Bartosz Domiczek to polski specjalista od wizualizacji architektonicznej, który swoim projektem domków letniskowych na dalekiej Islandii zdystansował rywali w prestiżowym konkursie Ronena Beckermana. Wygrana ta otworzyła mu także drogę do Architecture and Design Museum w Los Angeles, gdzie jego praca będzie elementem wystawy “Wireframes”, skupionej na ilustracji projektów architektonicznych w 3D. Projekt nominowany został także do 2018 CG Awards.
Cabins 3d Challenge
Wyzwanie dla architektów specjalizujących się w wizualizacji 3D ogłosił Ronen Beckerman – znany w branży bloger i artysta, który na swojej stronie ronenbekerman.com skupia społeczność entuzjastów oraz specjalistów z tej dziedziny. Konkurs miał charakter międzynarodowy i dość elastyczną formułę, dzięki czemu rywale mogli puścić wodze fantazji. Ich kreatywność odzwierciedla zróżnicowanie w podejściu do tematu, jakim było stworzenie płatnego lub darmowego schronienia lub miejsca wypoczynku dla grupy osób lub społeczności.

Dodatkowo startujący w konkursie musieli zaprezentować swoją wizję w otoczeniu stanowiącym harmonijną całość z budowlami oraz umotywować, dlaczego wybrali tę właśnie lokalizację. Inspiracją dla tematyki wyzwania były ilustracje do książki „Cabins” Philipa Jodidio stworzone przez paryską ilustratorkę i graficzkę Marie-Laure Cruschi.

Ze wszystkich nadesłanych projektów wybrano aż 24 finałowe. Wśród docenionych autorów znalazł nasz rodak, Bartosz Domiczek – ostateczny zwycięzca konkursu.
Northern Wisps
Polak podszedł do swojego projektu w bardzo nowatorski sposób. Stworzone przez niego, niezwykle wiarygodne wizualnie grafiki, spełniają postawiony przez organizatora konkursu warunek fotorealizmu. Z drugiej strony jednak geometryczna forma i struktura budynków kontrastują tak bardzo z wybranym przez Domiczka, surowym krajobrazem doliny Thórsmörk, że wywołują w odbiorcy uczucie odrealnienia. Jest to zresztą zgodne z zamysłem samego architekta, który dążył do stworzenia obiektów wprowadzających do przestrzeni atmosferę mistycyzmu.
Domki mają więc kształt tajemniczych, monumentalnych monolitów, dla których inspiracją był kultowy film „2001: Odyseja kosmiczna”:
Co prawda nie są one czarne, jak w dziele Kubricka, ale to wiąże się z innymi wpływami, o których wspomina twórca Northern Wisps – japońskim designem. Artysta dążył do zachowania czystości formy, charakterystycznej dla rzemiosła Kraju Kwitnącej Wiśni. Podstawą dla jego domków są więc drewniane szkielety pokryte półprzezroczystą tkaniną.

Kolejnym natchnieniem dla Domiczka stały się budowle naszych przodków wznoszone wokół paleniska, będącego dla nich jednocześnie głównym źródłem światła. Centralnym punktem domków są zatem kominki, których blask rozjaśnia wnętrze i prześwituje przez tkaninę, roztaczając wokół oniryczną poświatę.


Tu z kolei widać wpływy cyklu fotografii Benoita Paillé przedstawiających uchwycone na tle surowej natury, geometryczne kształty emitujące własne światło.

Rząd białych świecących monolitów, majestatycznie wznoszących się na islandzkich skałach, w zamyśle twórcy przypominać ma stojących w rzędzie na górskim grzbiecie nordyckich bogów.

Lokalizacja okazuje się zatem trafiona nie tylko ze względu na krajobraz. Thórsmörk to w końcu w wolnym tłumaczeniu „Lasy Thora”.
Po wygranej w konkursie Polak nie spoczął na laurach i fanom projektu udostępnił na swojej stronie wbijający w fotel film wykonany w technologii CGI, przedstawiający Northern Wisps. Dojmujący spokój islandzkiej przyrody i surowość otaczających budowle skał mieszają się tutaj z atmosferą mistycyzmu i nieokreślonej tajemnicy, co daje ciekawy i nieco niepokojący klimat.
Northern Wisps nie jest pierwszym projektem Bartosza Domiczka. Zachęcamy do poznania szerzej jego twórczości na stronie: bartosz-domiczek.com, a poniżej prezentujemy próbkę jego pozostałych prac:


