniejsze dla odwiedzających.

Most dla Mostu - nocne życie warszawskich podmości, rys. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak
Most dla Mostu – nocne życie warszawskich podmości, rys. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak

Bliskość bulwarów wiślanych nie jest jedynym powodem wzięcia na warsztat warszawskich podmości. To tereny, które występują w wielu miastach na całym świecie. Właściwie wszędzie, gdzie są mosty, tam są podmościa. Każde jest oczywiście inne, ale ich powtarzalność sprawia, że projekt Szymańskiej i Dołbniaka zyskuje na uniwersalności. Dzięki temu koncepcja “Most dla Mostu”, choć skupia się na Warszawie, w łatwy sposób może zostać zaadaptowana także w innych miejscach. Architekci wyliczają paletę rozwiązań, które w takich lokalizacjach sprawdzą się świetnie, bez względu na długość czy szerokość geograficzną. Są wśród nich między innymi: tereny zielone (w tym ogrody zimowe), tory rowerowe, boiska, siłownie plenerowe, skate parki czy place zabaw dla najmłodszych użytkowników. Wybór jest ogromny, a poszerzyć można go o przestrzenie ekspozycyjne, koncertowe, kawiarnie, lokalne pchle targi oraz przestrzenie kreatywne.

Most dla Mostu - koncepcje zagospodarowania podmości, rys. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak
Most dla Mostu – koncepcje zagospodarowania podmości, rys. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak

Tyle, jeśli chodzi o ogólniki. A oto, co Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak mają do zaproponowania Warszawiakom:

Koncepcja “Most dla Mostu” zakłada projekt trasy rekreacyjnej, zaczynającej się od obszarów Trasy Łazienkowskiej i kończącej przy Moście Gdańskim. Na tym etapie projektowym zaproponowaliśmy szczegółowe i konkretne rozwiązania dotyczące startu naszej trasy – podmości przy Trasie Łazienkowskiej. Ze względu na to, iż zakładamy ciągi pieszo-rowerowe wzdłuż całej trasy, ulokowaliśmy w niniejszym miejscu funkcję Park and Ride, aby umożliwić użytkownikowi pozostawienie samochodu i wybranie się na wędrówkę wzdłuż naszej ścieżki rowerem bądź pieszo. Drugą wybraną przez nas funkcją jest ogród zimowy. Bulwary wiślane i nieopodal sąsiadujący cypel Czerniakowski to tereny o charakterze zielonym. Chcielibyśmy, aby powyższa zieleń towarzyszyła w istotnym stopniu użytkownikom wzdłuż całej wędrówki. Ogród zimowy to zadaszony obiekt, pełniący rolę spiętrzonego parku. W ramach kolejnych etapów zostanie opracowany całościowy program funkcjonalny kolejnych przystanków projektowanej trasy.

Most dla Mostu - koncepcja ożywiania warszawskich podmości, rys. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak
Most dla Mostu – koncepcja ożywiania warszawskich podmości, rys. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak

To nie pierwszy raz, gdy Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak trafiają na usta architektonicznego światka. W zeszłym roku ich koncepcja zagospodarowania przestrzeni na dachach pawilonów Pałacu Kultury i Nauki zwyciężyła w konkursie “Dach w wielkim mieście”.  To także stypendyści programu PRAKTYKA 2017, organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Największą zaletą projektu “Most dla Mostu” jest jego uniwersalność. Autorzy, dla których punktem wyjścia była Warszawa, przygotowali dziesięć rozwiązań możliwych do realizacji w różnych częściach Polski, czy nawet świata.

Most dla Mostu - 10 uniwersalnych zastosowań podmości, rys. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak
Most dla Mostu – 10 uniwersalnych zastosowań podmości, rys. Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak

Projekt powstał w ramach Programu Stypendialnego „PRAKTYKA” prowadzonego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.

Źródło: Bēhance

Autor artykułu
More from Damian Halik

Gdy hamburgery najechały Japonię…

Fast foody to dziś zmora całego świata – nawet Japończycy, którzy słyną...
Czytaj wiecej