Nokia 8110: nowy przepis na banana po fińsku

Finowie idą za ciosem: po kilku premierowych smartfonach i odświeżonym wcieleniu kultowej Nokii 3310, wyciągają kolejną legendę. Tym razem na nowo zaprojektowana została Nokia 8110.

Nokia przez wiele lat wyznaczała trendy w świecie telefonii komórkowej. Takim przełomem była również Nokia 8110, która weszła na rynek w 1996 roku (tak, dwadzieścia dwa lata temu). Fińska firma pokazała, że telefon komórkowy nie musi być nudnym, prostopadłościennym pudełkiem. Nową linię high-endowych aparatów serii 8XXX zapoczątkowała właśnie Noka 8110 ze swą słynną zagiętą obudową. Dodatkowo posiadała aktywną klapkę zasłaniającą klawiaturę. To właśnie dzięki swemu kształtowi zyskała przydomek „banan”. Taki ruch nie był tylko designerskim wymysłem, właściciele 8110 chwalili ją za wygodę podczas dłuższych rozmów – dopasowany do kształtu policzka telefon przeszkadzał mniej niż kanciaste odpowiedniki. Sławę tej słuchawce przynieśli bracia Wachowscy – Nokia 8110 była jednym z głównych rekwizytów w kultowym „Matriksie”.

Teraz po latach, HMD Global – firma, która weszła w posiadanie Nokii i za punkt honoru postawiła sobie przywrócenie tej zasłużonej marki do czołówki – zaprezentowała kolejny „telefon z przeszłości”. Nokia 8110 Anno Domini 2018 ma identyczny kształt jak pierwowzór oraz taką samą klapkę. Ponadto, całkiem przewrotnie jest również dostępna we wściekłym żółtym kolorze. Straciła za to zbędną już dziś antenkę i pozycję w hierarchii firmy. Nowa Nokia 8110 nie będzie klasą wyższą w portfolio fińskiego producenta – ma być, podobnie jak 3310 budżetową słuchawką dla ludzi, którzy nie potrzebują miliona aplikacji, za to cenią długi czas na baterii.

Nokia 8110 (gizmondo.com.au)
Nokia 8110 (gizmondo.com.au)

Wytrzymałą obudowę wykonano z poliwęglanu, a klapka, jak niegdyś, przykrywa klasyczną klawiaturę. W telefonie oprócz aplikacji typu Facebook, Twitter czy uproszczonej przeglądarce znajdziemy również klasyczną grę „Snake”. Do tego mamy aparat 2.0 MP, 512 RAM i 4GB pamięci wbudowanej. Wraz z odtwarzaczem MP3 i radiem, nowa Nokia 8110 stanowi klasyczny „must have”. Za pracę systemu odpowiada dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,1 Mhz. Telefon obsługuje LTE i może służyć jako hot spot. Największą zaletą jest jednak wytrzymałość baterii: do dziewięciu godzin rozmów i trzech tygodni w trybie czuwania – parametry, które długo nie będą dostępne dla smartfonów.

Nokia 8110 (www.haroldkasperink.com)
Nokia 8110 (www.haroldkasperink.com)

Nowa Nokia 8110 ma trafić do sklepów już w maju tego roku i kosztować 79 Euro.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Mercury Module Guitar – gitara Do It Yourself

Gitara jest niesamowitym instrumentem. Niestety jest również mocno nieporęczna przy transporcie. Ian...
Czytaj wiecej