Krakowska Akademia Muzyczna mogła usuwać smog…

Akademia Muzyczna w Krakowie, fot. FAAB Architektura - tło
Walka ze smogiem to obecnie temat numer jeden w Krakowie, jednak miasto wymaga też inwestycji związanych z infrastrukturą kulturalną. Jednym z takich projektów miało być "Centrum Muzyki", ale póki co Akademia Muzyczna musi radzić sobie sama...

Walka ze smogiem to obecnie temat numer jeden w Krakowie, jednak miasto wymaga też inwestycji związanych z infrastrukturą kulturalną. Jednym z takich projektów miało być „Centrum Muzyki”, ale póki co Akademia Muzyczna musi radzić sobie sama…

Jak na „kulturalną stolicę Polski”, Kraków ma spore braki w tym zakresie – w końcu nie samymi muzeami kultura stoi! Rozwiązaniem miało być Centrum Muzyki, o którego powstaniu zadecydowano w 2011 roku. Stronami porozumienia były (a właściwie nadal są): władze województwa, gmina Kraków oraz tamtejsza Akademia Muzyczna. Plany były ambitne, jednak ich realizacja kuleje, a tracą na tym wszyscy.

Centrum Muzyki miało być odpowiedzią na potrzeby miasta, a w jego ramach powstać miały: nowa Filharmonia, kampus Akademii Muzycznej oraz sale koncertowe dla muzyków Sinfonietty Cracovia i Capeli Cracoviensis. Na jego lokalizację wybrano dwunastohektarową działkę w Grzegórzkach, zaledwie dwa kilometry od rynku. Tuż obok Bulwaru Kurlandzkiego. Postindustrialny teren należał do Agencji Mienia Wojskowego, a że wymagał rewitalizacji, na projekt można było pozyskać dodatkowo środki unijne. Niestety lata mijały, a w Centrum Muzyki nadal istniało jedynie na papierze. Akademia Muzyczna w końcu postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce.

Teren przy ul. Skrzatów 4, przeznaczony na nową siedzibę AM, fot. Akademia Muzyczna w Krakowie/Google Maps

Obecnie sale zajęciowe uczelni zajęte są od 7 do 22, a mimo to gmach przy ulicy świętego Tomasza 43 – dosłownie – pęka w szwach. To „wina” renomy, jaką cieszy się krakowska Akademia Muzyczna, przyciągająca studentów z całego świata. Inwestycja w nową bazę dydaktyczną jest więc sprawą niecierpiącą zwłoki. Właśnie dlatego pod koniec lipca 2016 roku ogłoszono oficjalnie konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego kampusu. Ma on mieścić się przy ulicy Skrzatów 4, w sercu terenu wyznaczonego niegdyś na Centrum Muzyki.

Do udziału w konkursie zakwalifikowano niemal osiemdziesiąt firm (zarówno polskich, jak i zagranicznych). Ostatecznie złożono 33 projekty, spośród których sąd konkursowy wybrał ostatnio dziesięciu finalistów.

Odrzucono panaceum na krakowskie bolączki?

Nikt poza składem komisji konkursowej nie wie, jakie projekty zakwalifikowały się do II etapu. Wiemy jednak, co zostało odrzucone i – szczerze mówiąc – jest to spore zaskoczenie. Mowa o projekcie zaproponowanym przez FAAB Architektura, o którym od kilku dni rozpisują się zagraniczne portale branżowe.

Akademia Muzyczna w Krakowie (wizualizacja), fot. FAAB Architektura

Koncepcja Adama Białobrzeskiego, Adama Figurskiego i Marii Messiny to kompleks (Główna siedziba Akademii, sala koncertowa oraz budynek z pokojami gościnnymi) o łącznej powierzchni użytkowej 16’500 metrów kwadratowych. Wiele uwagi poświęcono zewnętrznym właściwościom akustycznym, nie pozwalająca na wzajemne zagłuszanie się sali i gmachu dydaktycznego, ale też odcinając je od hałasu, jaki powoduje biegnąca nieopodal linia kolejowa. Największą zaletą projektu były jednak rozwiązania proekologiczne, mogące wspomóc walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie, gdzie zimą stężenie szkodliwych substancji przekracza normy WHO nawet pięciokrotnie!

Akademia Muzyczna w Krakowie (wizualizacja akustyki kampusu), fot. FAAB Architektura

Firma FAAB planowała wykorzystać technologię CityTree, niemieckiego Green City Solutions. Dzięki 1300 metrów kwadratowych mchu ułożonego na dachach budynków AM, chciano stworzyć swoisty „oczyszczacz powietrza”. Siła filtracyjna takiej kolonii, byłaby porównywalna z efektywnością około 33’000 drzew (w normalnych warunkach zajęłyby one niemal trzydzieści hektarów!). FAAB proponowało też między innymi: system gruntowej wymiany ciepła (oszczędność do 40% kosztów ogrzewania), odzysk ciepła z wody szarej czy wykorzystanie wody deszczowej.

Akademia Muzyczna w Krakowie (wizualizacja), fot. FAAB Architektura

W połączeniu z antysmogowymi inicjatywami miasta, taki „oczyszczacz powietrza” mógłby przynieść realne korzyści, jednak w tym momencie możemy liczyć jedynie na to, że inni inwestorzy zainteresują się tą zieloną technologią…

Co do samego konkursu – zwycięzcę poznamy 31 marca. Pozostaje mieć nadzieję, że konkurencyjne projekty będą co najmniej tak ciekawe, jak koncepcja biura FAAB Architektura (zwłaszcza w kwestii wpływu na środowisko).

Na nową bazę dydaktyczną, krakowska Akademia Muzyczna poczeka co najmniej do końca 2020 roku.

 

Źródło: FAAB Architektura / Akademia Muzyczna w Krakowie

Autor artykułu
More from Damian Halik

„Kobiety delikatne jak bomby” – tak zapamiętamy rok 2020

Za sprawą globalnej pandemii i związanych z nią obostrzeń świat fatalnie będzie...
Czytaj wiecej