Muzeum na receptę? Kanada znów zaskakuje!

Wystawa "Chagall: Colour and Music", fot. Musée des beaux-arts de Montréal
Wystawa "Chagall: Colour and Music", fot. Musée des beaux-arts de Montréal
Badanie naukowe pokazują, że podziwianie dzieł sztuki pozytywnie wpływa na stan ludzkiej psychiki, oddziałując na organizm w podobny sposób co zachwalana zewsząd aktywność fizyczna. Nie zastanawiając się więc ani chwili, w Kanadzie postanowiono sprawdzić to w praktyce, dlatego w lżejszych przypadkach lekarze będą przepisywać pacjentom wizyty w muzeum na receptę zamiast antydepresantów!

O prospołecznych inicjatywach w Kanadzie ostatnimi czasy coraz częściej rozmawia się na całym świecie. Władze tego słynącego z przyjaznego nastawienia kraju coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom obywateli, co niejednokrotnie budzi międzynarodowe poruszenie. Najlepszym tego typu przykładem jest niedawna legalizacja marihuany. Oczywiście już zaczęły się pojawiać głosy, że tylko kwestią czasu jest otwarcie się na inne substancje… Okazuje się, że sceptycy mieli poniekąd rację. Jak na razie do krwiobiegu Kanadyjczyków dostaną się jednak wyłącznie naturalne substancje: serotonina i kortyzol. Jakim sposobem? Za sprawą terapii sztuką, która – podobno – może zdziałać cuda. By się o tym przekonać, kanadyjscy lekarze będą przepisywać wizyty w muzeum na receptę!

W akcję jak na razie zaangażowało się jedynie Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu i wybrane organizacje lekarskie. Jak przekonuje w wywiadzie dla “Montreal Gazette” przedstawicielka jednej z nich, Hélène Boyer:

Obcowanie ze sztuką podnosi poziom serotoniny i kortyzolu w naszych organizmach, co ma ogromny wpływ na poprawę naszego samopoczucia. Darmowe wizyty w muzeum na receptę mogą zdziałać cuda! – Hélène Boyer, wiceprezes stowarzyszenia Médecins francophones du Canada, inicjatorów akcji “Muzeum na receptę”

Dotąd przekonywano nas, że zbawienny wpływ na stan naszego zdrowia psychicznego ma aktywność fizyczna. Nikt oczywiście nie zamierza tego podważać, a jedynie wykorzystać fakt, że coraz więcej badań sugeruje, że podobne efekty można osiągnąć właśnie w kontakcie z dziełami sztuki. Leczenie za sprawą “muzeum na receptę” nie zastąpi oczywiście leków. Cięższe przypadki nadal będą prowadzone zgodnie z wiedzą medyczną. Darmowe wizyty w montrealskim Muzeum Sztuk Pięknych mogą jednak wspomóc osoby, które z aktywności fizycznej musiały zrezygnować ze względu na wiek bądź stan zdrowia.

Przedstawiciele Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu oraz Médecins francophones du Canada – organizatorzy akcji Muzeum na receptę
Przedstawiciele Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu oraz Médecins francophones du Canada – organizatorzy akcji Muzeum na receptę

Zarówno przedstawiciele muzeum, jak i organizacji lekarskich zaznaczają przy tym, że akcja “Muzeum na receptę” jest jedynie programem testowym. Warto jednak pochylić się nad nim, ponieważ sztuka zdaje się wpływać pozytywnie na wiele grup społecznych. Mowa bowiem nie tylko o osobach dotkniętych depresją, ale też cierpiących na choroby przewlekłe. Uruchomiona właśnie edycja potrwa rok. W tym czasie skierowań na wizytę w otoczeniu dzieł sztuki ma być około pięćdziesięciu, a każdy z pacjentów będzie mógł zabrać ze sobą do trzech osób. Liczba ta może jednak wzrosnąć, jeśli do akcji dołączą inne placówki bądź efekty tych działań okażą się wymierne w skutkach.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lexus Warszawa – Puławska z własną energią słoneczną

Jak przystało na pionierów i trendsetterów proekologicznych w branży motoryzacyjnej, Lexus nie...
Czytaj wiecej