Neil Young w całej okazałości – artysta udostępnił swoją dyskografię za darmo

Neil Young (podczas koncertu w 2016 roku)
Neil Young (podczas koncertu w 2016 roku)
Najsłynniejszy rockman Kanady i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku wkrótce będzie świętować 55-lecie muzycznego debiutu, wciąż jednak potrafi zaskakiwać swoich fanów. Neil Young, bo o nim mowa, postanowił udostępnić w internecie całą swoją twórczość, dzieląc się przy tym olbrzymią dawką wspomnień związanych z jego pasjonującą karierą.

Żywa legenda rocka robi kolejny krok, by pamięć o jego twórczości trwała jeszcze długie lata. Mimo 72 wiosen na karku (w tym niemal 55 spędzonych na scenie!) Neil Young wciąż nagrywa. Ma na koncie dziesiątki płyt, w tym aż trzydzieści dziewięć albumów solowych. Ostatni z nich, zatytułowany “The Visitor”, ukazał się 1 grudnia 2017! Jednak Kanadyjczyk doskonale zdaje sobie sprawę, że i na niego prędzej czy później przyjdzie pora. Od jakiegoś czasu artysta pracował więc nad projektem “Neil Young Archives”. Wiele pracy włożono w zabezpieczenie dla potomnych dziedzictwa “ojca chrzestnego grunge’u”, ale wyniki zdają się zadowalające.

Neil Young w młodości
Neil Young w młodości

“Neil Young Archives” to projekt prowadzony długofalowo. Jego początki sięgają roku 1988, lecz do niedawna chodziło po prostu o cykliczne publikowanie wydań zbiorczych i nagrań archiwalnych. Ktoś jednak uznał, że jeszcze lepiej w tym celu sprawdzi się internet – tak powstała strona NeilYoungArchives.com. Szata graficzna przywodzi na myśl witryny z początku XXI wieku, warto się jednak nie zrażać. Choć pozornie archaiczny i zupełnie nie zwracający uwagi na obecne trendy, układ “Neil Young Archives” jest przejrzysty a nawigacja w nim bardzo intuicyjna. Co jednak najważniejsze, NYA zdaje się spełniać swoje zadanie. Pokaźny dorobek kanadyjskiego muzyka tylko czeka, aż zostanie odsłuchany!

Niepozorna witryna działa od niedawna. Pod skromną szatą kryje się jednak olbrzymi skarb! “Neil Young Archives” to nie tylko pełna dyskografia (włączając w to najnowszą płytę oraz materiały nigdy niepublikowane!) Kanadyjczyka, ale i prawdziwa skarbnica wiedzy na temat jego życia i kariery.

W tym momencie dostęp do “Neil Young Archives” jest bezpłatny, trzeba jednak pamiętać, że to chwilowe. Każdy fan, który zarejestruje się na stronie NeilYoungArchives.com, za darmo będzie korzystać z jej zasobów do 30 czerwca 2018. Po tym terminie wprowadzona zostanie niewielka opłata, choć jak na razie nie wiadomo, ile miała by ona wynieść. Poniżej niewielki tutorial, który ułatwi obsługę strony.

Autor artykułu
More from Damian Halik

AlphaTauri nie patrzy w gwiazdy, lecz w przyszłość

Mimo astronomicznych nawiązań austriacka marka odzieżowa twardo stąpa po ziemi – i...
Czytaj wiecej