“Nielegalni” na małym ekranie już w październiku

Wydział "Q" w pełnym składzie. Zdj. Canal+
Powieść szpiegowska Vincenta V. Severskiego „Nielegalni” zdobyła szturmem księgarnie w 2011 roku. Teraz czas na telewizję.
Pochodzący ze znanej rodziny aktorskiej Grzegorz Damięcki, do tej pory grywał role drugoplanowe. Czy “Nielegalni” będą dla niego przełomem? Zdj. Canal+

powieści, które wydają się być gotowymi scenariuszami. Taką właśnie książką bez wątpienia są „Nielegalni” Vincenta V. Severskiego. Genialna opowieść szpiegowsko – sensacyjna stała się z miejsca bestsellerem i dała początek całej tetralogii (również: “Niewierni”, “Nieśmiertelni”, “Niepokorni”). Opowiada ona o działaniach wydziału specjalnego „Q” polskiego wywiadu pod wodzą Konrada Wolskiego. Cała opowieść toczy się wokół tytułowych “nielegalnych”, czyli szpiegów, którzy są wprowadzani na tereny obcego państwa pod fałszywymi personaliami i nie chroni ich immunitet dyplomatyczny.

W książce znajdziemy również genialne retrospekcje do spotkań radzieckiego NKWD w latach 30. To dlatego, że akcja rozpoczyna się od informacji byłego Akowca o zakopanej przed inwazją III Rzeszy na ZSRR skrzyni z archiwaliami dotyczącymi m.in. siatki szpiegowskiej na ternach II RP. Problem w tym, że skrzynia znajduje się na terenie twierdzy brzeskiej, która aktualnie należy do terenu Białorusi. Polski i rosyjski wywiad ruszają do szaleńczego wyścigu o wykopalisko próbując nie wzbudzić podejrzeń białoruskiego KGB, dla którego taka wiedza byłaby wymarzonym prezentem. I mimo, że archiwalia liczą sobie już kilkadziesiąt lat, to ich umiejętne wykorzystanie mogłoby znacząco wpłynąć na polityków w Polsce.

Jeśli chcesz napisać książkę, pisz o tym, na czym się znasz.

W myśl tej zasady Severski oferuje nam pełną zdumiewających zwrotów akcji opowieść, która w niektórych momentach wcale nie wydaje się fikcją. Choć nazwiska polityków (no, oprócz Władimira Władimirowicza Putina) są zmyślone, to nietrudno odnaleźć pewne analogie w prawdziwej polityce. Severski (a właściwie Włodzimierz Sokołowski) oprócz talentu do pisania ma również olbrzymie doświadczenie. Sam był bowiem oficerem wywiadu, najpierw PRL, a potem po pozytywnej weryfikacji również III RP. Zna biegle trzy języki, a służąc w wywiadzie spędził wiele lat poza granicami kraju, uczestnicząc w około 140 akcjach na terenie niemal 50 państw. Odszedł ze służby w stopniu podpułkownika w 2007 roku i poświęcił się pasji pisarskiej. Do księgarń trafiła w tym roku jego piąta powieść „Zamęt”.

Prawa do ekranizacji tetralogii o Wolskim i spółce wykupił Canal+. Filmowcy zabrali się niemal od razu do pracy i dzięki temu już w październiku będziemy mogli oglądać pierwszy sezon serialu „Nielegalni”. Fabuła nieco różni się od tej książkowej, ale to akurat dobrze. Tak samo jak w powieści, poznamy wspomnianego już Konrada Wolskiego oraz część jego podwładnych, włącznie z polskim szpiegiem w białoruskim KGB, pseudonim Travis. Pojawi się również Hans Jorgensen – radziecki „nielegał”, żyjący w Szwecji. Akcja będzie dotyczyła planowanego właśnie tam zamachu terrorystycznego, o którym polski wywiad dowiedział się od złapanego w Stambule białoruskiego handlarza bronią. W międzyczasie wypłynie wątek szantażu polskiego premiera przez emerytowanego generała białoruskiego KGB. Wywiad stara się przejąć obciążające go, archiwialne materiały. Sam Severski o scenariuszu mówił tak:

Wkrótce na ekranie pojawią się postacie, które stworzyłem, więc czeka mnie jedna z najważniejszych chwil życiu. Coś już wiem, bo miałem okazję zobaczyć dwa pierwsze odcinki. Mogę śmiało powiedzieć, że to mój serial, chociaż jest tylko na motywach tetralogii. Znam scenariusz sezonu i dalej jest jeszcze lepiej. Fani spotkają swoich bohaterów, idealnie oddanych przez scenarzystów i zagranych przez świetnych aktorów polskich i zagranicznych. Nieraz byłem na planie i mogłem obserwować produkcję z bliska. Akcja serialu nie pokrywa się dokładnie z moją historią, ale to wyszło mu tylko na dobre. Widzowie będą mieć trochę niespodzianek, które w mojej opinii wzbogacają opowieść. Miałem wpływ na powstawanie scenariuszy, a nawet produkcję, i ani razu nie zaprotestowałem. Więcej – jestem nieco zazdrosny o nowe pomysły! Będzie się działo!

„Nielegalni” swoją premierę będą mieli już w październiku. Główną rolę Konrada Wolskiego zagra Grzegorz Damięcki, znany m.in. z „Belfra”, również wyprodukowanego przez C+. Oprócz niego zobaczymy Sylwię Juszczak, Filipa Plawiaka, Agnieszkę Grochowską, Adama Woronowicza, Tomasza Schuchardta, Ireneusza Czopa, Jana Frycza, Arkadiusza Detmera, czy genialnego Andrzeja Seweryna w roli Hansa Jorgensena. Ekipę wspomogą również obcokrajowcy: Synnøve Macody Lund, Siergiej Frolow czy Fatima Gorbenko. Za reżyserię odpowiadają z kolei Leszek Dawid (znany m.in. z „Jesteś Bogiem”) i  Jan P. Matuszyński („Ostatnia rodzina”).

Ponieważ Canal+ wykupił również prawa do kolejnych części tetralogii Severskiego, należy sądzić, że na jednym sezonie się nie skończy. Oby!

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

“Pół wieku poezji później” czyli Wiedźmin na nowo

Pół wieku poezji później, to filmowa kontynuacja sagi Andrzeja Sapkowskiego zrealizowana przez...
Czytaj wiecej