Wiemy, który utwór Radiohead jest najsmutniejszy!

Radiohead - tło
Radiohead - tło
Powiedzieć, że utwory Radiohead są smutne, to jak nie powiedzieć niczego. Zespół z Abingdon słynie ze swego charakterystycznego "smęcenia", a jeden z fanów postanowił sprawdzić, która z piosenek jest najsmutniejsza!

Powiedzieć, że utwory Radiohead są smutne, to jak nie powiedzieć niczego. Zespół z Abingdon słynie ze swego charakterystycznego “smęcenia”, a jeden z fanów postanowił sprawdzić, która z piosenek jest najsmutniejsza!

Nie bez znaczenia jest zapewne fakt, że Charlie Thompson (wspomniany fan), jest analitykiem danych. Jako że fani lubią wiedzieć wszystko o swoich ulubieńcach, spec od IT postanowił wykorzystać swój ścisły umysł, by ostatecznie rozstrzygnąć największą z zagadek brytyjskiego rocka alternatywnego. Thompson przeprowadzić analizę wszystkich utworów Radiohead, by wskazać najsmutniejszy z nich.

Analizie poddał wszystkie albumy studyjne Radiohead, od “Pablo Honey” po “A Moon Shaped Pool”, zarówno pod kątem brzmienia, jak i treści, tworząc w ten sposób Gloom Index (w wolnym tłumaczeniu: “wskaźnik ponurości”). By tego dokonać, analityk najpierw skorzystał ze Spotify Web API, która na skali 0-1 określiła siłę “pozytywności” każdego z utworów. Najniższy wynik w zestawieniu – 0,0378 – osiągnęły kawałki “We Suck Your Blood” (płyta: “Hail to the Thief”) oraz “True Love Waits” (“A Moon Shaped Pool”). Następnie każda ze stu analizowanych piosenek została sprawdzona pod kątem negatywnie nacechowanych słów, zgodnie z EmoLex, czyli “Słownikiem Słów Nacechowanych Emocjonalnie”. Tutaj bezapelacyjnie zwyciężył utwór “High and Dry”, który w niemal 36% składa się ze “smutnych” słów.

Wzór na obliczenie wskaźnika Gloom Index, fot. Charlie Thompson
Wzór na obliczenie wskaźnika Gloom Index, fot. Charlie Thompson

Odpowiedź na pytanie: “która z piosenek Radiohead jest najsmutniejsza?”, Thompson uzyskał tworząc powyższy wzór. Wyniki przeskalował tak, by mieściły się w przedziale od 1 do 100. Najsmutniejszą piosenką okazała się wspomniana już “True Love Waits”, pochodząca z wydanego w zeszłym roku “A Moon Shaped Pool” (najsmutniejsza płyta Radiohead). Na drugim końcu skali znalazło się “15 Step” z krążka “In Rainbows”.

Efekty swojej pracy Thompson umieścił na interaktywnym wykresie. Znajdziecie tam każdy ze stu kawałków, jakie Radiohead wydało na swoich albumach studyjnych (sztuk: dziewięć). By przejść do zestawienia, kliknijcie na poniższe zdjęcie bądź ten link.

Wykres prezentujący wszystkie przeanalizowane utwory Radiohead, fot. Charlie Thompson [kliknij]
Wykres prezentujący wszystkie przeanalizowane utwory Radiohead, fot. Charlie Thompson

Źródło: Charlie Thompson (blog RCharlie)

Autor artykułu
More from Damian Halik

McClane przeciw wszystkim, czyli planszowe “Die Hard”

Mówcie, co chcecie, ale znany ze "Szklanej pułapki" John McClane to postać...
Czytaj wiecej