Oczywiście część osób przeniesie się lub wróci np. na siłownie, a w przypadku choćby gier zespołowych do hali, ale nie wszystkich taka forma ruchu zadowala lub satysfakcjonuje. O tym, jak można zorganizować samodzielnie trening na zewnątrz pisaliśmy już tutaj, dlatego z uwagi na zastałą nas jesień czas parę słów poświęcić treningowi, który można przeprowadzić we własnym domu.

Najpopularniejsze? Hantle!
Podstawowym i najbardziej popularnym narzędziem treningu domowego są hantle. Od tego, czy będą uzupełnieniem innych czynności, czy to właśnie na tym oprzemy swoje ćwiczenia powinniśmy dobrać narzędzia. Najlepszym wyborem byłby gryf z wymienianymi talerzami. Moglibyśmy wtedy dopasowywać obciążenie i zmieniać je na przykład wraz z naszym rozwojem. Możemy sprzęt uzupełnić o kettle (najlepiej również o różnej wadze) czy sztangę, jeżeli mamy ku temu warunki. Tu również najlepiej zainwestować w gryf i talerze o różnej wartości.
Nie tylko ciężary
Trening siłowy może też umożliwić nam zamontowanie drążka rozporowego. Najpierw jednak upewnijmy się, że na przykład futryna, w której chcemy go zamontować, się do tego nadaje. Dobrym rozwiązaniem do treningu w domu będą także skakanka, ekspandery i guma (taśma). Pierwsza bardzo dobrze sprawdza się w poprawianiu wydolności i motoryki. Może być bardzo dobrym uzupełnieniem np. biegania. Ekspandery i guma działają w oparciu o podobną zasadę. Przede wszystkim ćwiczymy w oparciu o własną masę ciała. Możemy robić rozpiętki. Zamocować stabilnie ekspander lub gumę i przez jej rozciąganie ćwiczyć prostowanie ramion lub przydeptywanie nogami i zaginanie ramion. W przypadku ekspanderów trzeba mieć na uwadze, że powinny być do tych ćwiczeń gumowe i elastyczne.
Co jeszcze?
Nie można zapomnieć o podstawach, takich jak chociażby mata do ćwiczeń, najlepiej antypoślizgowa. Do podstawowych zajęć wystarczy nam niezbyt duża, ale możemy też zainwestować w większą składaną w formie puzzli. Mogą nam również pomóc poręcze do pompek, a także piłka gimnastyczna, która może nam posłużyć chociażby do rozgrzewki i rozciągania (np. kręgosłupa).
Po treningu
Coraz popularniejsze stają się masażery do różnych części ciała, a także wałki rolujące, które wspomagają mięśnie naszych nóg. Niezwykle warta uwagi według mnie jest mata akupresująca, o której również już pisaliśmy. Ma ona łączyć cechy akupresury, masażu, odprężenia i możliwości treningu. Szczegóły znajdziecie w tym artykule