mPojazd – dowód rejestracyjny w telefonie

Do aplikacji mObywatel dodano kolejną usługę – mPojazd. Nowa zakładka w programie po części zastępuje dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy OC.

Tak naprawdę mPojazd nie jest czymś bez czego nie można by żyć. W świetle wprowadzonych niedawno przepisów kierowcy nie mają już obowiązku wożenia ze soba dowodu rejestracyjnego pojazdu czy potwierdzenia zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Skoro działa już Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców 2.0 do której dostęp ma każdy patrol drogówki to po co wypychać sobie portfel dokumentami? Jednak niektórzy kierowcy chcieli by mieć takie dane przy sobie w razie np. stłuczki, aby wpisać dane na oświadczeniu. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało mPojazd. Znajdziemy tam dane samochodu, dane na temat polisy OC oraz ważności badanie technicznego. Dodatkowo aplikacja sama przypomni o konieczości przedłużenia OC. Tak czy inaczej przy stłuczce te dane nie są konieczne – wystarczą informacje o kierowcy i numer rejestracyjny pojazdu. Do jakiego ubezpieczyciela będziemy musieli kierować wniosek o odszkodowania możemy sprawdzić na spokojnie w domu na portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Uwaga: dostęp dodanych w mPojazd mogą mieć tylko właściciele lubwspółwłaściciele pojazdu zarejestrowani w CEPiK.

mPojazd

Aplikacja przyszłości

Mpojazd to jednak krok w kierunku zniesienia obowiązkowego posiadania ostatniego dokumentu kierowcy czyli prawa jazdy. Rząd pracuje obecnie nad pakietem deregulacyjnym, który ma pozwolić na prawne zrezygnowanie z obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Prace są jednak skomplikowane i wciąż trwają – urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury ani Ministerstwa Cyfryzacji nie są w stanie podać dokładnego terminu kiedy nowe przepisy mogły by wejśc w życie. Pewne jest to, że po ich wprowadzeniu aplikacja mObywatel, do której należy usługa mPojazd wzbogaci się o kolejną funkcję – poświadczenia uprawnień do prowadzenia pojazdów. Miejmy nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł, aby obowiązkowe było posiadanie przy sobie telefonu z zainstalowaną aplikacją. Do tej pory mObywatel posiada cztery funkcje: wspomniany mPojazd, mTożsamość – gdzie są zapisane nasze dane oraz mLegitymacjaszkolna oraz mLegitymacjastudencka.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Czy “Wojna.pl” Marcina Ciszewskiego trafi na ekran kinowy?

"Wojna.pl" – jedna z najciekawszych historyczno-sensacyjnych serii wydawniczych ostatnich lat. Od pewnego...
Czytaj wiecej