NON EXERCISE ACTIVITY THERMOGENESIS – CZYLI JAK SKUTECZNIE WALCZYĆ Z NADWAGĄ

Polska znajduje się w czołówce światowej, pod kątem otyłości w społeczeństwie. Dlaczego jestśmy świadkami takiej sytuacji ? Na przestrzeni czasu winę zrzucano na producentów słodyczy, na sieciowe fast foody, nawet na schabowego z ziemniakami...

„Eksperci alarmują: 68 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet w Polsce ma nadwagę.” Otyłość i nadwaga coraz częściej występują wśród dzieci i nastolatków. Aż 44 proc. chłopców i 25 proc. dziewcząt w Polsce ma nadwagę, a odpowiednio 13 proc. i 5 proc z nich jest otyłych.”*

„W Polsce wyjątkowo szybko przybywa osób z nadwagą i otyłością, szczególnie wśród nastolatków. Jeżeli chodzi otyłość wśród młodzieży, to jesteśmy w ścisłej czołówce światowej – powiedział specjalista. Eksperci alarmowali, że trzeba jak najszybciej zahamować wzrost nadwagi i otyłości w naszym kraju, bo jest to największe wyzwanie zdrowotne, ale również i ekonomiczne.” *

Dlaczego tak się dzieje ? Na przestrzeni czasu winę zrzucano na producentów słodyczy, na sieciowe fast foody, nawet na schabowego z ziemniakami. Prawda jest taka, że coraz mniej się ruszamy, a jemy coraz więcej kalorii.

Jeszcze dwa pokolenia wstecz ( czyli nie tak dawno biorąc pod uwagę szybkość zmian ewolucyjnych w świecie zwierząt ) aby zjeść posiłek trzeba było wykonać pewną fizyczną pracę.

Nawet jeśli nie było to związane z codziennymi aktywnością osoby żyjącej na wsi, to aby zdobyć pożywienie trzeba było przynajmniej 1 – 1,5 godziny aktywności związanej z wybraniem się na targ, zakupieniem potrzebnych produktów, przyniesieniem ich do domu, a następnie ugotowaniem.

Praca jaką wykonywał członek rodziny, nie zajmujący się przygotowaniem posiłków najczęściej także była całodzienną pracą fizyczną. Ponadto, sam transport z miejsca zamieszkania do miejsca pracy także był zawiązany z aktywnością ruchową.

Dzisiaj wszyscy szukają szybkich rozwiązań i ułatwień dążących do zminimalizowania czasu i wydatków energetycznych związanych z aktywnością ruchową. Wszędzie dojeżdżamy samochodami, hulajnogami. Konsumujemy łatwo i szybko dostępne jedzenie, na którego kaloryczność nie zwracamy uwagi.

Zabierając sobie codzienny kilkugodzinny ruch upośledzamy nie tylko swój układ sercowo-naczyniowy, czy układ ruchu. Pozbawiamy się także neurotransmitterów i hormonów odpowiedzialnych za odczucie „przyjemności”, a wydzielających się właśnie podczas aktywności ruchowej. 

mózg najbardziej lubi mocno skondensowane połączenie tłuszczy i cukrów prostych

Braki te kompensujemy sobie dostarczając przyjemności w inny prosty sposób – konsumując potrawy, które LUBI NASZ MÓZG – ( najbardziej lubi mocno skondensowane połączenie tłuszczy i cukrów prostych ). 

W odpowiedzi na rosnące potrzeby branża fitness próbuje skusić nas „treningami na spalanie” i „podnoszącymi metabolizm ćwiczeniami”. Kupujemy to, gdyż lubimy względnie proste i szybkie rozwiązania – 10 treningów i będziesz wyglądać jak postać ze starożytnej, greckiej płaskorzeźby.

Trening wytrzymałościowo – siłowy to jedynie około 150 – 250 kcal dodatkowo spalonych kalorii w ciągu godziny. 

Dlatego proces skutecznego odchudzania jest o wiele bardziej złożony i wymaga etapowej zmiany stylu życia, a co najważniejsze zadbania o podniesienie DZIENNEJ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NIE ZWIĄZANEJ Z ĆWICZENIAMI, czyli tzw. NEAT (non exercise activity thermogenesis).

Przy wprowadzeniu konsekwentnych zmian osoba otyła może stracić nawet około 50 kg masy ciała w 3 lata.

Różnice pomiędzy wydatkiem energetycznym osób o podobnym składzie i masie ciała, lecz o skrajnie różnych poziomach NEAT (NON EXERCISE ACTIVITY THERMOGENESIS) mogą sięgać nawet 700 kcal na dobę. 

W ujęciu tygodniowym  różnica ta wyniesie 4900 kcal, w miesięcznym 19 600 kcal, a w rocznym 235 200 kcal ! Taka ilość spalonych kalorii odpowiada około utracie 13 – 15 kilogramów masy ciała . Przy wprowadzeniu konsekwentnych zmian osoba otyła może stracić nawet około 50 kg masy ciała w 3 lata.

Jak taka aktywność wygląda w praktyce ?

Po pierwsze należy zmienić podejście do transportu i przemieszczania się. Szukajmy możliwości poruszania się po mieście bez auta i przebycia pieszo jak najdłuższych dystansów w ciągu dnia.

W biurowcach, w centrach handlowych i innych budynkach wybierajmy schody zamiast windy.

Szukajmy możliwości poruszania się po mieście bez auta i przebycia pieszo jak najdłuższych dystansów w ciągu dnia.

Poza wydatkami energetycznymi związanymi z chodzeniem, NEAT można podnieść także przez codzienną aktywność w domu. 

Gotowanie zdrowych posiłków czy sprzątanie to także praca, która podniesie spalanie kalorii.

Zamiast zamawiania zakupów spożywczych przez internet, wybierzmy się na zakupy do pobliskiego marketu i przynieśmy je do domu.

Kilka wymienionych wyżej aktywności ruchowych , pod warunkiem kontroli ilości spożywanych kalorii może stworzyć naturalny deficyt energetyczny, który sprawi, że schudniesz na stałe. Warunkiem jest regularność ruchu i stałość wprowadzonych zmian.

*(Wprost, Newsroom, 10.04.2019)

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

EuroVelo 1 – wyzwanie dla miłośników kolarstwa

Jeździsz na rowerze szosowym i lubisz podróże połączone aktywnym wypoczynkiem ? Jeśli...
Czytaj wiecej