Notebooki wkraczają w erę 5G

notebooki 5g intel
Największy dostawca notebookowych procesorów przedstawił swój plan na wprowadzenie łączności 5G do laptopów. Pytanie brzmi: po co nam to wszystko i jak właściwie na tym całym 5G skorzystamy?

Twój notebook niemal na pewno wyposażony jest w procesor Intela. Na rynku okazjonalnie można znaleźć również laptopy z procesorami AMD lub Qualcomma, jednak to właśnie ów Intel jest przytłaczającym liderem tego rynku. I bez wątpienia jego rynkowa pozycja pozwala mu wyznaczać pecetowe trendy.

Jedną z najgorętszych nowinek technicznych ostatnich lat jest sieć 5G. W przeciągu najbliższych kilku lat ma zostać nią pokryta większa część naszego kraju – a już teraz trwają pierwsze programy pilotażowe. Intel chce, by posiadacze przyszłych komputerów osobistych mogli skorzystać z dobrodziejstw nowej technologii. W tym celu zawarł rzadki w tej branży sojusz.

Intel wprowadzi notebooki w świat 5G, pomoże mu w tym MediaTek. Po co 5G w laptopie?

Intel nie zamierza tworzyć autorskich modemów 5G. Zamiast tego zda się na wiedzę i ekspertyzę konkurenta – firmę MediaTek. Amerykański producent mikroprocesorów zapowiedział, że pierwsze układy scalone z modemami 5G zaczną pojawiać się w komputerach na początku 2021 r. Wśród partnerów sprzętowych Intel wskazuje, między innymi, Della i HP.

Co właściwie zapewni nam w komputerach sieć 5G? Jeżeli korzystamy i tak z Wi-Fi lub Ethernetu – nie za wiele. Jeżeli jednak do tej pory polegaliśmy na sieci 4G, odnotujemy nie tylko znacznie wyższą przepływność sieci – a więc to, że pobieramy i wysyłamy znacznie szybciej dane – ale też i znacznie niższe opóźnienia, dzięki którym możliwe będzie działanie bardziej zaawansowanych aplikacji.

notebooki 5g

Niskie opóźnienia pozwalają na precyzyjną zdalną kontrolę Być może za pomocą komputera zechcemy przeparkować nasz półautonomiczny samochód. A może uczestniczyć w towarzyskim lub służbowym spotkaniu odbywającym się w wirtualnej rzeczywistości. Sieć 5G docenią również gracze – gry multiplayer wymagają niskich opóźnień, które na 4G czy LTE nie są możliwe.

Być może za pomocą komputera zechcemy przeparkować nasz półautonomiczny samochód. A może uczestniczyć w towarzyskim lub służbowym spotkaniu odbywającym się w wirtualnej rzeczywistości. Sieć 5G docenią również gracze – gry multiplayer wymagają niskich opóźnień, które na 4G czy LTE nie są możliwe.

Sieć 5G tylko dla nowych laptopów.

Niestety nie można w żaden sposób domontować modemu do procesora. Nie wszystko jednak stracone: z całą pewnością pojawią się w sprzedaży zewnętrzne modemy 5G, od licznych producentów. Będą mniej wygodne i eleganckie, ale przynajmniej nikt nie pozostanie w tyle.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Zaryzykuję tezę, że Apple to absolutny król smartwatchy

Możemy się spierać, ile warte są iPhone'y, iPady czy komputery Mac, ale...
Czytaj wiecej