Niezawodne sposoby na kontuzję

Wielu wybitnych sportowców dąży do mistrzostwa sportowego. Zdobywanie najwyższych gratyfikacji wiąże się ze żmudną, często do granic możliwości pracą. Sukces często jest okupiony kosztem zdrowia i psychiki sportowca. Następstwem bardzo ciężkich treningów często są poważne kontuzję. Warto działać profilaktycznie! W jaki więc sposób zapobiegać, a nie leczyć?

Aby zwiększyć adaptację organizmu, sportowiec powinien odnaleźć równowagę między treningiem, zawodami a odnową biologiczną. Kiedy zawodnik wykonuję wyczerpujący trening o bardzo dużej intensywności, rośnie nie tylko jego forma, ale również poziom zmęczenia. Jeżeli sportowiec umie niwelować przewlekłe zmęczenie, zachowując przy tym swoją sprawność, jego forma zdecydowanie ulegnie poprawie. Jeśli zawodnik nie dba o swoją regenerację, skupiając się wyłącznie na treningach, jego postępowanie może doprowadzić do poważnych kontuzji.

Aby zapobiec nieszczęśliwym zdarzeniom warto działać profilaktycznie. Jakie są sposoby na kontuzję? Poniżej znajdziesz parę wskazówek, z których warto skorzystać!

Pamiętaj o dobrej rozgrzewce.

Dobrze wykonana rozgrzewka będzie pełniła nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale także znacząco wpłynie na twoje możliwości wysiłkowe. Jej głównym celem jest zwiększenie temperatury wewnątrzmięśniowej, poprawa elastyczności mięśni oraz stymulacja układu nerwowo- mięśniowego.

Dobierz prawidłowe obuwie.

Obuwie powinno być dostosowane do dyscypliny jaką uprawiasz i do twoich stóp. Buty powinny być odpowiednio elastyczne i zamortyzowane. Warto sprawdzać stopień zużycia obuwia, które może zaburzać twoją biomechanikę ruchu.

Stosuj odpowiednią dietę.

Według najnowszych badań zwiększona podaż węglowodanów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji, natomiast białka wspomogą procesy regeneracji i odbudowy uszkodzonych mięśni.

Rozciągaj się po każdym treningu.

Ćwiczenia rozciągające powinny stanowić nieodłączny element treningu. Rozciąganie przyczynia się do rozluźnienia mięśni i pozwala rozluźnić sąsiadujące w nim stawy, dzięki temu zyskujesz większą swobodę ruchu.

Zadbaj o odnowę biologiczną.

Odnowa biologiczna to kompleksowe oddziaływanie na organizm za pomocą różnorodnych środków i zabiegów w celu przywrócenia mu pełnej sprawności. Świetnie sprawdzą się tutaj ciepłe kąpiele, sauna, krioterapia, czy też wizyta u wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Wzmocnij swoje ciało.

W swoich przygotowaniach warto uwzględnić trening o charakterze ogólnorozwojowym. Wzmocnienie gorsetu mięśniowego, zwiększenie zakresu ruchomości w stawach oraz praca nad dysproporcjami układu mięśniowego z pewnością zmniejszą ryzyko kontuzji.

Autor artykułu
More from Sara Szost

Jak prawidłowo rozciągać się po treningu?

Nie zapominaj o rozciąganiu! Najnowsze artykuły ze świata nauki i sportu, potwierdzają,...
Czytaj wiecej