Turcję czeka najazd… turystów? Nowe Muzeum Troi tuż, tuż

Muzeum Troi w Tevfikiye (prowincja Çanakkale, Turcja), fot. Yalın Mimarlık
Muzeum Troi w Tevfikiye (prowincja Çanakkale, Turcja), fot. Yalın Mimarlık
Zachodni brzeg Azji Mniejszej przez tysiąclecia był świadkiem bitew i najazdów, a jednym z nich była słynna – trwająca ponoć aż dziesięć lat – wojna trojańska. I choć dzięki Homerowi sława tego miejsca trwa od wieków, ruiny antycznego miasta odnaleziono stosunkowo niedawno. W dwudziestą rocznicę wpisania tamtejszego stanowiska archeologicznego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Turcy chcą uczcić to wydarzenie otwarciem nowego Muzeum Troi.

Wiedzieliście, że Troja to coś więcej niż miejsce bitwy, którą wieki temu Grecy zwyciężyli dzięki podstępowi z drewnianym koniem? Osławione za sprawą opisanej w “Iliadzie” wojny miasto jeszcze stosunkowo niedawno istniało tylko na papierze! Dopiero u schyłku XIX wieku dokonano pierwszych odkryć, a niespełna dziewięćdziesiąt lat temu zaczęto upewniać się w przekonaniu, że odnaleziono właściwe miejsce. Ostatecznie przeprowadzone w latach 80. i 90. XX wieku badania Manfreda Korfmanna zaowocowały wpisaniem tamtejszego stanowiska archeologicznego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stało się to w roku 1998, a tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki postanowili uczcić dwudziestą rocznicę tego wydarzenia. Rząd Turcji uczynił rok 2018 “Rokiem Troi”, a jego obchodom towarzyszyć ma szereg wydarzeń. Najważniejszym będzie natomiast otwarcie nowego Muzeum Troi, nad którym prace trwały siedem lat.

Nie tylko Achilles, Parys, Helena i drewniany koń

Muzeum Troi w Tevfikiye (prowincja Çanakkale, Turcja), fot. Yalın Mimarlık
Wizualizacja wnętrz Muzeum Troi w Tevfikiye (prowincja Çanakkale, Turcja), fot. Yalın Mimarlık

Nie musicie odwiedzać Muzeum Troi, by dowiedzieć się, że stanowisko na wzgórzu Hisarlık w prowincji Çanakkale przyniosło wiele zaskakujących odkryć. Okazało się między innymi, że tak naprawdę nie było Troi – były Troje. Na przestrzeni tysiącleci powstawały w tym samym, strategicznym dla kontroli szlaków handlowych miejscu. Każde z nich prędzej czy później upadało, po jakimś czasie dając początek nowemu. O tym, że było ich dziewięć, powie między innymi Wikipedia. Muzeum Troi zabierze nas jednak w niezwykłą podróż po każdym z nich. Bryłę, którą umiejscowiono przy drodze prowadzącej na teren wykopalisk, vis-à-vis wsi Tevfikiye, zaprojektowano tak, by jej kondygnacje odpowiadały poziomom antycznej Troi. Poza przeszło dwoma tysiącami eksponatów, na które składają się znalezione nieopodal rzeźby, sarkofagi, inskrypcje, ołtarze, naczynia, monety i biżuteria, zwiedzający będą mogli zobaczyć także animacje i filmy, nadające ekspozycji interaktywny charakter. Liczące 12800 metrów kwadratowych powierzchni Muzeum Troi podzielono na kilka sekcji ułożonych tematycznie i chronologicznie. Wśród nich wyróżniono:

  • Archeologię okolic Troas
  • Epokę brązu w Troi
  • “Iliadę” i wojnę trojańską
  • Troas i Ilion w epoce starożytnej
  • Epokę wschodniorzymską i osmańska
  • Historię archeologii
  • Śladami Troi

Za projekt budynku nowego Muzeum Troi odpowiadają studio Yalın Mimarlık.

 

Muzeum Troi ma zostać otwarte na przełomie lipca i sierpnia. Tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki zaprosiło przy tej okazji hollywoodzkie gwiazdy – Brada Pitta, Diane Kruger, Erica Banę i Orlando Blooma – którzy w 2004 roku wystąpili w “Troi” Wolfgang Petersen. To jednak nie koniec atrakcji, jakie Turcy zaplanowali w ramach obchodów “Roku Troi”. Nie obędzie się między innymi bez rekonstrukcji historycznych, tematycznych sympozjów czy eksponowania wojny trojańskiej w różnych dziedzinach sztuki (teatrze, operze czy balecie). Turecki rząd ma też nadzieję, że organizacja Igrzysk Trojańskich przyciągnie do Çanakkale wiele sław sportu.

 

Muzeum Troi w Tevfikiye (prowincja Çanakkale, Turcja), fot. Yalın Mimarlık
Muzeum Troi w Tevfikiye (prowincja Çanakkale, Turcja), fot. Yalın Mimarlık

Będąc w tym regionie, warto również pamiętać, że prowincja Çanakkale ma bardzo bogatą historię. W odległości około osiemdziesięciu kilometrów od ruin Troi miała miejsce największa operacja desantowa I wojny światowej – bitwy o Gallipoli. Oba te miejsca każdego roku przyciągają około pół miliona turystów. Według szacunków Ministerstwa Kultury i Turystyki liczby te mają wzrosnąć, a samo Muzeum Troi przygotowane jest na przyjęcie nawet miliona zwiedzających.

Muzeum Troi w Tevfikiye (prowincja Çanakkale, Turcja), fot. Yalın Mimarlık
Wizualizacja ekspozycji Muzeum Troi w Tevfikiye (prowincja Çanakkale, Turcja), fot. Yalın Mimarlık
Autor artykułu
More from Damian Halik

Mangasia: w świecie azjatyckiej sztuki komiksowej

Można narzekać na komiksowe ekranizacje, które zawładnęły kinem i telewizją, ale warto...
Czytaj wiecej