„Najstarsze wino świata” znalezione w 8000-letnich ceramicznych naczyniach w Gruzji…

Ceramiczne naczynie na wino
Ceramiczne naczynie na wino
Naukowcy twierdzą, że fragmenty ceramiki sprzed ośmiu tysięcy lat, które zostały odnalezione na południe od gruzińskiej stolicy Tbilisi, ujawniły najwcześniejsze dowody wytwarzania wina z winogron.

Historia wina od dawna splatała się z historią Gruzji. Wymyślne toasty głoszone przez tamadę (przewodnika stołu) od zawsze stanowią ważną część tradycyjnych supr (biesiad). Kraj, którego żyzne doliny południowych Gór Kaukazu między Europą, a Bliskim Wchodem, był powszechnie uznawany za kolebkę światowego winiarstwa, dając początek Chardonnay, Cabernet Sauvignon oraz setkom innych białych i czerwonych odmian winorośli

Najnowsze badania prowadzone na odłamkach ceramiki, odnalezionych w dwóch neolitycznych wioskach, zwanych Gadachrili Gora i Shulaveris Gora, około 50 km (30 mil) na południe od Tbilisi. Zespół archeologów przeprowadził pod kierunkiem Doktora McGoverna, archeologa molekularnego z Muzeum Archeologii i Antropologii Uniwersytetu w Pensylwanii, potwierdziły datowanie wina na 8000 lat temu. To odkrycie przeniosło nas o tysiąc lat wstecz, po uznawanym dotychczas najstarszym odkryciu w Chinach. Tam również znaleziono na resztach ceramiki sfermentowany napój, który najprawdopodobniej był rodzajem koktajlu składającego się z ryżu, miodu, owoców głogu oraz dzikich winogron. Jednakże ostatnie odkrycie wskazuje resztki czystego wina gronowego, którego powstanie datuje się na okres neolityczny.

“Uważamy, że jest to najstarszy przykład udomowienia dziko rosnącej winorośli euroazjatyckiej, używanej wyłącznie do produkcji wina” – powiedział współautor Stephen Batiuk, starszy pracownik naukowy Uniwersytetu w Toronto.

Ceramika
Ceramika

 Źródło: http://www.pnas.org

Zrekonstruowane przez archeologów gliniane naczynia ukazały ornamenty winogron oraz malowidła tańczących mężczyzn. Ozdoby te sugerują, iż ludzie najprawdopodobniej przechowywali w nich wino. Duże naczynia o pojemności 300 litrów, wystarczające na pomieszczenie około 400 butelek, mogły być również chowane pod ziemią, by wino w nich fermentowało. Czy to były początki zakopywania w ziemi amfor (Kvevri)?

Badania archeologiczne
Badania archeologiczne

„Romans” ludzkości z winem najprawdopodobniej sięga jeszcze głębiej w historię świata. Skóry zwierząt jako bukłaki. Używane jeszcze przez wcześniejszych prehistorycznych ludzi, którzy fermentowali winogrona na wino. Jednakże przez tysiące lat przestały istnieć, więc odkrycie wina na ceramice pozostaje jedyną dowiedzioną historią powstania wina.


Źródło: The New York Times, BBC News

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Małopolski Szlak Winny w smartfonach

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników podróży enoturystycznych. W końcu jest!!! Aplikacja Mobilna...
Czytaj wiecej