Nowy rok, nowe projekty Lexusa, na które czekamy!

Projekty Lexusa, na które czekamy w 2019 roku! (rysunek: Koichi Suga – szkice koncepcyjne Lexusa LS)
Projekty Lexusa, na które czekamy w 2019 roku! (rysunek: Koichi Suga – szkice koncepcyjne Lexusa LS)
Bardzo owocny dla japońskiej motoryzacji rok 2018 ledwie się skończył, a my już nie możemy doczekać się tego, jakie projekty Lexusa zobaczymy w 2019! Oto krótki przegląd najciekawszych i najbardziej prawdopodobnych wydarzeń na najbliższe dwanaście miesięcy.

Przewiduj. Bądź innowacyjny. Urzekaj. – w tych trzech hasłach kryje się filozofia, na której opierają się wszystkie projekty Lexusa. Nic więc dziwnego, że luksusowa japońska marka tak bezpardonowo poczyna sobie od kilku lat na rynku motoryzacyjnym. Odwaga, z jaką zdecydowano się odświeżyć wizerunek klasycznych już modeli i innowacyjność, dzięki której stają się one liderami w swoich klasach, naprawdę owocuje. Właśnie dlatego po świetnych ostatnich dwunastu miesiącach trudno nie wyczekiwać z niecierpliwością na projekty Lexusa, które ujrzą światło dzienne w roku 2019. Tym bardziej, że jest to rok wyjątkowy – jubileuszowy dla japońskiej marki.

Powrót do korzeni i nowa jakość RC F

Lexus RC F Track Edition 2020 zadebiutuje 14.01.2019 w Detroit, fot. Lexus
Lexus RC F Track Edition 2020 zadebiutuje 14.01.2019 w Detroit, fot. Lexus

Toyota zaprezentowała światu swoją nową, luksusową markę w styczniu 1989 roku podczas kultowych targów motoryzacyjnych w Detroit. W ostatnich latach Japończycy chętnie wracali do Stanów Zjednoczonych, a projekty Lexusa co rusz zaskakiwały widownię. I choć North American International Auto Show wraz z pogarszającą się kondycją amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego straciło nieco blasku, w trzydziestą rocznicę debiutu Lexusa nie mogło tam zabraknąć. Wśród najbardziej wyczekiwanych premier – do 14 stycznia trzymanej w ścisłej tajemnicy – znalazł się model RC F. Nie jest to jednak zwykła “F-ka”, lecz wersja torowa jednej z najciekawszych bestii japońskiej marki. Jeśli wierzyć plotkom, Lexus RC F Track Edition 2020 ma być mocniejszy nawet od modelu LFA! Jak na razie zaprezentowano nam jedynie fragment tylnego skrzydła. Pozostaje nam tylko czekać na relację live prosto z Detroit.

Czekamy na rozstrzygnięcie Lexus Design Award 2019

Zaproszenie do udziału w Lexus Design Award 2019, fot. Lexus International
Zaproszenie do udziału w Lexus Design Award 2019, fot. Lexus International

Styczeń to także czas rozstrzygnięć kolejnego etapu Lexus Design Award 2019. Wszyscy z niecierpliwością czekają na “Pomysły na lepsze jutro” (temat tegorocznej edycji). Nie mam wątpliwości, że przy okazji obchodów trzydziestej rocznicy istnienia marki wyróżnionych czeka niezwykła celebracja.

Już niebawem dowiemy się, kto najlepiej wykorzystał wsparcie mentorów (m.in. Sebastiana Wronga) i zachwyciły jury. Sześciu finalistów otrzyma po 25 000 dolarów i trzy miesiące na wykonanie działających prototypów swoich projektów. Te zaś zaprezentowane zostaną podczas słynnego Salone Del Mobile, czyli Mediolańskiego Tygodnia Designu w dniach 9-14 kwietnia 2019.

Szkoła jazdy Lexus Performance 2018-19 dotrze do Monterey

Lexus Performing Driving School 2018-19, fot. Lexus

Projekty Lexusa swój sportowy duch uzewnętrzniają nie tylko w wersjach F najważniejszych modeli – to część filozofii marki. Właśnie dlatego w ostatnich miesiącach Japończycy zorganizowali serię pokazów jazdy wyczynowej. Lexus Performance było zarówno okazją do zobaczenia w akcji mistrzów pokroju Scotta Pruetta, jak i spróbowania swoich sił za kółkiem. Finał serii imprez zaplanowano na koniec tego miesiąca – między 24 a 27 stycznia Lexusy GS F, RC F i LC 500 zawitają do Monterey w Kalifornii.

Wyścigi, czyli to, co Lexusy lubią najbardziej

Lexus RC F GT3 w boksie (fot. mat. prasowe)
Lexus RC F GT3 w boksie (fot. mat. prasowe)

Skoro przywołałem już klimat wielkiego ścigania, nie sposób pominąć powrotu na tor Townsenda Bella. Amerykanin co prawda nigdy nie zakończył kariery, ale w ostatnich latach startował okazjonalnie. W nadchodzącym sezonie wystąpi jednak we wszystkich wyścigach serii WeatherTech SportsCar Championship. Bell – legenda wyścigów długodystansowych – będzie partnerować Frankiemu Montecalvo z zespołu AIM Vasser Sullivan, który ponownie współpracuje z Lexusem. Japończycy przygotowali na tę okazję podkręcone RC F GT3, które debiutowały już w zeszłym sezonie. Pierwsza potyczka odbędzie się 26-27 stycznia podczas słynnego 24 Hours of Daytona.

Występy przed własną publicznością

Lexus LC GT500 oraz Lexus LC 500 V8 podczas jednego z wyścigów rozgrywanych w Japonii w serii Super GT, fot. Mark Riccioni/Top Gear
Lexus LC GT500 oraz Lexus LC 500 V8 podczas jednego z wyścigów rozgrywanych w Japonii w serii Super GT, fot. Mark Riccioni/Top Gear

Poprzedni sezon japońskiej serii Super GT nie do końca poszedł po myśli koncernu Toyoty. Być może liczne projekty Lexusa okazały się zbyt dużym obciążeniem dla firmowych mechaników – a może konkurencja popracowała nad własnymi samochodami. Po dwóch sezonach dominacji w klasie GT500 Lexus musiał jednak uznać wyższość przeciwników… Japończycy nie zwykli jednak składać broni. Już w połowie kwietnia LC GT500 wrócą na tor Okayama, by powalczyć o powrót na szczyt!

Nie zapominajmy o ekologii!

Lexus UX – zaawansowana aerodynamika nowego crossovera, fot. Lexus
Lexus UX – zaawansowana aerodynamika nowego crossovera, fot. Lexus

Nie mam wątpliwości, że wszystkie projekty Lexusa powinny robić takie wrażenie jak nowy UX. Dzieło życia Chiki Kako, które w zeszłym roku zadebiutowało z przytupem, właśnie trafiło do sprzedaży. Wiele wskazuje jednak na to, że już niebawem możemy doczekać się także wersji w pełni elektrycznej!

Nie jest to informacja potwierdzona, jednak wynika z dość prostej logiki: marka niedawno zarejestrowała w Europie znak towarowy “UX 300e”. Jeśli w innych modelach literka “h” oznacza hybrydę, trudno nie domyślić się, że “e” będzie odnosić się najpewniej do elektryka!

Lexus LY 650 wypłynie na szerokie wody

Lexus LY 650, zdj. lexusnews.eu
Lexus LY 650, zdj. lexusnews.eu

Pod koniec 2019 roku pierwszy Lexus prawdopodobnie opuści stały ląd – luksusowy LY 650 ma zachwycać i promować markę także na morzach i oceanach. Stworzony we współpracy z Marquis-Larson Boat Group jacht udowadnia, że projekty Lexusa ogranicza jedynie fantazja ich autorów. Nie pozostaje więc nic innego niż czekać na rozwój wypadków. Być może na jachcie się nie skończy…

Pamiętajmy, że od roku wszyscy z niecierpliwością czekają na to, jaki los spotka koncepcyjny model LF-1 Limitless. Jeśli spojrzeć na poprzednie tego typu projekty Lexusa, nowy SUV także może być mocnym punktem programu na rok 2019.

Powyższe wydarzenia to oczywiście zaledwie przystawka – przedsmak tego, co Japończycy zamierzają zaprezentować w 2019 roku. Z pewnością informacje o kolejnych przedsięwzięciach i wydarzeniach będą do nas napływać na bieżąco. Warto bowiem pamiętać, że projekty Lexusa często prezentowane są w sposób zaskakujący; nie pozostawiając zszokowanym widzom pola do nadinterpretacji. Precyzja wykonania, przewidywanie oczekiwań klientów i innowacyjność zawsze kończą się natomiast w ten sam sposób: urzekają.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Expo Live – szalone pomysły są w cenie

20 października 2020 roku w Dubaju rozpocznie się pierwsze EXPO na Bliskim...
Czytaj wiecej