Nie wiesz gdzie spędzić te Święta? Może w Laponii!

Laponia - magiczne miejsce by poczuć klimat Bożego Narodzenia. To nie tylko dom Świętego Mikołaja i jego reniferów, ale i najbardziej rozgwieżdżone niebo z olśniewającą Zorzą Polarną. Dzieci będą zachwycone wioską Mikołaja, a dorośli zaskoczeni kuchnią i zapatrzeni w zimowe krajobrazy.

Laponia – magiczne miejsce by poczuć klimat Bożego Narodzenia. To nie tylko dom Świętego Mikołaja i jego reniferów, ale i najbardziej rozgwieżdżone niebo z olśniewającą Zorzą Polarną. Dzieci będą zachwycone wioską Mikołaja, a dorośli zaskoczeni kuchnią i zapatrzeni w zimowe krajobrazy.

Co więc jedzą Lapończycy i co znajdziemy w menu? W środku lądu króluje mięso reniferów i łosia, traktują je jak my wołowinę. Jest gotowane, duszone, podawane w formie tatara, wędzone, suszone – obrabiane na wszelki możliwy sposób. Gości na każdym talerzu w towarzystwie ziemniaków, warzyw i ryb. Na wybrzeżu podstawą jest łosoś, wędzony, grillowany, surowy i w formie pasztetu na grzance – zwany Kalakukko. Do tego należy wymienić śledzia jako przekąskę w towarzystwie żytniego chleba.

original_1-laanilan-kievari-nili-restaurant original_2-pirkon-pirtti original_3-restaurant-lapon-kotahovi

A świąteczna kolacja serwowana jest tutaj już od listopada, tak by zadowolić jak największą liczbę turystów. Stół jest zastawiony po brzegi i każdy naje się do syta. W przystawkach znajdują się: sałatka grzybowa, surowy, zasolony łosoś, marynowane śledzie. Następnie świąteczna szynka podawana z warzywami i puree z mięsa z reniferów. Posiłek kończy się puddingiem ryżowym z cynamonem, musem z suszonych śliwek, a wszystko popijane jest szampanem zamiast piwem, które gości na stołach na co dzień.

Laponia jest dość dzikim krajem, musicie więc dobrze pytać o drogę i o restauracje. Wiele z nich mieści się na rozległych równinach, ale są tak magiczne, że spędzicie w nich wiele godzin. Jak wytrzymacie do wieczora to może zobaczycie Zorzę Polarną. A poniżej kilka sprawdzonych adresów:

Lapland Restaurant Kotahovi
Joulumaantie 13, Rovaniemi

Restaurant Pirkon Pirtti
Honkapolku 2, Saariselka

Restaurant Nili
Valtakatu 20, Rovaniemi

Laanilan kievari
Rovaniementie 3410, Saariselka

Źródło: https://www.finedininglovers.com/

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Lexus – czas na kolejną premierę tego roku

Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie odbędzie się już na początku marca. Jest...
Czytaj wiecej