Negatywne skutki niskiej aktywności fizycznej

Zbyt niską aktywność fizyczną i długotrwałą bezczynność ruchową Światowa Organizacja Zdrowia uznała za wiodące zagrożenie cywilizacyjne. Obecne stulecie okrzyknięto erą człowieka siedzącego. Niedobór ruchu prowadzi do licznych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, zwłaszcza ze strony układu krążenia i trawiennego.

Aktywność ruchową, wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą, uważa się za jeden z podstawowych czynników warunkujących zdrowie człowieka. Niska aktywność ruchowa staje się coraz częstszą przyczyną chorób fizjologicznych i dolegliwości psychicznych.

źródło alkspace.com

Powikłania sercowo – naczyniowe i znaczne upośledzenie wydolności

Jak wynika z badań opublikowanych sześć lat temu w „Archives of Internal Medicine”, osoby siedzące przez 11 godzin dziennie są o 40 proc. bardziej narażone na to, że umrą w ciągu najbliższych trzech lat niż osoby spędzające w pozycji siedzącej tylko cztery godziny.

Do najniebezpieczniejszych skutków długotrwałej bezczynności ruchowej należą miedzy innymi zmniejszenie objętości i masy serca, wzrost częstości skurczów serca, upośledzenie przewodzenia impulsów w sercu, czy upośledzenie ukrwienia serca. Co więcej, zmniejsza się także stężenie elektrolitów we krwi oraz spada liczba erytrocytów. W wyniku zmniejszenia objętości osocza dochodzi do zagęszczenia krwi i skrócenia czasu krzepnięcia krwi.

Ci, którzy siedzą przez 11 godzin dziennie, są o 40 proc. bardziej narażeni na to, że umrą w ciągu najbliższych trzech lat,

Bezruch obniża także pułap tlenowy uważany za podstawowy wskaźnik wydolności organizmu (wskazuje, jaką maksymalną ilość tlenu zużywasz w ciągu minuty). To dlatego jesteś tak słaby, gdy na przykład leżysz w łóżku ze złamaną nogą. Już dwa tygodnie takiego leżakowania zmniejszają pułap tlenowy o 25-30 procent, za czym idzie mniejsza wydolność i sprawność fizyczna. Obniżenie zużycia tlenu prowadzi także do zaburzeń pracy organów wewnętrznych. W takiej sytuacji każda aktywność ruchowa staje się znacznie większym obciążeniem niż przy normalnej wydolności.

Dolegliwości bólowe i zmiany zwyrodnieniowe stawów

Bezruch i prowadzenie siedzącego trybu życia przyczynia się do powstawania nieprawidłowości w obrębie aparatu ruchu człowieka. Obniżenie siły mięśni posturalnych, tych odpowiedzialnych za prawidłową mechanikę ruchu człowieka, przyczynia się do nieprawidłowych obciążeń więzadeł i ścięgien mięśni. W połączeniu z patologicznym napięciem i przykurczami mięśni wynikającymi z bezruchu, spadek siły mięśni doprowadza do powstawania nieprawidłowych obciążeń stawowych. W konsekwencji dochodzi do zmian zwyrodnieniowych stawów. Osoby prowadzące siedzący tryb życia najczęściej narażone są na poważne dolegliwości chorobowe ze strony kręgosłupa i stawów biodrowych. Niestety, najczęściej kończą się one operacją…

źródło verywellhealth.com

W chorym ciele, chory duch

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna to doskonały sposób na redukcję stresu psychicznego. Systematycznie podejmowany zwiększony wysiłek fizyczny zwiększa wydzielanie endorfin. Obecnie wiele prac naukowych udowadnia, że niedostatek ruchu prowadzi do zaburzeń natury psychicznej. Hipokinezja (czyli niedostatek ruchu) doprowadza do pogorszenia samopoczucia czy rozwoju zaburzeń snu. Może doprowadzić nawet do depresji, nerwic i podejmowania destrukcyjnych form radzenia sobie ze stresem (np. zażywania używek).

Hipokinezja (czyli niedostatek ruchu) doprowadza do pogorszenia samopoczucia, rozwoju zaburzeń snu, depresji, nerwic i podejmowania destrukcyjnych for radzenia sobie ze stresem (np. zażywania używek).

Ruszaj się !

Większość specjalistów za optymalny model aktywności ruchowej dla osób dorosłych uważa zasadę 3x30x130. Oznacza to podejmowanie ruchu 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 30 minut z intensywnością wywołującą około 130 ud/min tętna u pacjenta. W przypadku dzieci przyjęto zasadę: 5x20x140.

Większość specjalistów za optymalny model aktywności ruchowej dla osób dorosłych uważa zasadę 3x30x130

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

Surfers Performance. Plan treningowy, który pomoże Ci w polowaniu na fale.

Aktywny wypoczynek, to coraz częściej wybierana forma wakacji. W sezonie letnim coraz...
Czytaj wiecej