Najlepsze piosenki filmowe #1

Zdjęcie autorstwa Mike z Pexels
Piosenki filmowe są nieodłączną częścią kina. Czasami są tak dobre, że wyciągają na wierzch przeciętny film, innym razem same stają się znane dzięki niemu.

Piosenki filmowe to niejako wizytówka filmu. Czasami jest to utwór otwierający, czasami jeden z tych które stanowią tło dla najważniejszej sceny. Innym razem towarzyszą napisom końcowym. W każdym jednak z tych przypadków są często kojarzone z konkretnym obrazem, a czasami, zaczynają żyć własnym życiem. Innym razem sława zespołu który je wykonuje ciągnie na wierzch dany tytuł kinowy. Dziś pokażemy trzy takie utwory z lat 80.

Miami Vice – Crockett’s Theme – Jan Hammer

Piosenki filmowe to oczywiście znaczne uproszczenie. W wielu przypadkach sławę zdobyły utwory instrumentalne. Tak jak w przypadku czołówki słynnego serialu „Miami Vice” znanego pod polskim tytułem „Policjanci z Miami”.

Słynny motyw muzyczny skomponował czeski emigrant do USA Jan Hammer, klawiszowiec, który współpracował z wieloma znanymi artystami jak m.in. Carlos Santana czy Jeff Beck. Oprócz tego uczestniczył w tworzeniu muzyki do ponad 40 produkcji filmowych telewizyjnych czy gier komputerowych.

„Crockett’s Theme” stało się hitem

Nie tylko ze względu na modne w latach 80. syntezatory i niebanalną melodię, ale i sukces serialu z Donem Johnsonem w roli głównej. Co ciekawe oprócz „Crockett’s Theme” powstała również piosenka tytułowa „Miami Vice Theme” do której nakręcono teledysk z wmontowanymi scenami z udziałem Jana Hammera.

Tak czy jednak to ta druga zyskała status kultowej i była m.in. wielokrotnie coverowana. Pojawiła się również w grze GTA: Vice City gdzie była puszczana przez fikcyjną stację radiową.

Jan Hammer “Crockett’s Theme”

Jan Hammer “Miami Vice Theme”

Rocky III – Eye of the Tiger – Survivor

„Eye of the Tiger” powstało na specjalne życzenie Sylwestra Stallone’a który jako główny aktor, reżyser i scenarzysta poszukiwał motywu do trzeciej części opowieści o bokserze Rocky’m Balboa.

Na zespół Survivor trafił po tym jak Queen odmówili mu możliwości użycia w filmie utworu „Another One Bites a Dust”. Singiel z „Eye of the Tiger” wszedł na rynek dzień po premierze filmu i z miejsca stał się hitem. Można powiedzieć, że Syl wywindował niezbyt wtedy znany zespół na same szczyty.

Piosenka tytułowa z trzeciej części Rocky’ego dotarła na najwyższe pozycje list przebojów na całym świecie łącznie z tą najbardziej poważaną przez rockowym muzyków magazynu Billboard. Singiel pokrył się złotem i platyną w USA (8 x platyna), Wielkiej Brytanii (2 x platyna), Francji, Japonii i wielu innych.

Piosenka również została nominowana do Oscara oraz Grammy.

Niestety Survivor jechał jeszcze na „Eye of the Tiger” do połowy lat 80. i już nigdy nie powtórzył takiego sukcesu. W Polsce i Europie sława piosenki powróciła jeszcze w latach 90, dzięki Dariuszowi „Tigerowi” Michalczewskiemu”. Ten wielokrotny mistrz świata w boksie zawsze wychodził na ring właśnie do tego utworu.

Survivor “Eye of The Tiger”

Das Boot – Klaus Doldinger /U96 – Das Boot

Niektóre piosenki filmowe potrafią żyć własnym życiem lata po premierze filmu. Tak było z utworem tytułowym z doskonałego niemieckiego filmu wojennego „Das Boot” („Okręt”) z 1981 roku.

Charakterystyczny motyw skomponował Klaus Doldinger, niemiecki saksofonista i kompozytor. Znany jest ze swoich jazzowym utworów oraz wielu kompozycji właśnie filmowych. W oryginalne utwór był grany przez instrumenty klasyczne. Film okazał się niebywałym sukcesem, jednak soundtrack odniósł większy sukces jedynie w Niemczech gdzie pokrył się złotem.

Motyw z filmu został jednak wyciągnięty dekadę później przez pioniera muzyki techno, czyli niemiecki zespół U96.

Grupa wzięła nazwę właśnie od numeru tytułowego okrętu z filmu Wolfganga Petersena. Promującym debiutancki album singlem był właśnie utwór „Das Boot” stanowiący wariację techno pierwowzoru Doldingera.

Singiel stał się hitem granym niemal nieprzerwanie przez europejskie stacje radiowe między 1992 i 1993 rokiem. W większości krajów starego kontynentu dotarł do szczytów list przebojów, a w kilku osiągnął status złotej czy nawet platynowej płyty.

Klaus Doldinger “Das Boot”
U96 “Das Boot”
Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Miniaturowy świat kolei na Narodowym

Większość małych chłopców marzyło kiedyś o makiecie z kolejkami w swoim pokoju,...
Czytaj wiecej