MultiCuber 999 – LEGO-robot układający kostkę Rubika

MultiCuber 999, fot. LEGO
Nie po raz pierwszy klocki LEGO okazują się budulcem doskonałym. A ponieważ można zrobić z nich naprawdę wszystko, dlaczego nie zająć się robotyką? MultiCuber to dopiero początek...

Nie po raz pierwszy klocki LEGO okazują się budulcem doskonałym. A ponieważ można zrobić z nich naprawdę wszystko, dlaczego nie zająć się robotyką? MultiCuber to dopiero początek…

MultiCuber 999 nie jest może szczególnie zaawansowany, ale człowieka i tak pokona. Pierwszy model konstrukcji zaprezentowano w roku 2014, podczas konwentu zorganizowanego przez firmę ARM. Już to powinno zastanawiać! W końcu co może łączyć producenta mikroprocesorów z producentem zabawek?

W tym konkretnym przypadku łączy ich osoba Davida Gilday’a. Brytyjczyk jest programistą, ale od lat jego pasją jest tworzenie robotów spod szyldu MindCuber. Jako główny materiał do pracy, postanowił on wybrać właśnie duńskie klocki.

Gilday zaczynał oczywiście od znacznie niższego pułapu, jednak w końcu doszedł do momentu, w którym jego konstrukcja poradziła sobie z kostką o wymiarach 9x9x9. To właśnie MultiCuber 999 – pierwszy robot, który ułożył tak dużą kostkę Rubika. Zajęło mu to niespełna 34 minuty! Z tej okazji MultiCuber trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa.

Robot z klocków LEGO sterowany jest za pomocą opartego na Androidzie smartfona. W tym konkretnym przypadku jest to Samsung Galaxy S3, korzystający z układu Samsung Exynos 4 Quad, opartego na architekturze ARM. MultiCuber korzysta z niego, jak z „mózgu”. Zaś kamera telefonu jest jego oczami. Za jej pośrednictwem robot ustala położenie każdego z 729 fragmentów kostki.

Źródło: YouTube – oficjalny kanał firmy LEGO

Autor artykułu
More from Damian Halik

Colin Furze zrobił konsolę z… mikrofalówki. Play-o-Wave!

Pomyślcie ile czasu marnujecie w kuchni, oczekując aż coś się zagotuje. Colin...
Czytaj wiecej