Muonionalusta sprzedany! To najstarszy meteoryt na Ziemi

Muonionalusta - najstarszy meteoryt na Ziemi, fot. Catawiki
Muonionalusta - najstarszy meteoryt na Ziemi, fot. Catawiki
Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety, ale matka natura ma też ciekawe kamyki dla mężczyzn. Jednym z nich jest Muonionalusta – najstarszy meteoryt na Ziemi, który przed kilkoma dniami zmienił właściciela za niemałe pieniądze.

W dzieciństwie niemal każdemu zdarzyło się zbierać różne kamienie. Małe, duże, różnokolorowe i o dziwacznych kształtach. Niektórzy kontynuują tę pasję także w życiu dorosłym, a w skrajnych przypadkach szukają kamyków… na niebie. Mowa oczywiście o ludziach zainteresowanych skałami pochodzenia kosmicznego. Nie każdy ma jednak okazję śledzić wędrówki meteorytów i polować na nie, gdy tylko spadną na Ziemię. Na całe szczęście niewielkie obce ciała od wieków bombardują naszą planetę, dzięki czemu mamy tu pokaźną ich kolekcję. Nie wszystkie jednak trafiają do muzeów – część jest w rękach prywatnych i dziś właśnie o takim przypadku. Niedawno podczas licytacji na portalu Catawiki doszło do sprzedaży meteorytu Muonionalusta.

Catawiki to miejsce dla ekstrawaganckich kolekcjonerów. Znaleźć tam można niemal wszystko i choć niekoniecznie są to rzeczy ekskluzywne, dla wielu stanowią białe kruki. Licytacja meteorytu Muonionalusta odbyła się w połowie października. Użytkownik z Roquetas de Mar na południu Hiszpanii wystawił na aukcję bryłę o wymiarach 26 x 23 x 17 centymetrów. Jej waga to 26,5 kilograma, co budzi pewne wątpliwości. Warto bowiem wiedzieć, że Muonionalusta to nie byle jaki meteoryt. Jego nazwa pochodzi od rzeki w północnej Szwecji nieopodal miejsca, gdzie uderzył w 1906 roku. To wyjątkowa żelazna bryła o sporej zawartości niklu i niewystępującego w przypadku takich form naturalnego stiszowitu. W sumie odnaleziono kilkaset kilogramów odłamków. Część z nich trafiła do europejskich muzeów, ale żaden nie był aż tak duży. To właśnie budzi wątpliwość, choć sprzedawca powołuje się na certyfikat I.M.C.A. (International Meteorite Collectors Association, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Kolekcjonerów Meteorytów).

Muonionalusta został sprzedany za 15 999 €. To całkiem mało biorąc pod uwagę, że według datowania izotopowego metodą ołowiową, jest to najstarsze wydatowane ciało w naszym układzie słonecznym!

Naukowcy szacują jego wiek na ponad 4,6 miliarda lat. Poniżej przekrój innego z odłamków Muonionalusta, na którym można zaobserwować charakterystyczne dla meteorytów żelaznych Figury Widmanstättena.

Muonionalusta - najstarszy meteoryt na Ziemi (przekrój)
Muonionalusta – najstarszy meteoryt na Ziemi (przekrój)
Autor artykułu
More from Damian Halik

Guido Castagnoli pokazuje nieznane oblicze Japonii

Japonia najczęściej kojarzy nam się z dużym przywiązaniem do tradycji, nowymi technologiami,...
Czytaj wiecej