Nowa generacja Lexusa LS i udoskonalenia pakietu bezpieczeństwa

Od lat 90-tych ubiegłego wieku, Lexus rozwija i promuje technologie wspierające bezpieczeństwo i autonomiczne systemy napędowe. Przyszłoroczny LS to bardzo ważny postęp we wspomnianych obszarach.

Każdy egzemplarz wyposażony został w Lexus Safety System+, a model Premium oferuje dodatkowo zaawansowany Lexus Safety System+ A. Przejdźmy do szczegółów:

PCS, PA, ASA – focus na pieszych

LS to pierwszy model Lexusa wyposażony w system ochrony przeciwzderzeniowej PCS z dodatkową funkcją ostrzegania o obecności pieszych (PA, Pedestrian Alert) i aktywnym wspomaganiem kierowania (ASA, Active Steering Assist). To pierwsza na świecie technologia, która potrafi wykryć obecność pieszego i automatycznie przejąć kontrolę nad układem kierowniczym i hamulcowym pojazdu, unikając potrącenia.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że pojazd może potrącić pieszego, pozycja osoby przechodzącej przez ulicę przed samochodem, zostaje wyświetlona w postaci animowanej grafiki na wyświetlaczu projekcyjnym HUD, aby kierowca miał szansę w porę zorientować się w sytuacji i zareagować. System PCS określa stopień zagrożenia kolizją z pieszym lub inną przeszkodą, taką jak np. bariera ochronna. Jeśli system uzna, że samo automatyczne wyhamowanie samochodu może nie wystarczyć do skutecznego uniknięcia kolizji, nie tylko uruchamia układ hamulcowy i wysyła stosowne sygnały ostrzegawcze do kierowcy, ale także pomaga mu ominąć przeszkodę, częściowo przejmując kontrolę nad układem kierowniczym. W czasie działania funkcji aktywnego wspomagania kierowania (ASA), samochód będzie przemieszczał się tylko w obrębie wyraźnie wytyczonych pasów ruchu, a przed ewentualną zmianą pasa system automatycznie sprawdzi, czy w martwych strefach nie znajdują się inne pojazdy, w tym m.in. jednoślady.

CoDrive – asystent kierowcy

Lexus CoDrive to system, który wzbogaca adaptacyjny tempomat (ACC) o funkcję utrzymania pasa ruchu (LTA, Lane Tracing Assist), dzięki czemu samochód zachowuje się zgodnie z intencjami kierującego. System odciąża kierowcę podczas jazdy po krętych drogach lub w korkach i jednocześnie wyraźnie informuje go o swym działaniu na wyświetlaczu HUD i ekranie wielofunkcyjnym.

Lane Tracing Assist – w pasie ruchu

System pomaga utrzymać samochód na wybranym pasie ruchu podczas jazdy z włączonym adaptacyjnym tempomatem (ACC). Automatyczny asystent śledzi oznakowanie poziome jezdni za pomocą kamery, a jeśli jest ono niewidoczne, np. podczas jazdy w korku z małymi odstępami między samochodami, może automatycznie podążać za pojazdem poprzedzającym.

AHS, Adaptive High-beam System – dwustopniowe, adaptacyjne światła drogowe

System zapewnia optymalne doświetlenie drogi przez reflektory, z których każdy posiada dwa rzędy diod LED – 8 na górze i 16 na dole. Każdy z rzędów diod może być niezależnie włączany i wyłączany, co umożliwia jeszcze bardziej precyzyjne sterowanie zasięgiem i kształtem wiązki światła w porównaniu z obecną generacją diodowego systemu AHS. Skutkuje to lepszym doświetleniem drogi, bowiem kierowca może częściej korzystać ze świateł drogowych bez oślepiania innych użytkowników drogi.

FCTA (Front Cross Traffic Alert) – brak kolizji na skrzyżowaniach

To system ostrzegania o poprzecznym ruchu drogowym z przodu pojazdu. Zapobiega kolizjom na skrzyżowaniach, poprzez wykrywanie i ostrzeganie kierowcy o ruchu poprzecznym. Za pomocą bocznych radarów, system wykrywa pojazdy nadjeżdżające z lewej oraz prawej strony i ostrzega o nich kierowcę, a w przypadku braku reakcji wysyła dźwiękowe i wizualne sygnały ostrzegawcze.

Asystent znaków drogowych

Korzystając z kamery i danych z map nawigacyjnych, system RSA (Road Sign Assist) w nowym Lexusie LS automatycznie rozpoznaje znaki drogowe, wyświetlając obowiązujące w danym miejscu znaki na wyświetlaczu HUD i ekranie wielofunkcyjnym. Ogranicza to ryzyko przeoczenia znaków przez kierowcę, tym samym zwiększając bezpieczeństwo jazdy i motywując kierowcę do przestrzegania przepisów.

Udoskonalenia pakietu bezpieczeństwa czyli Lexus Safety System+ A

PCS (Pre-Collision System) wykrywa rowerzystów i pieszych (nawet po zmroku), a także zapewnia większą skuteczność samoczynnego hamowania. Po wykryciu pieszego system potrafi ograniczyć prędkość nawet o 60 km/h, co znacznie zwiększa szanse na całkowite uniknięcie potrącenia.

LDA (Lane Departure Alert), zapobiegający niezamierzonemu opuszczeniu pasa ruchu, nie tylko wykrywa znaki poziome na jezdni, ale także granice między nawierzchnią asfaltową a trawą, piaskiem czy krawężnikiem, dzięki czemu może ostrzegać kierowcę i korygować tor jazdy nawet na drogach pozbawionych oznakowania poziomego.

ACC (Adaptive Cruise Control), adaptacyjny tempomat, to udoskonalony radar i kamera zapewniające większą skuteczność i zasięg rozpoznawania obiektów. Jazda z jego użyciem daje pasażerom jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa, bowiem jest teraz bardziej płynna i komfortowa podczas ruszania, przyspieszania, wytracania prędkości, jak i jej bardziej gwałtownych zmian.

System wspomagania hamowania podczas manewrowania

W modelu LS systemy wspomagania hamowania podczas manewrowania z niewielką prędkością zostały połączone w jeden pakiet, w celu ograniczenia ryzyka kolizji podczas manewrowania np. na parkingu, gdzie oprócz przeszkód nieruchomych takich jak ściany czy elementy infrastruktury drogowej, kierowca może napotkać idących pieszych lub inne pojazdy w ruchu.

Dlatego oprócz dostępnego dotychczas systemu inteligentnych czujników parkowania (IPS, Intelligent Parking Sensors) oraz systemu ostrzegania i automatycznego hamowania po wykryciu ruchu poprzecznego przy cofaniu (RCTAB, Rear Cross Traffic Alert and Braking), pakiet ten wzbogacono o pierwszy na świecie system ostrzegania i automatycznego hamowania po wykryciu pieszych przez tylną kamerę podczas cofania. Przy pomocy tylnej kamery wykrywa on pieszych za pojazdem, a jeśli istnieje realne ryzyko potrącenia, wysyła sygnały ostrzegawcze i automatycznie zatrzymuje samochód.

Kamera 360º

Monitor panoramiczny, ułatwiający manewrowanie i przejazd w miejscach o ograniczonej przestrzeni, został wzbogacony o funkcję podglądu przestrzeni po bokach pojazdu oraz widoku przy skręcaniu. Podgląd przestrzeni po bokach pojazdu wyświetlany jest na pokładowym ekranie wielofunkcyjnym, generując obraz przestrzeni przed samochodem widzianej znad jego tylnej części, co daje kierowcy lepszą orientację odnośnie wolnej przestrzeni po bokach samochodu, np. podczas mijania innego pojazdu na ciasnej uliczce. W tym trybie funkcja widoku przy skręcaniu przedstawia samochód widziany od tyłu pod kątem od strony odpowiedniej dla kierunku skrętu, co ułatwia bezpieczne pokonywanie zakrętów na wąskich drogach oraz pozwala uniknąć najechania na krawężnik.

Źródło: blog.lexus.co.uk   

Autor artykułu
More from Dominika Telega

„The EcoRabbit Vehicle” Mai Góreckiej w finale Toyota Dream Car Art Contest

Po raz 11-ty Toyota przyznaje nagrody w międzynarodowym konkursie plastycznym. Złożono 830...
Czytaj wiecej