Poznaliśmy kolejne nominacje do Mies van der Rohe Award 2022

Mies van der Rohe
Mies van der Rohe
Poszerzyło się grono polskich kandydatów do Mies van der Rohe Award 2022, choć konkurencja do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej także nie próżnowała. Prestiżowy konkurs właśnie wkroczył w kolejną fazę, ale do jego rozstrzygnięcia wciąż jeszcze daleko.

Pandemia sporo namieszała, nie oszczędzając przy tym cyklicznie powracających imprez i konkursów. Jury tradycyjnie przyznawanej co dwa lata European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award (w skrócie: Mies van der Rohe Award bądź EU Mies Award) także musiało wprowadzić sporo zmian w harmonogramie prac, by nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie architektoniczne w Europie powoli wkracza w decydującą fazę, choć nie zdziwiłbym się, gdyby przy okazji pobito jakiś rekord, jeśli chodzi o długość procesu wyłaniania zwycięzcy.

Europejskie biennale architektoniczne to potyczka setek zespołów z najrozmaitszych zakątków kontynentu. Cieszy oczywiście fakt, że i polskie wizje regularnie goszczą w tym zacnym gronie. Pół roku temu zaprezentowano czterysta czterdzieści dziewięć nominowanych realizacji, które powstały między październikiem 2018 a październikiem 2020 roku. Wśród nich znalazło się aż dwadzieścia projektów z Polski – o szczegółach pisałem tutaj. Teraz przyszła natomiast pora na kolejną transzę nominacji – osiemdziesiąt pięć budynków wzniesionych między listopadem 2020 a kwietniem 2021.

Jeszcze więcej polskich projektów

Taki podział ma rzecz jasna na celu docenienie realizacji, które ze względu na przesunięcia w harmonogramie wpadłyby w lukę między kolejnymi edycjami konkursu. Wyjątkowo Mies van der Rohe Award 2022 obejmie więc nie dwa, lecz dwa i pół roku. O statuetkę inspirowaną słynnym barcelońskim pawilonem projektu patrona nagrody powalczą natomiast pięćset trzydzieści cztery realizacje. Która okaże się najpiękniejszym budynkiem Europy w ostatnich latach?

Wśród nowych nominacji nie zabrakło oczywiście kolejnych projektów z Polski. W sumie jest ich pięć – są to zarówno obiekty publiczne, modernizacje zabytków, jak i… dom jednorodzinny. Mowa o głośnym pawilonie edukacyjnym “Kamień” w Warszawie (proj. eM4.Pracownia Architektury.Brataniec), przedszkolu opolskiego stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae (proj. PORT); modernizacjach Cukrowni Żnin (Bulak Projekt/Grupa Arche/Less is Core/MML Architekci/MIXD) i otwockiego Sanatorium Nowy Gurewicz (proj. Grupa 5 Architekci) oraz domu Origami House w Toruniu (proj. Medusa Group).

Origami House, Medusa Group, European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022
Origami House w Toruniu, proj. Medusa Group

Teraz do wytężonej pracy powraca jury konkursowe. Kolejne wieści na temat European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022 powinny do nas dotrzeć na początku przyszłego roku. W styczniu ujawniona zostanie shortlista z czterdziestoma pozycjami, w lutym poznamy natomiast finałową piątkę. Laureaci konkursu ogłoszeni zostaną w kwietniu 2022.

EU Mies Award 22
European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022
Autor artykułu
More from Damian Halik

Kanye West zafascynowany science fiction

Amerykański raper, producent muzyczny, a w ostatnim czasie kandydat na prezydenta USA...
Czytaj wiecej