NETFLIX z winem w tle…

Netflix
Netflix
Netflix to bardzo popularna forma oglądania filmów oraz seriali. Miliony użytkowników na całym świecie oglądają za pośrednictwem platformy różnego rodzaju filmy, dokumenty oraz seriale. Poza niezliczoną ilością kategorii tematycznych, jest również ta, której tematyka ukierunkowana jest na wino.

Wraz z rozwojem internetu w naszym kraju, zwiększeniu zasięgu oraz szybkości transferu danych, pojawiły się różnego rodzaju platformy, które za niewielką miesięczną opłatą, udostępniają nieograniczoną możliwość dostępu do całej gamy, przesyłanej streamingowo oferty filmowej, serialowej i dokumentalnej. Jedną z takich platform jest Netflix, który od 2007 udostępnia swoje zasoby, a w nich niezliczoną ilość (podzielonych na kategorie) filmów, seriali oraz dokumentów. Wśród nich odnajdziemy międzyinnymi filmy poświęcone tematyce winiarskiej. Jest to chyba jedyny portalinternetowy, w którym znajdziemy między innymi:

SOMM INTO BOTTLE

To dobrze zrobiony dokument składającysię z 10 rozdziałów, podzielonych na „podróże” po całym świecie, gdzie poszczególna podróż skupia się na winiarzu, roczniku, historii, nowym świecie,cenach wina, starzeniu wina w beczkach, ocenie wina, zawodzie sommeliera oraz historii zamkniętej w butelce. Dokument ten kręcono w Bordeaux, Burgundii, Szampanii, Barolo, Toskanii, Hesji Nadreńskiej, Jerez dela Frontera, Trydencie-Górna Adyga. Napa i na Alasce.

KWAŚNE WINOGRONA (Sour Grapes)

Ten oparty na faktach dokument, przedstawia oszusta działającego w branży luksusowego wina, który wyłudził od inwestorów grube miliony, sprzedając podrabiane wina w najlepszych domach aukcyjnych. Urodzony w 1976 roku w Indonezji Rudy Kurniawan (Zhen Wang Huang) uznawany był za jednego znajwiększych kolekcjonerów wina, który zaczął kupować i sprzedawać wina od 2000roku. Wraz z organizowanymi degustacjami rozpoczął obrót wspaniałymi winami. Zdobywając przy tym sympatię Domaine de la Romanée-Conti. Zyskał sobie przydomek „Dr. Conti”. Jak potoczyła się historia Rudy’ego Kurniawana, którego ponad 10.000 sfałszowanych butelek wina nadal znajduje się w prywatnych kolekcjach – zobaczycie wdokumencie Sour Grapes.

A YEAR IN CHAMPAGNE

Ta historia opowiadająca o roku w Szampanii, dokumentuje przemysł wina musującego w ciągu jednego sezonu. Dokument przybliża historię regionu Szampanii, zbiory winogron, a także zawiłości związane z procesem produkcji. Ukazuje widzom działania skupione na musującej branży, kunszcie oraz umiejętności stworzenia idealnej butelki szampana. W podróż po świecie szampana, zabiera nas Martine Saunier. Oprowadza ona widza po sześciu domach szampańskich, od małych producentów, aż po domy szampańskie Gosset oraz Bollinger.

Rok w Szampanii ukazuje francuski region pod kątem geograficznym oraz historycznym. Skupia uwagę widza na bogactwie regionu pod względem rolniczym nie zapominając o polach bitwy oraz konfliktach zbrojnych i wojnach, które nawiedziły te ziemie.

DECANTED

Pełno metrażowy dokument opowiadający o krainie winnic w dolinie Napa i nowej winiarni widzianej oczami renomowanych winiarzy z Napa Valley. To skupienie się na problemach zbiorów, jakości, i podejściu do jedno parcelowych stanowisk, pracy w winiarni oraz produkcie finalnym, jakim jest wino. W dokumencie odnajdziemy również odpowiedź, ile pracy trzeba włożyć, aby urzeczywistnić wymarzone przez całe życie marzenia oraz zbudować markę. Jeżeli chcecie poznać, jak ciężka jest praca winiarza w dążeniu do celu, to Decanted, Wam to ukaże.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Podróże do serca winnic – Winne Piwnice – Część IV

Wino to również jego piwnice. A gdzie najlepiej smakuje Tokaj? Oczywiście w...
Czytaj wiecej