Designerskie domy, które NASA może stworzyć na Marsie

SEArch+/Apis Cor of New York, 4. miejsce w 3D-Printed Habitat Challenge (P3L1), fot. NASA
SEArch+/Apis Cor of New York, 4. miejsce w 3D-Printed Habitat Challenge (P3L1), fot. NASA
Choć dla postronnych obserwatorów może się to wydać niedorzeczne, na naszych oczach trwa technologiczny wyścig na Czerwoną Planetę. Nieważne, że ludzka stopa stanie na Marsie najwcześniej za dwie dekady – przygotowania idą pełną parą. W ramach zorganizowanego przez NASA konkursu wyłoniono już nawet projekty domów, w jakich zamieszkają nasi kolonialni reprezentanci.

Jeśli widzieliście “Marsjanina” Ridleya Scotta, macie względne pojęcie o tym, jak wyglądałoby życie na powierzchni Marsa. Zarówno film, jak i książka Andy’ego Weira, na której go oparto, zostały docenione za niezłe oddanie realiów ewentualnej kolonizacji. Zbliżamy się jednak do momentu, gdy przestaniemy mówić o tym jak o scenariuszu science fiction i będziemy świadkami wiekopomnych wydarzeń. Jasne, do tego czasu przed nami jest jeszcze kilkanaście, może i kilkadziesiąt lat – w końcu NASA przewiduje lot na Czerwoną Planetę dopiero w latach 30. XXI wieku. Jednak potencjalna ekspedycja już dziś spędza sen z powiek naukowców na całym świecie. Smaczku całej rywalizacji dodaje fakt, że od jakiegoś czasu kosmiczną turystyką mocno zainteresowały się także firmy prywatne. Nie jest wykluczone, że to właśnie któraś z nich uprzedzi rządowe agencje, lecz w dalszej perspektywie to bez znaczenia. Niezależnie od tego, czy pierwszy na Marsie będzie Elon Musk, czy NASA – mówimy o milowym kroku w dziejach ludzkości. Przygotowania idą pełną parą!

Podróż w nieznane…

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej od zawsze słynęła ze świetnego skautingu. W licznych konkursach NASA wyławiała genialnych inżynierów, którzy przez dekady stanowili o jej sile. Skoro system działa, dlaczego ktokolwiek miałby go zmieniać? NASA Centennial Challenges (Stulecie wyzwań NASA) wystartowało w roku 2005, a w jego ramach organizowane są rozmaite konkurencje. W obecnym rozdaniu – trwającym od 2015 roku – najmocniej skupiono się właśnie na kwestiach związanych z kolonizacją obcych planet. Przed zespołami młodych inżynierów z całego świata postawiono szereg wyzwań, dzieląc zmagania na trzy fazy. W pierwszej skupiono się na warstwie wizualnej. W drugiej na materiałach, projektowaniu komponentów i rozwoju technologii druku 3D. W trzeciej, która właśnie trwa, inżynierzy głowią się na projektowaniem i konstrukcją potencjalnych baz, będących w przyszłości domami astronautów na Marsie.

Nie chodzi o samo projektowanie. Chodzi o stworzenie dla naszych kosmicznych podróżników domostw, w których będą mogli żyć i pracować na innych planetach.

– mówi Monsi Roman, dyrektor programu NASA Centennial Challenges

Faza trzecia będzie się składać z pięciu poziomów. Pierwszy z nich zakończył się wyłonieniem pięciu projektów, których twórcy podzielili między sobą 100 000 dolarów. Zespoły, które wzięły udział w zmaganiach, korzystały oczywiście z dokonań z poprzednich faz. Kluczowe okazało się jednak spełnienie szeregu wymagań – najważniejszym z nich była jednak możliwość wykonania komponentów przy pomocy druku 3D. NASA doskonale wie, jakim problemem będzie transport materiałów i narzędzi na Czerwoną Planetę, dlatego stawia na rozwiązanie, które niesie ze sobą najmniejsze ograniczenia. Poza możliwością zaprojektowania w jednym z programów BIM oraz wydrukowania komponentów, NASA postawiła przed uczestnikami kilka wyzwań. Podstawą było oczywiście sprostanie warunkom atmosferycznym na Marsie. Domostwa miały też zawierać wszystko, czego będą potrzebować czterej astronauci przez rok urzędowania w nich, a powierzchnia użytkowa miała liczyć 92 m² (1000 stóp kwadratowych).

Team Kahn-Yates of Jackson, 3. miejsce w 3D-Printed Habitat Challenge (P3L1), fot. NASA
Team Kahn-Yates of Jackson, 3. miejsce w 3D-Printed Habitat Challenge (P3L1), fot. NASA

Oto prezentacje projektów, które wyróżniono:

1. Team Zopherus of Rogers (Arkansas)

2. AI. SpaceFactory of New York (Nowy Jork)

3. Kahn-Yates of Jackson (Mississipi)

4. SEArch+/Apis Cor of New York (Nowy Jork)

5. Northwestern University of Evanston (Illinois)

 

Rozpoczęcie kolejnego etapu NASA 3D-Printed Habitat Challenge zapowiedziano na listopad 2018 roku. Zmagania na tym poziomie potrwają do stycznia 2019. Więcej informacji o programie NASA Centennial Challenges znajdziecie na jego oficjalnej stronie.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lucca Bozzi prezentuje portfel, który naładuje twój telefon

Znacie firmę Lucca Bozzi? Najwyższy czas poznać! Jedno z dzieci doliny krzemowej,...
Czytaj wiecej