Nieodnaleziona – Remigiusza Mroza sposób na thriller psychologiczny

Właściwie powinniśmy już przestać się dziwić, ale częstotliwość z jaką pojawiają się nowe pozycje autorstwa Remigiusza Mroza nadal wprawia w osłupienie.

Pomiędzy momentami w których tworzy nowe losy swych „najstarszych bohaterów” biega i skacze po różnych innych stylach i historiach. A to z kancelarii prawniczej (seria o Chyłce) trafimy do przedwojennej szemranej Warszawy (Świt który nie nadejdzie), a to pozostawimy komisarza Forsta aby wziąć udział w Bitwie o Anglię wraz z lotnikami z dywizjonu „Lwowskich Puchaczy” (Turkusowe Szale). Tym razem odpoczywając na chwilę od political fiction Mróz wziął na tapetę thriller psychologiczny.

„Gdybym oświadczył jej się chwilę wcześniej, nigdy by do tego nie doszło. Nie napadnięto by nas, ja nie trafiłbym do szpitala, a ona nie zniknęłaby na zawsze z mojego życia.”

To zdanie wyjaśnia o czym będzie najnowsza powieść „cudownego dziecka polskiej powieści sensacyjnej”. Długoletnia znajomość, potem związek, wypadek – ona znika, mijają kolejne lata. Gdy po dekadzie Damian Werner powoli traci już nadzieję na odnalezienie narzeczonej na internetowym profilu typu „spotted” ktoś zamieszcza jej zdjęcie z opisem że sam jej poszukuje. Werner zrzuca to na karb przypadkowego podobieństwa do swojej ukochanej, dopóki ten sam użytkownik nie zamieszcza kolejnego zdjęcia, zdjęcia które sam zrobił na kilka dni przed jej zaginięciem i nikomu go nie pokazywał.

Co będzie dalej? Tego możemy się tylko domyślać, jednak znając Mroza, Nieodnaleziona zapewni kolejne zaskakujące zwroty akcji czy nieszablonowych bohaterów. Wraz z Damianem Wernerem zorientujemy się, ze nie tylko my poznajemy na nowo historię jego dziewczyny, ale on sam wszystkiego o niej nie wiedział. Ponadto, jak ćwierkają wróbelki, cała ta opowieść to pretekst do zwrócenia uwagi na pewien dość powszechny acz wstydliwy problem społeczny. To nie nowość u tego autora: „bawi ucząc, uczy bawiąc”. Nieodnaleziona trafi do księgarń ostatniego dnia stycznia, ale już można ją zamówić w przedsprzedaży.

„Nieodnaleziona” wyd. Filia, Poznań 2018

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Powrót polskich winyli

Popularność analogowych płyt z muzyką powróciła już jakiś czas temu. Oprócz wznowień...
Czytaj wiecej