Kup motocykl od… Batmana!

Gadżety filmowe są rozchwytywanymi ciekawostkami, kupują je fani kina, ale i inwestorzy. Rzeczy, które pojawiły się na planie kultowego filmu potrafią szybko zyskiwać na wartości. Tym razem, wytwórnia Warner Bros postanowiła sprzedać jednoślad należący do Batmana.

Gadżety filmowe są rozchwytywanymi ciekawostkami, kupują je fani kina, ale i inwestorzy. Rzeczy, które pojawiły się na planie kultowego filmu potrafią szybko zyskiwać na wartości. Tym razem, wytwórnia Warner Bros postanowiła sprzedać jednoślad należący do Batmana.

Maszyna powstała w głowach reżysera Christophera Nolana i scenarzysty Nathana Crowleya. Zbudowało go mistrz efektów specjalnych Chris Corbould. Maszyna wystąpiła w dwóch filmach wyreżyserowanych przez Nolana: Mroczny Rycerz i Mroczny Rycerz Powstaje. Motocykl miał być alternatywą dla batmobila czyli Tumblera. Na jednośladzie Christian Bale, odtwórca głównej roli uciekał po zniszczeniu Tumblera przez Jokera. W drugim z kolei filmie, BatPodem (bo tak nazwano maszynę) jeździł Batman, wraz z Kobietą Kotem (w tej roli Anne Hathaway) podczas walki z Bane’m. Tak naprawdę w większości scen motocykl prowadził kaskader Jean-Pierre Goy.

BatPod

Pierwsze co rzuca się w oczy w BatPodzie to nietypowe koła. Motocykl zbudowano „dookoła” opon 31 calowych opon wyprodukowanych przez firmę Hoosier. Rama została klasycznie wykonana ze stali, natomiast nadwozie zbudowano z włókna szklanego wzmacnianego żywicą epoksydową i polakierowano na szaro. Działka i reszta „batmańskich” wypasów jest niestety z plastiku, więc zapomnijcie o wykorzystaniu ich w korku. Całość napędza jednostka Hondy o pojemności 750ccm. Motor mierzy 380 cm długości, jego niezwykły kształt był nie lada wyczynem inżynierii. Kierowca prowadzi go niemal na leżąco sterując ramionami. Układ wydechowy na przykład ukryto w ramie nośnej. Za swoją pracę przy Mrocznym Rycerzu, wspomniany Corbuld został nominowany do nagrody BAFTA oraz do Oscara.

BatPod

Niestety motocykl jest sprzedawany w stanie niejeżdżącym, wraz ze stojakiem którego używano podczas promocji filmu. Jak informuje wytwórnia, pojazd pozbawiono płynów ustrojowych, akumulatora, oraz zdemontowano bak i system sterowania silnikiem. To jednak daje nadzieję, na dość łatwe przywrócenie go do pełnej sprawności. Ponadto sprzedający rzetelnie informują o pewnych ubytkach czy śladowej korozji na ramie. Internetowa aukcja kończy się 27 września, dom aukcyjny spodziewa się sprzedać BatPoda za 60-80 tysięcy funtów. Chętni? Licytować można tutaj: http://propstoreauction.com/view-auctions/catalog/id/44/lot/9874 Przy okazji do kompletu można tez nabyć słynny płaszcz Batmana i inne gadżety.

https://www.youtube.com/watch?v=SoggUkEpBRM#t=75

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Czarne chmury nad Muzeum Techniki

Po ponad 60 latach istnienia, Muzeum Techniki i Przemysłu może stracić swą...
Czytaj wiecej