Northern Wisps: „2001: Odyseja Kosmiczna” i nordyccy bogowie

'Northern Wisps' - monumentalne monolity na islandzkich skałach (bartosz-domiczek.com)
'Northern Wisps' - monumentalne monolity na islandzkich skałach (bartosz-domiczek.com)
Polski architekt i mistrz grafiki komputerowej zachwycił branżę swoją tajemniczą i nieco niepokojącą wizją islandzkiego krajobrazu.

Bartosz Domiczek to polski specjalista od wizualizacji architektonicznej, który swoim projektem domków letniskowych na dalekiej Islandii zdystansował rywali w prestiżowym konkursie Ronena Beckermana. Wygrana ta otworzyła mu także drogę do Architecture and Design Museum w Los Angeles, gdzie jego praca będzie elementem wystawy “Wireframes”, skupionej na ilustracji projektów architektonicznych w 3D. Projekt nominowany został także do 2018 CG Awards.

Cabins 3d Challenge

Wyzwanie dla architektów specjalizujących się w wizualizacji 3D ogłosił Ronen Beckerman – znany w branży bloger i artysta, który na swojej stronie ronenbekerman.com skupia społeczność entuzjastów oraz specjalistów z tej dziedziny. Konkurs miał charakter międzynarodowy i dość elastyczną formułę, dzięki czemu rywale mogli puścić wodze fantazji. Ich kreatywność odzwierciedla zróżnicowanie w podejściu do tematu, jakim było stworzenie płatnego lub darmowego schronienia lub miejsca wypoczynku dla grupy osób lub społeczności.

'Northern Wisps' - wnętrze monolitu (bartosz-domiczek.com)
‘Northern Wisps’ – wnętrze monolitu (bartosz-domiczek.com)

Dodatkowo startujący w konkursie musieli zaprezentować swoją wizję w otoczeniu stanowiącym harmonijną całość z budowlami oraz umotywować, dlaczego wybrali tę właśnie lokalizację. Inspiracją dla tematyki wyzwania były ilustracje do książki „Cabins” Philipa Jodidio stworzone przez paryską ilustratorkę i graficzkę Marie-Laure Cruschi.

Inspiracją dla prac konkursowych miały być ilustracje książki „Cabins” Philipa Jodidio autorstwa Marie-Laure Cruschi (cabins.ronenbekerman.com)
Inspiracją dla prac konkursowych miały być ilustracje książki „Cabins” Philipa Jodidio autorstwa Marie-Laure Cruschi (cabins.ronenbekerman.com)

Ze wszystkich nadesłanych projektów wybrano aż 24 finałowe. Wśród docenionych autorów znalazł nasz rodak, Bartosz Domiczek – ostateczny zwycięzca konkursu.

Northern Wisps

Polak podszedł do swojego projektu w bardzo nowatorski sposób. Stworzone przez niego, niezwykle wiarygodne wizualnie grafiki, spełniają postawiony przez organizatora konkursu warunek fotorealizmu. Z drugiej strony jednak geometryczna forma i struktura budynków kontrastują tak bardzo z wybranym przez Domiczka, surowym krajobrazem doliny Thórsmörk, że wywołują w odbiorcy uczucie odrealnienia. Jest to zresztą zgodne z zamysłem samego architekta, który dążył do stworzenia obiektów wprowadzających do przestrzeni atmosferę mistycyzmu.

Domki mają więc kształt tajemniczych, monumentalnych monolitów, dla których inspiracją był kultowy film „2001: Odyseja kosmiczna”:

Co prawda nie są one czarne, jak w dziele Kubricka, ale to wiąże się z innymi wpływami, o których wspomina twórca Northern Wisps – japońskim designem. Artysta dążył do zachowania czystości formy, charakterystycznej dla rzemiosła Kraju Kwitnącej Wiśni. Podstawą dla jego domków są więc drewniane szkielety pokryte półprzezroczystą tkaniną.

'Northern Wisps' Bartosza Domiczka (bartosz-domiczek.com)
‘Northern Wisps’ Bartosza Domiczka (bartosz-domiczek.com)

Kolejnym natchnieniem dla Domiczka stały się budowle naszych przodków wznoszone wokół paleniska, będącego dla nich jednocześnie głównym źródłem światła. Centralnym punktem domków są zatem kominki, których blask rozjaśnia wnętrze i prześwituje przez tkaninę, roztaczając wokół oniryczną poświatę.

'Northern Wisps' - kominek umieszczony w centrum domku (bartosz-domiczek.com)
‘Northern Wisps’ – kominek umieszczony w centrum domku (bartosz-domiczek.com)
'Northern Wisps' Bartosza Domiczka ( bartosz-domiczek.com )
‘Northern Wisps’ Bartosza Domiczka ( bartosz-domiczek.com )

Tu z kolei widać wpływy cyklu fotografii Benoita Paillé przedstawiających uchwycone na tle surowej natury, geometryczne kształty emitujące własne światło.

Alternative Landscapes © Benoit Paillé (virtute.io)
Alternative Landscapes © Benoit Paillé (virtute.io)

Rząd białych świecących monolitów, majestatycznie wznoszących się na islandzkich skałach, w zamyśle twórcy przypominać ma stojących w rzędzie na górskim grzbiecie nordyckich bogów.

'Northern Wisps' Bartosza Domiczka (bartosz-domiczek.com)
‘Northern Wisps’ Bartosza Domiczka (bartosz-domiczek.com)

Lokalizacja okazuje się zatem trafiona nie tylko ze względu na krajobraz. Thórsmörk to w końcu w wolnym tłumaczeniu „Lasy Thora”.

Po wygranej w konkursie Polak nie spoczął na laurach i fanom projektu udostępnił na swojej stronie wbijający w fotel film wykonany w technologii CGI, przedstawiający Northern Wisps. Dojmujący spokój islandzkiej przyrody i surowość otaczających budowle skał mieszają się tutaj z atmosferą mistycyzmu i nieokreślonej tajemnicy, co daje ciekawy i nieco niepokojący klimat.

Northern Wisps nie jest pierwszym projektem Bartosza Domiczka. Zachęcamy do poznania szerzej jego twórczości na stronie: bartosz-domiczek.com, a poniżej prezentujemy próbkę jego pozostałych prac:

Bartosz Domiczek 'Scorched Earth City' (bartosz-domiczek.com)
Bartosz Domiczek ‘Scorched Earth City’ (bartosz-domiczek.com)
Bartosz Domiczek 'The Outpost' (bartosz-domiczek.com)
Bartosz Domiczek ‘The Outpost’ (bartosz-domiczek.com)
Bartosz Domiczek 'The three colors of the Lighthouse - BLUE' (bartosz-domiczek.com)
Bartosz Domiczek ‘The three colors of the Lighthouse – BLUE’ (bartosz-domiczek.com)

Źródła: Strona internetowa Autora, RonenBekerman.com

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Zobacz, jak radzą sobie Lexusy RC F GT3 na torze Silverstone w Anglii 

Emil Frey Lexus Racing Team dotarł już do czwartej rundy wyścigów Blancpain GT....
Czytaj wiecej