“Nielegalni” na małym ekranie już w październiku

Wydział "Q" w pełnym składzie. Zdj. Canal+
Powieść szpiegowska Vincenta V. Severskiego „Nielegalni” zdobyła szturmem księgarnie w 2011 roku. Teraz czas na telewizję.
Pochodzący ze znanej rodziny aktorskiej Grzegorz Damięcki, do tej pory grywał role drugoplanowe. Czy “Nielegalni” będą dla niego przełomem? Zdj. Canal+

powieści, które wydają się być gotowymi scenariuszami. Taką właśnie książką bez wątpienia są „Nielegalni” Vincenta V. Severskiego. Genialna opowieść szpiegowsko – sensacyjna stała się z miejsca bestsellerem i dała początek całej tetralogii (również: “Niewierni”, “Nieśmiertelni”, “Niepokorni”). Opowiada ona o działaniach wydziału specjalnego „Q” polskiego wywiadu pod wodzą Konrada Wolskiego. Cała opowieść toczy się wokół tytułowych “nielegalnych”, czyli szpiegów, którzy są wprowadzani na tereny obcego państwa pod fałszywymi personaliami i nie chroni ich immunitet dyplomatyczny.

W książce znajdziemy również genialne retrospekcje do spotkań radzieckiego NKWD w latach 30. To dlatego, że akcja rozpoczyna się od informacji byłego Akowca o zakopanej przed inwazją III Rzeszy na ZSRR skrzyni z archiwaliami dotyczącymi m.in. siatki szpiegowskiej na ternach II RP. Problem w tym, że skrzynia znajduje się na terenie twierdzy brzeskiej, która aktualnie należy do terenu Białorusi. Polski i rosyjski wywiad ruszają do szaleńczego wyścigu o wykopalisko próbując nie wzbudzić podejrzeń białoruskiego KGB, dla którego taka wiedza byłaby wymarzonym prezentem. I mimo, że archiwalia liczą sobie już kilkadziesiąt lat, to ich umiejętne wykorzystanie mogłoby znacząco wpłynąć na polityków w Polsce.

Jeśli chcesz napisać książkę, pisz o tym, na czym się znasz.

W myśl tej zasady Severski oferuje nam pełną zdumiewających zwrotów akcji opowieść, która w niektórych momentach wcale nie wydaje się fikcją. Choć nazwiska polityków (no, oprócz Władimira Władimirowicza Putina) są zmyślone, to nietrudno odnaleźć pewne analogie w prawdziwej polityce. Severski (a właściwie Włodzimierz Sokołowski) oprócz talentu do pisania ma również olbrzymie doświadczenie. Sam był bowiem oficerem wywiadu, najpierw PRL, a potem po pozytywnej weryfikacji również III RP. Zna biegle trzy języki, a służąc w wywiadzie spędził wiele lat poza granicami kraju, uczestnicząc w około 140 akcjach na terenie niemal 50 państw. Odszedł ze służby w stopniu podpułkownika w 2007 roku i poświęcił się pasji pisarskiej. Do księgarń trafiła w tym roku jego piąta powieść „Zamęt”.

Prawa do ekranizacji tetralogii o Wolskim i spółce wykupił Canal+. Filmowcy zabrali się niemal od razu do pracy i dzięki temu już w październiku będziemy mogli oglądać pierwszy sezon serialu „Nielegalni”. Fabuła nieco różni się od tej książkowej, ale to akurat dobrze. Tak samo jak w powieści, poznamy wspomnianego już Konrada Wolskiego oraz część jego podwładnych, włącznie z polskim szpiegiem w białoruskim KGB, pseudonim Travis. Pojawi się również Hans Jorgensen – radziecki „nielegał”, żyjący w Szwecji. Akcja będzie dotyczyła planowanego właśnie tam zamachu terrorystycznego, o którym polski wywiad dowiedział się od złapanego w Stambule białoruskiego handlarza bronią. W międzyczasie wypłynie wątek szantażu polskiego premiera przez emerytowanego generała białoruskiego KGB. Wywiad stara się przejąć obciążające go, archiwialne materiały. Sam Severski o scenariuszu mówił tak:

Wkrótce na ekranie pojawią się postacie, które stworzyłem, więc czeka mnie jedna z najważniejszych chwil życiu. Coś już wiem, bo miałem okazję zobaczyć dwa pierwsze odcinki. Mogę śmiało powiedzieć, że to mój serial, chociaż jest tylko na motywach tetralogii. Znam scenariusz sezonu i dalej jest jeszcze lepiej. Fani spotkają swoich bohaterów, idealnie oddanych przez scenarzystów i zagranych przez świetnych aktorów polskich i zagranicznych. Nieraz byłem na planie i mogłem obserwować produkcję z bliska. Akcja serialu nie pokrywa się dokładnie z moją historią, ale to wyszło mu tylko na dobre. Widzowie będą mieć trochę niespodzianek, które w mojej opinii wzbogacają opowieść. Miałem wpływ na powstawanie scenariuszy, a nawet produkcję, i ani razu nie zaprotestowałem. Więcej – jestem nieco zazdrosny o nowe pomysły! Będzie się działo!

„Nielegalni” swoją premierę będą mieli już w październiku. Główną rolę Konrada Wolskiego zagra Grzegorz Damięcki, znany m.in. z „Belfra”, również wyprodukowanego przez C+. Oprócz niego zobaczymy Sylwię Juszczak, Filipa Plawiaka, Agnieszkę Grochowską, Adama Woronowicza, Tomasza Schuchardta, Ireneusza Czopa, Jana Frycza, Arkadiusza Detmera, czy genialnego Andrzeja Seweryna w roli Hansa Jorgensena. Ekipę wspomogą również obcokrajowcy: Synnøve Macody Lund, Siergiej Frolow czy Fatima Gorbenko. Za reżyserię odpowiadają z kolei Leszek Dawid (znany m.in. z „Jesteś Bogiem”) i  Jan P. Matuszyński („Ostatnia rodzina”).

Ponieważ Canal+ wykupił również prawa do kolejnych części tetralogii Severskiego, należy sądzić, że na jednym sezonie się nie skończy. Oby!

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

CapBoom – wybuchowy otwieracz

Adam Tumiński z dolnośląskiej Lubawki skonstruował otwieracz do butelek, który zdejmuje kapsle...
Czytaj wiecej