NASA Image Library to 140 000 zdjęć i nagrań z kosmosu

Mgławica Rozeta uchwycona przez Kosmiczne Obserwatorium Herschela należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej (12 kwietnia 2010), fot. NASA Image and Video Library
Mgławica Rozeta uchwycona przez Kosmiczne Obserwatorium Herschela należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej (12 kwietnia 2010), fot. NASA Image and Video Library
Kosmos jest nieziemsko pięknym miejscem – zdecydowanie za rzadko jego zdjęcia są pokazywane publicznie. Jakiś czas temu w NASA postanowili to jednak zmienić, udostępniając wszystkim swoją bogatą bibliotekę zdjęć, filmów i nagrań.

Zastanówcie się sami: jak często mieliście okazję zobaczyć coś zjawiskowego, związanego z eksploracją kosmosu? Tego typu materiały obiegają najczęściej serwisy informacyjne, by kolejnego dnia odejść w niepamięć. Smutne, tymczasem NASA dysponuje olbrzymimi zbiorami, które tylko czekają na zainteresowanych, co oczywiście nie może dziwić. W końcu Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej to najważniejsza ze wszystkich agencji kosmicznych na świecie. W ostatnich dekadach, łącząc siły z innymi, niejako idącymi w jej ślady organizacjami, NASA sięga coraz dalej w kosmos. Dzięki zaawansowanym technologiom widzi też coraz więcej, ale zdecydowanie za rzadko się o tym dowiadujemy. Ten stan częściowo zmieniło stworzenie NASA Image and Video Library – publicznej biblioteki mediów zebranych przez agencję podczas jej licznych misji.

Wiele pracy wymagał już sam proces katalogowania – tym bardziej, że agencja postarała się o odpowiednią jakość materiałów. Ostatecznie więc do domeny publicznej trafiło ponad 140 000 wysokiej rozdzielczości zdjęć, filmów i nagrań dźwiękowych z okresu 1920-2019. Sto lat historii eksploracji kosmosu w jednym miejscu. Co ważne, każdy z plików zawiera datę, miejsce i kontekstowe informacje o obrazie. Ich odnajdywanie ułatwia natomiast precyzyjna wyszukiwarka.

Astronauta Ricky Arnold wykonuje "kosmiczne selfie" (16 maja 2018), fot. NASA Image and Video Library
Astronauta Ricky Arnold wykonuje “kosmiczne selfie” (16 maja 2018), fot. NASA Image and Video Library

Niektórych może zaskoczyć tak daleki zasięg czasowy NASA Image and Video Library. Zgromadzone tam zbiory sięgają nawet dalej niż historia samej agencji. Nie jest jednak tak, że przed powołaniem do życia Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej w 1958 roku Amerykanie nie wykazywali zainteresowania kosmosem. Wcześniej te futurystyczne wizje leżały jednak w kompetencjach znacznie bardziej przyziemnego NACA. Narodowy Komitet Doradczy ds. Aeronautyki istniał od 1915 roku i dokumentował prace nad rozwojem lotnictwa, zatem baza mediów NASA nie dotyczy jedynie kosmosu, lecz zapewnia również szerszy kontekst tworzenia struktur NASA.

Dla wielu istotną informacją będzie też fakt, że materiały w NASA Image and Video Library są dostępne za darmo. Zgodnie z amerykańskim prawem dzieła Rządu Federalnego i podlegających mu agencji nie mogą być objęte majątkowymi prawami autorskimi. Oczywiście pobrane z bazy zdjęcia stanowią własność NASA (trzeba to zasygnalizować w opisie), ale z automatu dostępne są też w domenie publicznej. Tym bardziej warto je udostępniać, promując piękno kosmosu i zachęcając do zainteresowania się tą tematyką osób postronnych. NASA Image and Video Library znajdziecie pod tym linkiem.

Mgławica Carina uchwycona przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a (22 kwietnia 2010), fot. NASA Image and Video Library
Mgławica Carina uchwycona przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a (22 kwietnia 2010), fot. NASA Image and Video Library
Autor artykułu
More from Damian Halik

Björk udostępniła klimatyczny klip do utworu “Notget”

Björk powraca i ma dla swoich fanów kolejną wycieczkę do świata wirtualnego....
Czytaj wiecej