Nie tylko konsole! Nintendo wciąż sprzedaje tradycyjne gry

Tradycyjne gry Nintendo
Tradycyjne gry Nintendo
Shōgi? Karuta? A może Tengu? Te tradycyjne gry (a także wiele innych) znaleźć można w asortymencie firmy... Nintendo. Zaskoczeni? Japoński gigant, znany przede wszystkim z produkcji konsol i gier, nie zapomina o swoich korzeniach.

Japończycy to naród niesamowicie przywiązany do swej tradycji i kultury, jednak mimo to zakładka Other Products na stronie firmy Nintendo niejednego wprawia w zdumienie. Można tam bowiem znaleźć najrozmaitsze tradycyjne gry, od których potentat branży elektronicznej rozpoczynał swoją karierę u schyłku XIX wieku. Niby to nic niezwykłego – w końcu planszówki i gry karciane przeżywają na całym świecie swoją “drugą młodość”, ale ogrom asortymentu internetowego sklepu Nintendo robi wrażenie (w szczególności cenami).

Nintendo to potentat branży elektronicznej. Nazwę tej firmy zna chyba każdy, podobnie jak ich największe dzieło – najpopularniejszych hydraulików na świecie, czyli Mario Bros. Zrozumiałym jest, że od lat 80. japońska spółka skupiła się na znacznie bardziej rozwojowym i dochodowym biznesie. Pokłosiem tego jest powstający właśnie w Osace park rozrywki Super Nintendo World czy grające na naszych nostalgicznych uczuciach wznowienia konsol NES i SNES, przypominające współczesnym trzydziestolatkom o najwspanialszych momentach dzieciństwa. Gigant rynku gier nie zapomina jednak o swych korzeniach, które sięgają roku 1889.

Tradycyjne gry Nintendo - Hanafuda
Tradycyjne gry Nintendo – Hanafuda

Pierwotnym celem przedsiębiorstwa była produkcja kart do gry Hanafuda. Obecnie można je zakupić w wersji nowoczesnej (z wizerunkami postaci ze świata Mario Bros.) bądź klasycznej, odpowiednio za 2700 i 2160 jenów, czyli 70 i 88 zł. W asortymencie nie mogło zabraknąć także Karuty (Ceny: 60-112 zł), bazującej na “Ogura Hyakunin Isshu”. Jest to “Zbiór stu wierszy od stu japońskich poetów”, stworzony w 1235 roku przez Fujiwarę no Teikę. Od XVI wieku wiersze zaczęto umieszczać na kartach, dając początek grze Karuta, której fanem był Fusajirō Yamauchi. Założyciel Nintendo kochał jednak wszystkie tradycyjne gry.

Tradycyjne gry Nintendo - Karuta (karty Hyakunin Isshu)
Tradycyjne gry Nintendo – Karuta

Japońskie tradycyjne gry karciane to nie jedyna “analogowa” rozrywka oferowana przez Nintendo. W sklepie nie brak też planszówek oraz produktów, które pochodzą z innych azjatyckich krajów, jak choćby Madżong. Jak jednak wspomniałem we wstępie, nie są to tanie zabawki. Ot, Shōgi, czyli japońskie szachy, które wykonywane są w sposób klasyczny – z drewna. Ich ceny wahają się od 140, do nawet 2240 złotych! Sklepowy rekord należy jednak do starochińskiego Go (coś na pograniczu szachów i gry w kulki), za które przyszłoby nam zapłacić około 3330 złotych (102’600¥).

Tradycyjne gry Nintendo - Shōgi
Tradycyjne gry Nintendo – Shōgi
Tradycyjne gry Nintendo - Tengu
Tradycyjne gry Nintendo – Tengu
Autor artykułu
More from Damian Halik

W Tokio powstanie trzecia restauracja Gucci Osteria

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie nowego salonu marki Gucci w tokijskiej Ginzie....
Czytaj wiecej