Najlepszy plecak na wyprawy małe i duże

Plecaki trekkingowe, źródło: bluethroatadventures.com
Słowo najlepszy zazwyczaj zarezerwowane jest dla naszych odczuć. Dlatego najlepszy plecak to ten, który nam pasuje. Jak go wybrać?

Plecak towarzyszy nam od najmłodszych lat. Większość pierwszy miała już w bardzo młodym wieku, szkole podstawowej. Oczywiście czasem zastępuje go tornister, worek czy torba, ale plecak to zdecydowanie najpopularniejszy sposób transportowania naszych tobołków.

Jego wybór to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa.

Plecak musi być przecież pojemny, wytrzymały, wygodny do noszenia nawet długimi godzinami, a przy tym najlepiej w korzystnej cenie. Warto więc poświęcić więcej niż chwilę, by zapoznać się z ofertą wiodących marek. Pierwszym przykładem niech będzie firma Thule. Proponują oni nową serię plecaków – AllTrail X. Seria ta to trzy plecaki o różnej pojemności (15l, 25l lub 35l).

Jak informuje na swojej stronie producent, plecaki wykonane są w 50% z odzyskanego w recyklingu woskowanego brezentu poliestrowego, który jest 5 razy mocniejszy i 3 raz bardziej wodoodporny niż tradycyjne woskowany brezent bawełniany. Sprzęt posiada oddychające plecy, a także boczne pasy kompresyjne i uchwyty pozwalające mocować osprzęt do zewnętrznej strony plecaka. Ich ceny, w zależności od modelu i wielkości, kształtują się w przedziale 389 – 649 zł.

Gregory gwarantuje zawsze suche plecy

Wayne Gregory – założyciel marki Gregory Products – od najmłodszych lat fascynował się plecakami, aż w 1977 roku założyłam własną firmę, która do tej pory słynie z najwyższej jakości używanych materiałów i technologii. Producent w swoich plecakach stosuje różne systemy – między innymi Aerospan (Optic/Octal), Aerolon (Paragon/Maven), Response A3 (Baltoro/Deva) oraz CrossFlo DTS (Zulu/Jade). Zapewniają one bardzo dobrą wentylację i komfort termiczny dla naszych pleców. Poza tym plecaki Gregory tworzone są z lekkich materiałów, takich jak nylon. Każdy plecak posiada dożywotnią gwarancję na wady fabryczne i materiałowe, czym firma chce uspokoić klientów, którzy uważają, że są wykonane delikatnie i mniej trwale.

Deuter, czyli zaufanie doświadczeniu

Pierwszy plecak od niemieckiej firmy powstał ponad pół wieku temu. Deuter podobnie jak Gregory do produkcji używa nylonu, firma korzysta jednak z techniki Rip-stop. Polega ona wzmacniania tkaniny poprzez dodanie w stałych odstępach dodatkowego, mocniejszego włókna.

plecak Deuter
Plecaki Deuter, źródło: wildearth.com.au

Wytrzymałość, na którą stawia Deuter, powoduje, że plecaki są cięższe niż konkurencyjne. Z drugiej strony posiadają wygodne ramiączka czy pasy biodrowe z pianki. Użytkownicy natomiast podkreślają, że są to niezwykle wygodne plecaki. Najtańsze produkty Deutera opisane powyżej znajdziemy za ok. 400 zł.

Polska klasyka

Przez lata niezwykle popularny był plecak produkowany przez firmę Wisport. Niezwykle wytrzymały sprzęt produkowany we Wrocławiu wykonuje się z Cordury. Z drugiej strony są to plecaki nieco przestarzałe. Po pierwsze ciężkie, po drugie nie mogą konkurować wygodą z nowoczesnymi technologiami chociażby firmy Deuter. Polskie produkty możemy dostać już od ok. 200 zł.

W zależności od naszych potrzeb i budżetu na rynku możemy znaleźć różne propozycje czołowych firm. Najważniejsze jednak to dobrać plecak do naszych aktualnych potrzeb oraz dopasować go do sylwetki. Grunt przecież to wygoda!

Autor artykułu
More from Kamil Jabłczyński

HealthNote to książeczka zdrowia na miarę XXI wieku

HealthNote to rozwiązanie, które w bliskiej przyszłości może zmienić nasze wizyty u...
Czytaj wiecej