Nokia 2.2 udowadnia, że nowoczesna technologia nie musi być droga

Nokia 2.2
W tym telefonie nie znajdziemy superszybkiego procesora czy niesamowitego aparatu. To proste urządzenie, którego jedynym celem jest ułatwianie komunikacji i załatwiania kolejnych spraw. I jeżeli wierzyć opisowi producenta, sprawdzi się doskonale w tej roli.

Nokia 2.2 to urządzenie, które zdecydowanie na pierwszy (a nawet na drugi!) rzut oka nie robi żadnego wrażenia. I poniekąd tak właśnie była projektowana: trudno oczekiwać, że posiadacz telefonu za 550 zł zechce się nim, pisząc kolokwialnie, lansować. Nie spodziewajmy się też iście biżuteryjnych wykończeni ze szkła i metalu, ani też inżynieryjnych cudów pokroju wepchnięcia matrycy z prawdziwego aparatu do telefonu.

Nie. Nokia 2.2 ma być tylko telefonem. Oczywiście takim nowoczesnym, spełniającym kryteria dziś już anachronicznego określenia smartfon. Dlatego też pracuje ona pod kontrolą systemu Android Pie z programu Android One, co gwarantuje mu zdolność do obsługi wszystkich nowoczesnych aplikacji, a więc i związanych z nimi usług. Producent zapewnia, że system w telefonie będzie aktualizowany do zawsze najnowszej wersji przynajmniej przez dwa lata.

Sztuczna inteligencja i głosowy asystent w śmiesznie tanim telefonie.

Obecność w tak tanim telefonie Asystenta Google, a więc niezwykle zmyślnej i rozumiejącej polską mowę naturalną sztucznej inteligencji, nie powinna nikogo dziwić. Dzięki rozwiniętej technologii Google’a w zasadzie każde urządzenie z Androidem ma dostęp do tej niezwykłej usługi. Nokia poszła jednak o kilka kroków dalej.

Nokia 2.2

Wykorzystuje chociażby sztuczną inteligencję do polepszenia jakości zdjęć z poniekąd niedrogiego modułu fotograficznego. Aparat wykonuje kilka ujęć jednocześnie, a algorytmy tworzą finalny obraz, który cechuje się większą ilością światła oraz szczegółowością i mniejszym szumem. Nokia 2.2 jest też jednym z pierwszych telefonów w swojej klasie cenowej, który wyposażono w biometryczne funkcje odblokowywania urządzenia wizerunkiem twarzy.

Nawet Asystenta Google ulepszono. Nokia 2.2 zapewnia do niego dostęp za pomocą dedykowanego przycisku. Krótkie naciśnięcie uruchamia Asystenta, natomiast długie wciśnięcie daje dostęp do szczegółowych zadań.

A co z samym sprzętem? Nokia 2.2 nas na pewno nie zachwyci. Ale i nie rozczaruje.

Nokia 2.2 dysponuje wyświetlaczem wypełniającym cały front urządzenia od krawędzi. Pracuje on w rozdzielczości HD+ przy jasności 400 nitów i ma przekątną 5,71 cala. Całość napędzana jest przez czterordzeniowy procesor MediaTek A22, który dzięki funkcjom optymalizującym zużycie baterii, rzekomo pozwala korzystać z telefonu przez cały dzień.

Nokia 2.2

Młodszych Czytelników – ciałem bądź duszą – zainteresuje możliwość zmiany obudowy na inny kolor. Nokia będzie sprzedawać nakładki Xpress-on, dzięki czemu w kilka sekund (i za niewskazaną jeszcze, choć na pewno niewysoką kwotę) całkowicie zmienić wygląd telefonu przez inny kolor czy fakturę obudowy.

Nokia 2.2 będzie dostępna w kolorze czarnym i szarym w sugerowanej cenie detalicznej 549 zł.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Przyszedł z Chin, przestraszył MacBooka Air

Ostatnio na Exu Magazine jest dość monotematycznie. Co nowy gadżet, to z...
Czytaj wiecej