Wiemy, który utwór Radiohead jest najsmutniejszy!

Radiohead - tło
Radiohead - tło
Powiedzieć, że utwory Radiohead są smutne, to jak nie powiedzieć niczego. Zespół z Abingdon słynie ze swego charakterystycznego "smęcenia", a jeden z fanów postanowił sprawdzić, która z piosenek jest najsmutniejsza!

Powiedzieć, że utwory Radiohead są smutne, to jak nie powiedzieć niczego. Zespół z Abingdon słynie ze swego charakterystycznego “smęcenia”, a jeden z fanów postanowił sprawdzić, która z piosenek jest najsmutniejsza!

Nie bez znaczenia jest zapewne fakt, że Charlie Thompson (wspomniany fan), jest analitykiem danych. Jako że fani lubią wiedzieć wszystko o swoich ulubieńcach, spec od IT postanowił wykorzystać swój ścisły umysł, by ostatecznie rozstrzygnąć największą z zagadek brytyjskiego rocka alternatywnego. Thompson przeprowadzić analizę wszystkich utworów Radiohead, by wskazać najsmutniejszy z nich.

Analizie poddał wszystkie albumy studyjne Radiohead, od “Pablo Honey” po “A Moon Shaped Pool”, zarówno pod kątem brzmienia, jak i treści, tworząc w ten sposób Gloom Index (w wolnym tłumaczeniu: “wskaźnik ponurości”). By tego dokonać, analityk najpierw skorzystał ze Spotify Web API, która na skali 0-1 określiła siłę “pozytywności” każdego z utworów. Najniższy wynik w zestawieniu – 0,0378 – osiągnęły kawałki “We Suck Your Blood” (płyta: “Hail to the Thief”) oraz “True Love Waits” (“A Moon Shaped Pool”). Następnie każda ze stu analizowanych piosenek została sprawdzona pod kątem negatywnie nacechowanych słów, zgodnie z EmoLex, czyli “Słownikiem Słów Nacechowanych Emocjonalnie”. Tutaj bezapelacyjnie zwyciężył utwór “High and Dry”, który w niemal 36% składa się ze “smutnych” słów.

Wzór na obliczenie wskaźnika Gloom Index, fot. Charlie Thompson
Wzór na obliczenie wskaźnika Gloom Index, fot. Charlie Thompson

Odpowiedź na pytanie: “która z piosenek Radiohead jest najsmutniejsza?”, Thompson uzyskał tworząc powyższy wzór. Wyniki przeskalował tak, by mieściły się w przedziale od 1 do 100. Najsmutniejszą piosenką okazała się wspomniana już “True Love Waits”, pochodząca z wydanego w zeszłym roku “A Moon Shaped Pool” (najsmutniejsza płyta Radiohead). Na drugim końcu skali znalazło się “15 Step” z krążka “In Rainbows”.

Efekty swojej pracy Thompson umieścił na interaktywnym wykresie. Znajdziecie tam każdy ze stu kawałków, jakie Radiohead wydało na swoich albumach studyjnych (sztuk: dziewięć). By przejść do zestawienia, kliknijcie na poniższe zdjęcie bądź ten link.

Wykres prezentujący wszystkie przeanalizowane utwory Radiohead, fot. Charlie Thompson [kliknij]
Wykres prezentujący wszystkie przeanalizowane utwory Radiohead, fot. Charlie Thompson

Źródło: Charlie Thompson (blog RCharlie)

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lexus do 2025 roku odświeży każdy ze swoich modeli?

Jesienią zeszłego roku Lexus wszedł w okres intensywnego przebudowywania swojej gamy pojazdów....
Czytaj wiecej